Hamileliğin Belirtileri Nelerdir?

İlk hafta hamileliğin belirtileri belli olur mu? Olursa ne gibi belirtileri olur? Bir kişi hamile olup olmadığını ilk aşamada nasıl fark eder? Ne kadar zaman geçmesi gerekir?

Bir insan ilişkiden sonra yaklaşık 20-25 gün geçtikten sonra yapılacak bir Beta-HCG testi ile hamile olduğunu anlayabilir. Bunun dışında ilk ay herhangi bir şekilde vücudunda oluşan değişikliklere bakarak hamile olup olmadığını anlayamaz.

Mesela memelerde hassasiyet olabilir. Kasıklarda bir miktar ağrı olabilir. Ama bunu fark ederek hamile olduğu sonucuna varamaz.

Bir insanın hamile kalıp kalmadığını anlayabilmesi için öncelikle adet gecikmesi olması gerekmektedir. Adet gecikmesi olduktan sonra kanda yapılan ya da idrarda yapılan bir gebelik testi ile hamile olup olmadığını anlayabilir.

Bunun dışında kendi vücudunda değişikliklere bakarak hamile olup olmadığını anlayabilmesi için yaklaşık 2-3 aylık bir hamile olması gerekmektedir.

Mide Bulantısı, Kusma ve Kokulara Hassasiyet

Beta-HCG dediğimiz gebelik hormonunun yükselmesi ile birlikte mide bulantısı, kusma, kokulara karşı hassasiyet görülebilir.

Sık Sık İdrara Çıkma

Büyüyen anne rahminin idrar torbasına baskı yapmasına bağlı olarak sık sık idrara çıkılabilir. Vajinal akıntıda artış olabilir.

Kasık Bölgesinde Ağrı

Gebeliğin özellikle ilk aylarında kasık bölgesinde ağrı beklediğimiz bir durumdur. Hareket etmekle, aniden ayağa kalkmakla bu ağrı birden şiddetlenebilir. Bu ağrının sebebi rahim büyümesine bağlı olarak rahim bağlarının gerilmesidir. Rahatsızlık verici olsa da korkulacak br durum değildir.

Gaz, Şişkinlik ve Kabızlık

Gebelik süresince yüksek seviyelerde seyreden progesteron hormonu annenin tüm bedenindeki tüm kas dokusunu gevşemeye neden olur. Bu gevşeme sindirim sürecini yavaşlatır ve bunun sonucunda gaz, şişkinlik, kabızlık görülebilir.

Halsizlik, Yorgunluk ve Fazla Uyuma

Yine progesteron hormonunun yatıştırıcı etkisi ile annede halsizlik, yorgunluk, normalden fazla uyuma ihtiyacı olabilir.

Stresli ve Gergin

Vücutta olan hormonal değişiklikler annenin ruh halinde de dalgalanmalara yol açabilir. Annemiz bu dönemde daha stresli ve gergin olabilir. Kolay sinirlenebilir. Gereksiz şeyler için ağlayabilir.

Bu belirtilerin hepsi gebeliğin ilk dönemlerinde beklediğimiz anne bebeğimizin sağlığını etkilemeyecek belirtilerdir.