Etkisinden Uzun Süre Çıkamayacağınız 9 Psikolojik Film

Son yıllarda yapılan başarılı yapımların ardından bazı filmler bizleri kolaylıkla içine çekebiliyor. Gizem, korku, dram gibi unsurları içinde barındıran filmleri izlemek için içimizdeki cesareti ortaya çıkarın.

Bakalım siz içinizdeki cesareti ortaya çıkartabilecek misiniz?

1. Parçalanmış (Split)

IMDb: 7,3 | 2016

Olaylar, çoklu kişilik bozukluğu yaşayan ve 23 farklı kişiliğe sahip Kevin’ın üç genç kızı kaçırmasıyla başlar. Kevin’ın en baskın karakteri suç işlemeye meyillidir ve bir süre sonra farklı karakterlerin birbiri ile çatışması ile bir parçalanma yaşar.

2. Kevin Hakkında Konuşmalıyız (We Need to Talk About Kevin)

IMDb: 7,5 | 2011

Eva, hamile kaldığı gençlik yıllarında bütün kariyer planlarını ve hedeflerini bir kenara koyarak çocuğunu dünyaya getirmeye karar verir. Fakat oğlu için yaptığı bu fedakarlık maalesef Kevin’ın çocukluk yıllarından itibaren başlayarak hayatlarını ters yönde etkilemeye başlar. Kevin 15 yaşına geldiğindeyse lisedeki çete gruplarıyla takılmaya başlar ve hiç kimsenin hoş görmeyeceği olaylara karışır.

Eva oğlunun hatalarından dolayı derin sorumluluk ve suçluluk duyarak, nerede yanlış yaptığını sorgulamaya başlar. Bu arada Kevin’in ayrıldığı babası ile yeniden iletişime geçmek durumunda kalır.

3. İçinde Yaşadığım Deri (La piel que habito)

IMDb: 7,6 | 2011

Bir kaza sırasında yanarak ölmekten son anda kurtulan eşini yanıklardan oluşan görüntüsünden kurtarmak için yeni bir deri geliştirmek üzerine çalışmalar yapan estetik cerrahı Dr. Robert Ledgard’ı konu alıyor.

Eşinin yanmış vücudunu görmesi üzerine intiharı ve küçük kızlarının da buna şahit olması ile büyük bir depresyon geçiren aile iyice hassaslaşır. Küçük kız büyüdüğünde de psikolojik sorunlar yaşayacaktır.

4. Umut Işığım (Silver Linings Playbook)

IMDb: 7,7 | 2012

Pat Solotano her zaman bardağın dolu tarafına bakan, “Her şeyde bir hayır vardır” sözüne inanan bir adamdır. Karısı kendisini başka bir adam için terk ettikten sonra akıl hastanesinde kalan Pat, karısını geri kazanmaya ve hayatını yeniden düzene sokmaya kararlıdır. Moralinin bozulmasına asla izin vermemeye çalışan Pat anne babasının yanına taşınır ve kendisini karısının istediği türden bir adam olmaya adar. Ancak bu zor bir mücadeledir. Ta ki hayatı istediği gibi gitmeyen güzel bir genç kadın olan Tiffany ile tanışana kadar.

5. Zodiac

IMDb: 7,7 | 2007

San Francisco’da bir seri katil, mektuplar ve şifreli mesajları ile polis ile alay etmektedir. Dedektifler, gazete muhabirleri, bu katili yakalamaya çalışan dört kişi filmin esas karakterleridir. Katilin ardında bıraktığı izleri takip eden takıntılı dört adam, ne yazık ki aslında katilin adımlarını izler biçimde şekillenmektedir. Bu katil yıllarca görünmedikten sonra yine ortaya çıktığında sadece öldürdüğü insanlar için değil tüm şehrin kabusu haline gelecektir.

6. Siyah Kuğu (Black Swan)

IMDb: 8,0 | 2010

Eski bir balerin olan ve kızına sürekli dans konusunda hırs aşılayan annesi ile birlikte New York’ta yaşayan Nina, yetenekli bir balerindir ve dans en büyük tutkusudur. Bir gün Kuğu Gölü balesini sahneye koyan bale yönetmeni Thomas Leroy, yeni sezonda Beyaz Kuğu’yu canlandıran baş balerini değiştirmeye karar verir ve ilk tercih olarak da Nina’yı görür.

Beyaz Kuğu rolünde harika işler çıkaran Nina ne kadar çok çalışırsa çalışsın içindeki Siyah Kuğu’yu ortaya çıkaramaz. Fakat rakibi Lily, Siyah Kuğu performansında Nina’dan çok daha iyidir. İki genç balerinin rekabeti ilginç bir dostluğa dönüşürken Nina’da kendi karanlık tarafıyla yüzleşmeye başlar.

7. Kayıp Kız (Gone Girl)

IMDb: 8,1 | 2014

Amerika’nın Missouri eyaletlerinden birinde yaşayan Nick’in hayatı beşinci evlilik yıl dönümleri sabahı karısı Amy’nin bir anda ortadan kaybolması ile tepetaklak olur. Çünkü polisin gözünde de Amy’nin ailesinin gözünde de  kendisi birinci şüphelidir. Kendini bir anda Amy’i arama operasyonunun içinde bulan Nick suçsuz olduğunu ne kadar söylese de kimseyi ikna edemez.

8. Zindan Adası (Shutter Island)

IMDb: 8,1 | 2010

Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis memurunun, bir akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine tehlikeli akıl hastalarının tedavi gördüğü Shutter Adası isimli bölgede konuşlanan Ashecliffe Hastanesi’ne soruşturma yapmak için gitmeleri ve sonradan gelişen esrarengiz olaylar işleniyor. Burada karşılaştıkları isyan tablosu ve çığırından çıkan işler bu davayı gittikçe zora sokar, zamanla rüya ve gerçek arasındaki sınırlarda zorlanır.

9. Onur Savaşı (Jagten)

IMDb: 8,3 | 2012

40 yaşındaki Lucas, geçirdiği zor boşanma döneminin ardından hayatını yeniden düzene koyabilmenin peşindedir. Yeni bir iş bulur, yeni bir kız arkadaşı edinir. Ve ergenlik çağındaki oğluyla arasındaki sorunlu ilişkiyi onarmaya çalışır. Her şey yoluna girmek üzereyken işler bir anda ters gitmeye başlar. Öylesine söylenmiş küçük bir yalan, yaşadığı kasabaya bir virüs gibi yayılır ve Lucas kendini hayatı ve saygınlığı için savaşırken bulur.