En Zeki İnsanların Yaptığı 9 Benzer Şey

İnsanlar genellikle zeki olan insanların doğuştan şans ile geldiğine inanır ama bu her zaman böyle değildir. Zeki olmak hem kalıtsal hem de sonradan kazanılmış olabilir. Uzmanlara göre, çevre beyninizin becerilerini ve düşünce şeklinizi büyük ölçüde etkileyebilir. Durum ne olursa olsun, tüm zeki insanların benzer davranış gösterdiği ve ortak pek çok şeyi olduğu görülmüştür.

Araştırmalar sonucu tüm zeki insanların yaptığı bazı şeyleri sizler için listeledik.

1. Kendi işlerine bakarlar

© Peaky Blinders / BBC Bir

Başkalarını yargılamak ve dedikodu yapmak zeki insanların uzak durduğu şeylerdir. “Küçük konuşmalara” düşkün değiller ve başkalarının hayatlarında olanlardan asla rahatsız olmazlar. Aslında, yakın tarihli bir çalışmaya göre, akıllı insanlar yalnız kaldıklarında mutlu oluyorlar, böylece dikkatlerini dağıtmadan kendi işlerini yapabiliyorlar.

2. Çok fazla şaka yaparlar ve harika bir mizah anlayışları vardır

© Seks ve Şehir / HBO

Küçük şeyleri şakaya dönüştürebilen ve etrafındaki herkesi güldürebilen bir kişi dahi olmaktan başka bir şey değildir.

3. Kendileri ile konuşurlar

© Shutterstock.com

Düyanın tanıdığı en büyük dahi Albert Einstein’ın bile kendi kendine konuştuğunu biliyor muydunuz? Araştırmacılar, kendileri ile sık sık konuşan, kafasında veya yüksek sesle konuşan insanların, konuşmayanlardan daha zeki olduklarını tespit etmişlerdir.

Kendi kendinize konuşmak beyninizi açar, hafızanızı güçlendirir ve düşüncelerinizi düzenlemenize yardımcı olur.

4. Çok sık müzik dinlerler

© Bebek Sürücüsü / Sony Resimleri

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, yalnızca bir müzik aleti çalmayı bilen insanların daha yüksek bir zeka seviyesine sahip olduğu değil, aynı zamanda kulaklarını müziğe verenlerin de oldukça zeki oldukları bulunmuştur.

Çalışma aynı zamanda zeki insanların, anlamsız şarkı sözleri olan şarkılar üzerinden vokal yapmadan müzik dinlemeyi tercih ettiklerini ekliyor; bu nedenle, kelimeler üzerinde vuruş ve ritimleri sevenlerden biriyseniz, sandığınızdan daha zeki olabilirsiniz.

5. Verimli çalışırlar

© Takımlar / ABD Ağı

Bilime göre, fiziksel olarak daha az aktif olan insanlar, her zaman koşuşturmakta olanlardan daha zeki olma eğilimindedir.

6. Her zaman cevaplar ararlar

© Supernatural / CW

Her zaman cevaplar ararlar ve gizemleri araştırırlar. Bir araştırmaya göre, daha fazla bilgi alma merakına sahip olmak, üstün zekanın açık bir işaretidir. Akıllı insanlar da çok okur ve not almak için genellikle bir günlük tutarlar.

7. Hatalarını kabul ederler

© Arkadaşlar / Warner Bros

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’a göre, “zeki olmanın en büyük işareti hataları kabul etmek ve onlardan ders çıkarmaktır” diyor. Kimse mükemmel değildir, ancak hatalarını kabul etmek için öne çıkanlar en zeki olanlardır.

Varsayılan olarak, insanlar kendilerinin doğru olduğuna ve diğer kişilerin yanlış olduğuna inanmaya meyillidir. Ancak, diğer kişilerin bakış açısını da anlamak ve içinde hata bulmak çok işlevsel bir beyin gerektirir.

8. Çikolata yerler

Bir araştırmaya göre, düzenli olarak çikolata yemek beynin çalışmasını iyileştirir ve sonuç olarak sizi daha zinde ve akıllı hale getirir. Çikolata yiyen insanların genellikle daha iyi bir hafızaya sahip oldukları ve biliş ve akıl yürütme söz konusu olduğunda harika oldukları bulunmuştur.

9. Çok fazla konuşmazlar

Her zaman düşünceleriyle çevrili oldukları için kendilerini korumayı severler. Daha akıllı olan kişilerin başkalarıyla daha az konuşma eğiliminde olduğu ve bunun bir nedeni olduğu görülmüştür. Dedikodu yapmak yerine daha verimli bir şeyler yapmayı tercih ederler.