Girişimcilerin kişisel ortak özellikleri

“Girişimci bir ruha sahip olmak” ifadesi çoğu iş ilanında karşılaşabileceğiniz işverenlerin yaygın olarak talep ettiği önemli kriterlerden bir tanesidir. Geçmiş performanslarınız sizi bir Richard Branson, Steve Jobs veya Mark Zuckerberg yapamamış olabilir, ancak bu sizlerin de onlar kadar başarılı birer girişimci olamayacağınız anlamına gelmez. Bu noktada yapmanız gereken en önemli şey başarılı girişimcilerin sahip olduğu kişilik özelliklerini benimsemeye çalışmaktır.

Başarı nerede büyüdüğünüz ya da ebeveynlerinizin kim olduğu ile alakalı bir şey de değildir. Sizi başarılı kılacak olan kişiliğiniz, zihniyetiniz ve hayata nasıl baktığınızdır.

Başarılı bir girişimci olmak için üst düzey sınıfta bir kişi olmanız gerekmez. Çünkü girişimciler, “kitap kurdu” olmaktan ziyade “sokak zekasına” sahip olma eğilimindedirler.

Siz de girişimcilik yolculuğuna başlamak üzereyseniz ya da bu yolculuğa çoktan çıkmış ancak henüz başarıya ulaşamadıysanız saydığımız bu özellikleri benimsemeniz ve onları başarı sürecinin ayrılmaz birer parçası olarak görmeniz gerekmektedir.

O halde başlayalım.

Tutku

Neredeyse her girişimcinin sahip olduğu en belirgin kişilik özelliğidir. Başarılı girişimciler yaptıkları işe tutkuyla bağlıdırlar. Kurdukları bu yeni işin başarılı olması ve büyümesi için mesai saatlerinin dışında da zaman harcarlar. Alınan paranın da ötesinde sarf ettikleri onca emeğin sonuçlarını görmek onlar için en büyük zevktir.

Girişimciler paraya ilgi göstermezler ya da para yarışına girmekten kaçınırlar.

Tutku sahibi insanlar işlerini nasıl daha iyi hale getirebilecekleri konusunda yeni stratejiler bulmak için her daim bir şeyler araştırır veya okurlar. Çok çalışmaktan korkmazlar çünkü hayallerine sıkı sıkıya bağlı olup vizyon odaklıdırlar. Sorunlar onları yıldırmaz aksine tutkularına daha bir bağlanır ve sorunu aşmaya çalışırlar.

Güçlü İş Ahlakı

Başarılı girişimciler her daim ofise ilk giren ve oradan en son  ayrılan kişiler olurlar. Onlar, kendilerine ihtiyaç duyduğunuz an izin günlerinde dahi olsa ofise geleceklerinden emin olduğunuz ofiste olmadıkları zamanlarda bile daima akılları işlerinde olan güçlü bir iş ahlakına sahip kişilerdir.

Güçlü İletişim Becerileri

Başarılı girişimciler mükemmel bir iletişim becerisine sahiplerdir, bu sayede ürünlerini müşterilerine kolayca satabilir ya da çalışanlarını motive edebilirler. Çalışanlarını motive etme gücüne sahip çoğu girişimci, işlerinin zaman içerisinde büyüdüğünü de gözlemleyecektir. Güçlü iletişim becerisine sahip girişimciler aynı zamanda başkalarına başarının sırlarını öğretme ve herhangi bir durumun avantajlarını gösterebilme konularında da harikadırlar.

Kararlılık

Girişimcilerin en belirgin özelliklerinden biri de kararlılıktır. Asla pes etmezler. Karşılaştıkları yenilgilerden hiçbir şekilde olumsuz etkilenmezler. Başarısızlık onları yıldırmaz. Aksine onlar için her başarısızlık yeni bir başarı hikayesinin giriş cümlesini oluşturur, bu nedenle arzuladıkları başarıya ulaşıncaya dek tekrar tekrar denemekten çekinmezler. Dahası, kararlı bir yapıdaki girişimcilerin bazı şeyleri gerçekleştirmenin asla mümkün olamayacağına inanmak gibi bir mantıkları da yoktur.

Yaratıcılık

Girişimciler de yaratıcıdırlar. Başkalarından farklı düşünürler. Dünyayı farklı bir gözle görür ve kalıpların dışına çıkabilirler. Unutmayın, işletmeler eşi benzeri olmayan büyük fikirler üzerine kurulur.

Girişimciler her daim yeni şeyler yapmanın yollarını ve bu yolları nasıl daha da geliştirebileceklerini ararlar. Statükodan memnun olmaz, dünyayı değiştirecek yaratıcı fikirlere imza atma yoluna giderler.

Rekabet

Bir atlet nasıl kazanmak için var gücüyle koşarsa girişimciler de kurdukları bu yeni işin başarılı olması için aynı derecede uğraşırlar. Yeni kurulmuş bir şirketin performansını belirleyecek en önemli kriter girişimcisinin rekabetçi yapısıdır.

Girişimi Tek Başına Başlatabilme Gücü

Her başarılı girişimci eğer bir şey yapılacaksa bunu kendi başına halletmesi gerektiğini bilir. Parametreleri kendileri belirler ve tüm projelerin kendisinin çizdiği bu rotaya uygun bir biçimde ilerlemesini sağlarlar. Herhangi birinin iznini beklemez ve son derece proaktif olurlar.

Açık Fikirlilik

Açık fikirli insanlar çevrelerinde olup biten her şeyi görebilen ve odak noktalarını amaç veya hedeflerine yönlendirme yeteneğine sahip kimselerdir.

