Evinizin Rengi Ruh Halinizi Nasıl Etkiliyor?

Evinizdeki renklerin psikolojik olarak ne anlama geldiklerini ve sizin üzerinizde bu renklerin etkileri olduğunu biliyor muydunuz?

Yatak odası, mutfak, çalışma odası ya da oturma odası… Severek dekore ettiğiniz, özenle seçtiğiniz evinizin her köşesindeki renkler ruh halinizi etkiliyor.

1. Açık mavi, sakinlik ve berraklık uyandırır. 

Mavi renk düzen hissi veren bir renktir. Evinizin belli bir kısmını maviye boyayarak ya da tamamını bu renge boyatarak kendinizi daha huzurlu ve sakin hissedebilirsiniz. Mavi renk suyun rengi olarak kabul edildiğinden temizlik ve düzen içinde hissetmenize de sebep olabilir.

2. Yeşil renk, doğa ile rahatlatıcı bir bağlantı kurar. 

Bu renk baharın ve doğanın rengi olduğu için yeniliği, büyümeyi ve olgunlaşmayı temsil eder. Bu renk seçimi size ahenk ve huzur hissi verir. Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi nedeniyle genellikle yatak odalarında ve oturma odasında tercih edilir.

3. Mor renk, zengin ve rahat hissettirir.

Mor, görkemli bir renktir. Konsantrenizi arttırmanızda yardımcı olur ayrıca bilgeliğin ve saygınlığın rengidir. Genellikle rahatlatıcı etkisi dolayısıyla yatak odalarında ve hobi odalarında tercih edilir.

4. Gri renk, güvende hissettirir.

Bu renk sizin güçlü ve kararlı hissetmenizi sağlar. Ayrıca çok koyu renkte kullanıldığı zaman depresyon, sıkıcılık ve fazla ciddiyet gibi olumsuz şeyleri çağrıştırdığından nasıl kullanılacağı konusunda dikkat olunmalıdır. Güvenli ve sakinleştirici etkisi göz önünde bulundurulduğunda kanepe, yatak ve yatak odası gibi yerlerde kullanılması idealdir.

5. Pembe renk sevgi dolu hissettirir.

Pembenin yumuşak tonları, yenilenme ve canlanma duygusunu hissettirir. Saflığın, inceliğin ve fantezinin rengidir. Pembenin açık ve pastel tonları evin her yerinde rahatlıkla kullanılabilir.

6. Sarı renk, neşeli hissettirir.

Sarı renginin neşelendirici ve mutlu edici bir etkisi vardır. Zihinsel hafızayı arttırdığı için ilham verici renkler arasındadır. Bu yüzden çalışma odalarında bu rengin kullanılmasının olum yönde etkisi vardır. Ayrıca konuşmayı teşvik eden etkisi olduğu için oturma odalarında da tercih edilebilir.