Giresun’da Bir Annenin Bedduası ile Ortaya Çıkan Doğa Harikası: Yedi Değirmenler

Giresun’un Espiye ilçesinde rivayete göre yüzyıllar önce meydana gelen acı bir olayın ardından oluşan şelale ve o şelaleden yararlanan 7 kabilenin yaptırdığı değirmenler şimdilerde bölge turizmine katkı sağlıyor.

Rivayete göre, küçük çocuğu ile patika yoldan geçen bir anne çocuğunu ‘Çay Deresi’ne düşürür. Azgın suya kapılan çocuğunu bir türlü kurtaramayan anne o an yaşadığı üzüntüyle ‘Allah suyunu kurutsun’ diyerek beddua eder ve göğsünü keserek dereye atar. Bir süre sonra kuruyan dere yaklaşık 500 metrelik bir şelale oluşturacak şekilde ortaya çıkar. Şelaleden ise şu an her biri 100 yılı aşkın süredir kullanılan 7 ayrı kabileye ait değirmen yapılır.

Aradan geçen onca yılın ardından çocuğunu kaybeden annenin bedduası sonucu kuruyan derenin oluşturduğu şelale ile ortaya çıkan “Yedi Değirmenler” 5 yıl önce Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından bölgede başlatılan proje ile turizme kazandırıldı.

Tabiat Parkı’na gelen ziyaretçileri ağırlayan Şafak Karaman, 2017 yılında geldiği Yedi Değirmenlere hayran kaldığı için burada kalmak istediğini belirtti.

Karaman, yaptığı açıklamada, tabiat parkı içinde bulunan değirmenlere her geçen yıl ziyaretçilerin daha fazla ilgi gösterdiğini belirterek, “Bölgede 7 tane değirmen var bunlar aktif ve bölge halkı tarafından kullanılıyor. Burası gerçekten de çok güzel ama sahipsiz kalmış. Devlet burayı yapmış fakat kimse burayı işletmek için almamış bizde burayı alarak çalışmaya başladık.

rhdr

Bölgede yaşayan Ali İhsan Kahraman ise rivayet edilen olayı anlatarak, şunları söyledi:

“Burada Yeniköy, Avluca ve Akkaya Köyü var. Buradaki 7 kabile kendisi için bir adet değirmen yapmış ve halende aktif olarak çalışıyor. Bir annenin can havli ile söylediği bir kelime sonucu oluşmuş doğa harikası Yedi Değirmenler. Bunlar birer rivayet. Yıllardır hep böyle anlatılagelir”

yedidegirmenler.tabiat.gov.tr

Giresun’da, adını aynı bölgede bulunan değirmenlerden alan Yedi Değirmenler Tabiat Parkı, şelaleleri, mağaraları ve obruklarının yanı sıra kültürel yapılarıyla da ziyaretçilerine nostalji ve doğanın güzelliklerini bir arada sunuyor.

Espiye ilçesinde 103 hektarlık alandaki Yedi Değirmenler Tabiat Parkı’nda köylülerin halen kullandığı, akarsular ve şelaleler üzerine kurulu 250-300 yıllık değirmenler ön plana çıkıyor.

yedidegirmenler.tabiat.gov.tr

Değirmenlerin üzerinden akan şelaleler, akarsular, yemyeşil çayırlardaki asırlık armut ağaçları ziyaretçilerine doğal güzellikleri sunarken, dağlık alandaki obruklar ve mağaralar da maceraperestleri bölgeye çekiyor.

yedidegirmenler.tabiat.gov.tr

Tabiat parkında yer alan kemer köprüler ise yemyeşil tabiatla bütünleşmiş şekilde konuklarını ağırlıyor.

2. Değirmen Şelalesi | Kaynak

Yokuşları bir bir aştıkça değirmenlerin olduğu bölgeye ulaşıyorsunuz. Buradaki armut ağaçları neredeyse 200-400 yıllık. Toplamda 33 tane olduğu söylenen anıt ağaçlar çok güzel bir manzara oluşturuyor.

Anıt Ağaçlar | Kaynak

Tabiat parkının üst kısmında yer alan obruklara 1 saatlik patika yürüyüşün sonunda ulaşabilirsiniz.

Burada suyun başlangıç noktası gözeye kadar yürüyüş parkuru yapılmış. Tepeye tırmanana kadar iki değirmen geçiyorsunuz. Yolun sonu ise sizi mağaralara götürüyor.

Bu bölgede kamelyalar ve barbeküler bulunuyor. Eğer yanınızda yiyecek-içecek getirirseniz şelale manzarası eşliğinde güzel zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca parkın girişinde bir restoran bulunuyor. Pahalı olmasının haricinde güzel yorumlar da okudum; ancak ben girmediğim için bir yorumda bulunamıyorum.

Yedideğirmenler Tabiat Parkı 103 hektar büyüklüğünde olup saha Giresun İline 62 km. Espiye İlçesine 28 km mesafededir. Tabiat Parkı Yeniköy, Akkaya ve Avluca köylerinin birleştiği noktada bulunmakta olup mevcut yedi değirmenin altısı kullanılmaktadır. Haziran sonuna kadar değirmenlerde ve çağlayanlarda su miktarı oldukça yüksektir. Bu vaziyet alanın peyzaj değerini yükseltmektedir. Tabiat parkı çevre köy ve ilçelerden günübirlik olarak ziyaret almaktadır. Yedideğirmenler Tabiat Parkında bulunan mağara sarkıt, dikit ve benzeri oluşumları ile süslü bir mağara olup, girişi dar ve suyolu özelliğinden dolayı yalnız Ağustos ayından sonra profesyonel kişiler tarafından gezilebilecek özelliği bulunmaktadır.

Yedideğirmenler Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

Şahsi aracınızla Espiye’den güneye doğru Özlüce Deresi’ni takip ederek tabiat parkına ulaşabilirsiniz. Yol üstündeki Pangal Şelalesi’ni de görmeyi ihmal etmeyin.

Konum | Giriş Ücretleri

Kaynak: 1 2 3 4