Evde bitki nasıl yetiştirilir? Pratik 10 tavsiye

Balkon bahçeciliği, evde bitki yetiştirmek isteyen doğa tutkunları için vazgeçilmez bir alışkanlıktır. Balkon bahçeciliği zor bir uğraş gibi görünebilir, aslında, işin özü biraz sabır ve emektir.

Evinizde ışık alan yerleri bulduktan sonra biraz emek ve sabır hayatınız boyunca vazgeçemeyeceğiniz bir hobiye dönüşebilir.

1. Ne yetiştireceğinize karar verin

Evde yetiştireceğiniz bitkinin yapısı ve işlevi çok önemlidir. Yiyebileceğiniz türden bitkiler yetiştirmek istiyorsanız; maydanoz, nane, roka, reyhan, dereotu, biberiye, kişniş ya da kekik gibi bitkiler yetiştirebilirsiniz.

Balkon bahçeciliğine yeni başlayanlar; markette satılan bitkileri bir bardak suda bekletip, kök saldıktan sonra saksıya gömebilir. Dilerseniz; hazır bitki tohumlarını da kullanabilirsiniz. 

2. Balkon bahçeciliğine başlarken 

Bitkileri isterseniz hazır tohumdan yetiştirebilirsiniz, isterseniz bir fidanlığa giderek bir fide demeti satın alabilirsiniz. Fide alacaksanız yapraklarının yeşil olmasına dikkat edin. Köklerin sarı ya da beyaz olması gerekir. 

3. Yer seçimi

Bitkiler için ışık çok önemlidir. Şifalı bitkilerin her biri farklı ışıktan hoşlanır. Bazı bitkiler sıcak ve nem sever, ama güneş ışığını direk almaları iyi olmaz. Bitkiniz için en iyi yaşam alanını bulana kadar farklı yerleştirmeler deneyebilirsiniz.

4. Saksıları renklendirin

Bitkinizin yaşayacağı saksının büyüklüğü ve derinliği çok önemlidir. Bu saksıları aynı zamanda, bir aksesuar gibi düşünebilirsiniz. Fidanlıklarda ve ev aksesuarları satan dükkanlarda saksı çeşitlerini bulabileceğiniz gibi evde daha önce bulunan bir kutuyu ya da tenekeyi bir fırça ya da kurdele yardımıyla süsleyerek kendi saksınızı kendiniz yapabilirsiniz.

5. Toprak, gübre ve su

Saksınıza çiçeğinizi konumlandırmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar; toprak, gübre, su ve sulama sistemidir. Toprak seçerken; suyu içine hapseden ve bitkiyi besleyen minerelli toprak türleri tavsiye edilir. Evde yetiştirilecek bitkilere ait saksıların altında bir delik olması ve o delikten süzülen suların bir saksı altlığında toplanması gerekir.

6. Bitkilerinizi isimlendirin

Özellikle tohumdan bitki çıkaracaksanız, fesleğeni reyhandan, maydanozu kekik otundan ayırmak için bir etiketleme yapmanız iyi olur. Etiketleme sistemi elinizin her an bahçenizin üzerinde olduğu izlenimi verir.

7. Bitkilerinizi zararlılardan koruyun

Bitkilerinizi haşerelerden koruyabilmeniz için yaprakları çok sık incelemeniz ve problemi büyümeden çözmeniz gerekir. Yapraklardaki renk değişimleri, küçük ısırıklar böcek tırtıl gibi zararlıların habercisidir. 

8. Gözlemci olun

Genel olarak korumacı ve gözlemci olun. Bitkiniz neye ihtiyacı olduğunu, gözlemleyerek anlayabilirsiniz. Yapraklar yeşil ve dolgun, toprak nemli ise; bitkiniz sağlıklı bir şekilde büyüyor demektir.  

9. Bitkileri budarken

Yaprakları koparmak ya da budama yapmak sizi üzebilir ama; yeni yaprakların çıkmasına ve gelişmesine olanak tanıdığı için bu işlem gereklidir. Bitki yetiştirmenin en eğlenceli tarafı bakımını yapmaktır.

10. Çabalarınızın meyvesini yiyin

Taze bitkilerinizi özel tariflerinizde kullanın ve farkı görün. Kendi yetiştirdiğiniz yeşillikleri bir ürün olarak görmek sizi çok mutlu edecektir. Yetiştirdiğiniz baharatları ete, rostoya ve makarnanın üzerine koymak enfes bir haz almanızı sağlayacaktır.