Hayatınızın yavaş yavaş yokuş aşağı gittiğini gösteren 10 işaret

Ne sıklıkla, yatmadan önce gün içerisinde yaptıklarınızdan memnun olup olmadığınızı kendinize sorarsınız? Ev, iş, arkadaş toplantıları, ev temizliği, TV izlemek gibi, bu şekilde yaşamaktan memnun musunuz? İlk bakışta iyi görünebilir, ancak daha derine inerseniz, yaşam ve gerçeklik arasındaki büyük boşluk ortaya çıkacaktır.

Hayatınızın yavaş yavaş yokuş aşağı gittiğini gösteren 10 işaret derlemesine birlikte göz atalım.

1. Bu dünyadaki hiçbir şey seni ilgilendirmiyorsa

© Elena Poletaeva

Bu dünyada seni şaşırtacak hiçbir şey kalmadığını düşünüyorsan ve herhangi bir olaya şüpheyle yaklaşıyorsan…

2. Kendini ya da evini umursamıyorsan

yaoyaomva

Görünüşüne daha az önem veriyor ve evini en son temizlediğinde üzerinden bir ay geçtiyse…

3. İşinden nefret ediyorsan

gebelia

İşinizden nefret etmek, bir şeylerin değiştirilmesi gerektiğinin kesin bir işaretidir. Belki sıkıcı işlerinden, dostça olmayan meslektaşlarından ya da her gün yoğun olan araç trafiğinde şehrin diğer ucuna gitmek zorunda kalmandan hoşlanmıyorsun.

Hoşnutsuzluğunuzun gerçek nedenini anlarsanız, bu durumdan kurtulmanın bir yolunu bulmanız daha kolay olacaktır.

4. İletişim kurmayı reddediyorsan

Herkesin kişisel alana ihtiyacı vardır, ancak kesinlikle kimseyi görmek veya duymak istemiyorsanız, arkadaş ve akrabalarınızdan kaçınıyor ve sosyal ağlarda görünmek istemiyorsanız durum kontrolden çıkmış demektir.

Aile çevrenizden veya yakın arkadaşlarınızdan bu durumdan nasıl kurtulacağınızı çözmek için yardım isteyin. Asla bilemezsin, belki de sana her şeyi düzeltecek en değerli tavsiyeyi verebilirler.

5. Her şey seni kızdırıyor veya sinirlendiriyorsa

Kelimenin tam anlamıyla her şeyden rahatsız olmaya başlarsın. Çocuğunuzun okuldaki kötü notları, dışarıdaki hava, ojenizin rengi… Kendini kolayca kaybedersin.

Tüm bunlar seni gerçekten endişelendiriyor mu? Bunu kendine itiraf etmelisin. Bu sorunu ortadan kaldırırsan, her şey düzelecektir.

6. Bir sürü kötü alışkanlığın varsa

mabgraves

Sorunlarla baş etmenin başka bir yolu da, alkol, sigara, oburluk veya gece yarısı interneti taramak gibi kötü alışkanlıklara başvurmaktır. Fakat bunlar sadece yaşamınız üzerinde kontrol sahibi olduğunuz izlenimi verir. Aslında, kafanızı kuma daha da fazla gömmeye çalışmaktan başka bir şey değildir.

7. Geçmişte yaşıyorsan ya da gelecek hakkında hayal kurmak için çok zaman harcıyorsan

© Sako-Asko

“Eski güzel günlerde işler daha iyiydi” diye düşünürsünüz, tekrar tekrar kafanızda aynı hoş anıları canlandırırsınız. Ya da tam tersine, “yarının daha iyi olacağını” ve biraz beklemen gerektiğini düşünürsün. Ancak bu “biraz” haftalar, aylar ve hatta yıllarca sürer.

Ancak, sürekli olarak daha iyi zamanlara odaklanmaya çalıştığınızda, ister geçmiş olsun ister gelecek olsun, bilinçaltında şu anki zamandan kaçmaya çalışırsınız.

8. Kendini şarj edecek hiçbir yerin yoksa

© Al Margen / facebook.com

Her insanın kötü bir ruh hali ile baş etmesinin birçok yolu vardır. Kimisi kum torbasını dövebilir, bir başkası yakındaki bir parkta yürüyüş yapabilir veya bir başkası büyüdüğü şehri gezerek enerjisini geri kazanmaya çalışır.

9. Kendi telefonunun esiri olduysan

steve_cutts_official

Bilim adamları, sosyal ağlarda günde bir saatten fazla zaman geçirenlerin depresyona daha yatkın olduğunu keşfettiler.

Daha sık çevrimdışı olmaya çalışın, bu sizi gerçekten daha mutlu eder.

10. Hayatın monoton olarak devam ediyorsa

© Walt Disney Pictures

Alice’in Harikalar Diyarı’ndaki Maceralarının ünlü ifadesini hatırla: “Yarın asla bugün olmaz! Her sabah uyanıp şöyle diyebilirsin: “Peki, şimdi yarın mı?” Sonsuz ertelemelerin seni kesinlikle mutlu etmeyecek.

Bir şeyi değiştirmek istiyorsan, bir fırsat ya da özel bir an arama, hemen şimdi yapmaya başla!