Öz-Güven

Başarılı girişimciler hiçbir zaman başarılarından şüphe duymazlar. Kendilerine asla başarılı olup olmayacaklarına ilişkin sorular sormaz veya bu başarıya layık olup olmadıkları konusunda ikileme düşmezler. Sahip oldukları bilgi ve deneyimin yeni iş fikirlerini başarıyla hayata geçirmelerine yeteceğini bilir ve bu konuda kendilerine sonsuz bir güven duyarlar.

Disiplin

Başarılı girişimciler tüm enerjilerini her daim işletme faaliyetlerinde ve hedefe giden yolda karşılarına çıkabilecek dikkat dağıtıcı unsurların veya engellerin ortadan kaldırılmasında kullanılırlar. Nihai sonucu elde etme planlarını ana hatlarıyla belirlerken genel stratejilerden yararlanırlar. Bu disiplini oluşturan girişimciler her yeni adımı başarıya dönüştürebilirler ve hedeflerine ulaşma yolunda emin adımlarla ilerler.

Motivasyon

Girişimcileri yönlendiren bir diğer kişilik özelliği de motivasyondur. Birçoğu yaptıkları işten büyük keyif alır, ertesi sabahın yani işe gidecekleri anın gelmesini iple çekerler.

Tabii bir girişimcinin maddi anlamda refaha erme veya yeni bir fikir üretme gibi farklı motivasyonları da olabilir. Ancak onları hedeflerine ulaşmaya iten şey ne olursa olsun, girişimcilerin motivasyonları yüksek kişiler olduğu açıktır.

Girişimciler kendilerini işlerine adamıştır. Onları hedeflerine yönlendirecek ve bu doğrultuda çalışmalarını sağlayacak bir yöneticiye veya iş arkadaşına ihtiyaçları yoktur. İçsel bir dürtü ile hareket eder ve bu dürtü sayesinde başkalarını da motive edebilirler.

Eğer davranışlarınız başkalarını daha fazla hayal etmeye, daha fazla öğrenmeye, daha fazlasını yapmaya ve daha fazlası olmaya teşvik ediyorsa sizler de girişimci bir ruha sahipsiniz demektir.

Girişimciler hayallerini nasıl ifade edeceklerini iyi bilir ve başkalarının da bu yolculuğa katılmaları için ilham kaynağı olurlar.

İyimserlik

Taze bir girişimci iseniz işinizi sıfırdan başlatıp zirveye taşımak asla gerçekleşemeyecek bir hayalmiş gibi görünebilir. Ancak girişimciler böyle düşünmezler. Geleceğe ilişkin son derece iyimser bir bakış açısına sahip olup daima ileriye bakarlar.

Çünkü “Vizyon, görünmeyen şeyleri görebilme sanatı”dır. Girişimciler, başkalarıyla da paylaştıkları ortak bir vizyona sahiptir. Ekip üyelerinin her biri bu işi neden yaptıklarını, amaçlarının ne olduğunu ve başarıya giden yolda üzerlerine düşen görev tanımını en iyi şekilde kavrar, bu çizgide hareket ederler.

Risk Alma

En çok korktuğumuz şey, aslında en önce yapmamız gereken şeydir.

Harekete geçmekten korkuyorsanız, asla bir yere varamazsınız. Halinizden memnunsanız, asla mükemmel olana ulaşamazsınız. Girişimciler belirsizliğin veya başarısızlık ihtimalinin yapılması gerekenleri yapma konusunda bir engel teşkil etmesine müsaade etmezler. Aksine, zorluklara ve risklere bir sorun olarak değil de kaçırılmayacak bir fırsat olarak bakarlar.

Riski herkes görür. Ancak girişimciler riskin perde arkasındaki ödüle odaklanmıştır.

İşe Bağlılık

Girişimcilerin çoğunda rastlayacağınız başka bir kişilik özellik de işe bağlılıktır. İşlerini kurmak için uzun bir yol kat etmiş, yol boyunca da pek çoğu tatillerden, ailelerinden ya da diğer insanların yararlanabildiği kişisel lükslerden vazgeçmişlerdir.

Halbuki onlar da herkes kadar yorulurlar. Ancak kendilerini hedeflerine ve işlerine öyle bir adamışlardır ki yorulduklarında dahi kendilerini devam etmeye zorlar ve hedeflerini gerçekleştirinceye kadar da zorlamaya devam ederler.

Vizyon

Gerçek girişimciler işlerini oldukları gibi görmezler, aksine olması gerektiği gibi görürler. Başka bir deyişle vizyon sahibidirler.

Geleceği öngörüp planlarını ona göre yaptıklarından işlerini hızla büyütebilirler. Sağlam kararlar aldıklarından emin olmak için sürekli olarak “ya… olursa” ile başlayan cümleler kurarlar.

Bir girişimci kimsenin onu anlamadığını mı fark etti? Hiç sorun değil. Vizyonlarına sıkı sıkıya bağlı girişimciler bu durumda kendileri ile aynı fikirde olmayanların üstünü bir kalemde çizip hedeflerine sımsıkı bağlı kalarak ilerlemeye devam edeceklerdir.

Esneklik

Girişimciler  aynı zamanda esnek insanlardır. Sahip oldukları girişimcilere has özelliklerin her biri önemlidir ancak esneklikleri her duruma kolaylıkla uyum sağlamalarına izin verir.

Esneklik özellikleri sayesinde beklenmedik sorunlarla rahatlıkla baş edebilir, böylelikle hem çalışanlarını hem de müşterilerini memnun edebilirler.