Hayvanlar Hakkında Gerçek Olmayan 10 Efsane

Hayvan davranışları hakkında hepimiz birçok şey duyduk ve bazılarına. Hayvanlar hakkında pek çok kişinin hala inandığı, ancak bilimin bize doğru olmadığını söylediği, hayvanlar hakkında gerçek olmayan 10 efsane bilgiyi sizin için bir araya getirdik.

Yavru Kuşlar İnsanlar Tarafından Tutulursa Anneleri Onları Reddeder

Efsane: Yavru kuşlar, insanlarla temas ederlerse anneleri tarafından reddedilecektir.

Gerçek: Yavru kuşları yalnız bırakmak doğru olsa da, kuşların sonradan anneleri tarafından reddedilmesi konusu doğru değildir. Bu efsane, anne kuşların bebeklerinin kokusunu insanlar tarafından alındıktan sonra tanımayacakları yanılgısına dayanır, ancak gerçekte kuşlar kötü bir koku alma duyusuna sahiptir ve bu kokuyu fark etmezler. Yavru kuşlar genellikle uçmayı öğrendikleri için yalnız bulunurlar. Efsane, kısmen, çocukların yavru kuşları kucaklamasını ve potansiyel olarak onları yaralamasını istemeyen iyi niyetli yetişkinlerin bir sonucu olabilir.

Yarasalar Kördür

Efsane: Yarasalar tamamen kördür.

Gerçek: Tüm yarasalar bir dereceye kadar görebilir. Yarasalar aslında çok iyi görebilirler. Çoğu yarasa göslerini ekolokasyon (bir tür sonar gibi) kullanır ve onlara herhangi bir insanın görebileceğinden daha fazla ayrıntıyla “görmelerine” izin verir. Bu küçük hayvanların karanlıkta en küçük sivrisineklerin yerini başka nasıl bulabileceğini düşünüyorsunuz?

Pit Bull Tehlikeli Ve Zararlı Bir Köpek Cinsidir

Efsane: Pitbull’lar acımasız katil köpeklerdir. 

Gerçek: Herhangi bir köpek cinsi de bir insana saldırabilir. Böyle bir köpeği farketmek kolaydır, çünkü genellikle bu türler dövüş için yetiştirilir. Pitbul cinsi köpekler de sadece bu şekilde eğitildiklerinde saldırgandırlar.

Kurbağalar Elinizde Siğil Çıkartır

Efsane: Kurbağalar elinizde siğil çıkartır.

Gerçek: Bu efsane, muhtemelen anneler çocuklarının hastalık taşıyabileceklerinden korktukları için dışarıdaki hayvanları toplamayı bırakmaları için bir yol istediklerinde ortaya çıktı.

Devekuşları Kafalarını Kuma Gömerler

Efsane: Devekuşları kafalarını kuma gömerler.

Gerçek: Bu efsane muhtemelen devekuşlarının, diğer pek çok kuş türü gibi, yiyeceklerini sindirmelerine yardımcı olmak için çakıl ve kum yemesinden kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca yumurtalarını gagalarıyla çevirirler, bu da başlarını yere yaklaştırmalarına neden olur. Bir devekuşu bir zamanlar inandığımız gibi kafasını kuma gömerse, muhtemelen boğulacak ve ölecektir.

Sağlıklı köpeklerin burunları ıslak olur

Efsane: Burunları ıslak olan köpekler sağlıklıdır.

Gerçek: Bir köpeğin burnunun soğuk veya nemli olması, aktivite seviyesinin bir göstergesidir ve sağlık koşullarının göstergesi değildir. İnsanlarda olduğu gibi, bir köpeğin iç vücut ısısını düzenlemesine yardımcı olur.

Japon Balığının Üç Saniyelik Hafızası Var

Efsane: Japon balıklarının üç saniyelik hafızası vardır.

Gerçek: Kesinlikle üç saniyeden daha uzun olan şeyleri hatırlıyorlar. Japon balığı, aslında bir şeyleri beş ay  veya daha uzun bir süre hatırlayabilir. Bilim adamları, Japon balıklarının tipik olarak beslendikleri zamanları hatırlayabildiğini ve aylarca beslenmeyi beklediğini belirledi.

Boğalar Kırmızı Renkten Nefret Eder

Efsane: Kırmızı rengi gören bir boğa saldırabilir.

Gerçek: Bu efsane 1700’lerde matadorların boğa güreşlerinde küçük kırmızı pelerinler kullanmaya başlamasından sonra başladı. İnsanları pelerinin kendisi değil, boğanın hücum etmesine neden olan pelerin rengi olduğuna inandırdı. Görünüşe göre, boğalar kırmızı, mavi ve beyaz pelerinlere de aynı şekilde tepki veriyor. Bir boğanın tepki vermesini sağlayan pelerin boyutudur rengi değil.

Saç Biti Sadece Kirli veya Uzun Saçları Tercih Eder

Efsane: Saç biti yalnızca kirli veya uzun saçta yaşar.

Gerçek: Aslında saç biti hakkında pek çok efsane vardır, ancak içinde yaşadıkları saçın uzunluğu ve kalitesi ile ilgili değildir. Gerçek şu ki, bu zararlılar başarılı bir şekilde temas edebilecekleri herhangi bir insan saçını seçerler. Kişisel hijyen veya temizlik ile hiçbir ilgisi yoktur ve kısa saçlı olanlara göre daha uzun saçları tercih etmezler. Herhangi bir insan kafa derisi üzerinde yaşayabilirler ve bitlerden kafaya temas yoluyla, tipik olarak fırça veya tarak yoluyla yayılırlar.

Develer Suyu Hörgüçlerinde Depolar

Efsane: Develer, hörgüçlerinde su depolar.

Gerçek: Şaşırtıcı bir şekilde bir deve su içmeden yedi gün hayatta kalabilir, ancak bunun nedeni sırtında fazladan bir zula olması değildir. Bir devenin uzun süre yiyecek yememesi durumunda yakabileceği yağlı bir dokudan başka bir şey değildir.