En iyi 52 Mac Uygulaması ve Yardımcı Programları

Mac koleksiyonu çoğunlukla daha az bilinen uygulamalar içerir. Bu nedenle, bu durumdan hoşlanmayanlar Evernote, Dropbox, OneNote veya Google Drive’ı beğenir. Ayrıca, aşağıda listelenen tüm uygulamalar, Mac OS’nin güncel sürümü olan Yosemite ile uyumludur.

Hadi başlayalım!

1. Infinit.io

Mac’inizden başka bir cihaza istediğiniz boyuttaki dosyaları ve klasörleri kolayca gönderin. Windows PC, iPhone, iPad, Android telefon veya Mac’in kendisi olabilir.

İndir

2. Spectacle

Mac için kullanışlı bir windows yönetim uygulamasıdır. Yapılandırılabilir klavye kısayolları ile pencereleri taşımanıza ve yeniden boyutlandırmanıza izin verir. Ayrıca pencereleri birden fazla ekran arasında da taşıyabilirsiniz.

İndir

3. Duet Display

iPad’inizi veya iPhone’unuzu Mac’iniz için ekstra bir ekran olarak kullanın. iOS cihazını USB kablosuyla Mac’e bağlayın ve Mac uygulamalarınızla etkileşim kurmak için dokunmatik ekranı kullanın.

İndir

4. Knock

Herhangi bir şifre yazmanıza gerek kalmadan Mac’inizi iPhone ekranınıza veya Apple Watch’dan dokunarak açabilirsiniz.

İndir

5. ImageOptim

Web sitenize yüklemeden önce resimlerinizi her zaman ImageOptim ile çalıştırın. Mac uygulaması, görsel kalitenizi etkilemeden görüntü dosyalarınızın boyutunu küçültecektir.

İndir

6. HiddenMe

Mac masaüstünüz klasörler ve dosyalar ile karışıksa, tek bir tıklatmayla veya bir klavye kısayoluyla tüm simgeleri gizleyebilirsiniz.

İndir

7. Site Sucker

SiteSucker, Web sitelerini İnternet’ten otomatik olarak indiren bir Macintosh uygulamasıdır. Bunu, sitenin web sayfalarını, resimlerini, PDF’lerini, stil sayfalarını ve diğer dosyalarını yerel sabit sürücünüze eşzamanlı olarak kopyalayarak sitenin dizin yapısını çoğaltarak yapar.

SiteSucker, Web sitelerinin yerel kopyalarını yapmak için kullanılabilir. Varsayılan olarak, SiteSucker indirdiği dosyaları “yerelleştirir”, siteye çevrimdışı olarak göz atmanıza izin verir.

İndir

8. App Cleaner

“.dmg” dosyasını silmek yeterli değildir. Herhangi bir Mac uygulamasını düzgün bir şekilde kaldırmak istiyorsanız, kalan gizli dosyaları da silmeniz gerekir ve App Cleaner bu konuda yardımcı olabilir.

İndir

9. Download Shuttle

Mac’iniz için bir dosyayı birden fazla parçaya bölen ve daha hızlı indirme için bu ayrı ayrı parçaları aynı anda indiren bir indirme yöneticisidir. İndirme işlemlerini de duraklatabilir ve devam ettirebilirsiniz.

İndir

10. Toggl

Mac’iniz için “hızlı erişim” durum çubuğunda görünen “Zaman izleme yazılımı”dır.

İndir

11. Fluid

Favori web sitenizi Mac için gerçek bir masaüstü uygulamasına dönüştürecektir. Uygulamalar klasöründe bulunur ve Spotlight aramasından başlatabilirsiniz.

İndir

12. Transmit

Mac OS X için mükemmel FTP istemcisidir. En sevdiğiniz hedeflere istediğiniz yerden anında dosya yükleyebilirsiniz.

İndir

13. Caffeine

Mac’inizin uyanık kalmasına yardımcı olur. Video izlerken Mac’inizin otomatik olarak uykuya geçmesini veya ekranı karartmasını önlemek için menü çubuğundaki Kafein simgesini tıklayın.

İndir

14. NoSleep

Macbook’unuz kapağı kapattığınız anda uykuya dalar. NoSleep uzantısı, kapak kapalı olsa bile ekranı uyanık tutar, böylece ağ üzerinden dosya indirmeye devam edebilirsiniz.

İndir

15. Air Browser

Favori web sitelerinizi menü çubuğuna yerleştirir, böylece tek bir tıklamayla istediğiniz zaman onlara erişebilirsiniz.

İndir

16. MacDropAny

Herhangi bir Mac klasörünü, ortak bir klasöre taşımanıza gerek kalmadan, Dropbox veya Google Drive ile kolayca senkronize edebilirsiniz.

İndir

17. Self Control

Zaman kaybına uğrayan web sitelerine, e-postalara ve dikkat dağıtıcı bulduğunuz her şeye erişimi geçici olarak engelleyen bu açık kaynaklı Mac uygulaması.

İndir

18. Gas Mask

Mac için bilgisayarınızdan belirli web sitelerine erişimi kalıcı olarak engellemenize yardımcı olabilecek bir hosts dosyası düzenleyicisidir.

İndir

19. Authy

Tam olarak bir Mac uygulaması değil, onsuz yapamayacağınız bir Google Chrome uzantısıdır. Telefon onayı gerektirmeden 2 faktörlü kimlik doğrulaması yaparak çevrimiçi hesaplara giriş yapmanızı sağlar.

İndir

20. Pixel Winch

Kullanımı kolay bir ekran ölçüm uygulaması.

İndir

21. Buffer

Menü çubuğundan, durum güncellemelerini kolayca yayınlayabilir, bağlantıları ve fotoğrafları birden fazla sosyal web sitesinde paylaşabilirsiniz.

İndir

22. Hocus Focus

Etkin olmayan veya bir süredir kullanılmamış uygulama pencerelerini otomatik olarak gizleyerek Mac masaüstü ekranınızın dağınıklığını gidermenize yardımcı olur.

İndir

23. AirDroid

Android telefonunuzu Mac’e bağlar. Mesajlara erişebilir, fotoğrafları yönetebilir, dosyaları aktarabilir ve daha fazlasını kablosuz olarak yapabilirsiniz.

İndir

24. PushBullet

Mac dahil tüm cihazlarınız için evrensel bir kopyala yapıştır çözümü. Telefonunuza bir şey kopyalayın ve anında Mac’in panosunda kullanılabilir duruma getirin.

İndir

25. Unarchiver

Mac için RAR, TAR, MSI, EXE, GZIP ve hatta ISO dosyaları dahil olmak üzere tüm popüler zip biçimlerini işleyebilen kullanışlı bir sıkıştırma aracı. Ayrıca Flash ve PDF dosyalarından sesleri ve görüntüleri çıkarabilir.

indir

26. iBrowse

İPhone veya iPad’inizdeki bu Finder benzeri uygulamanın içindeki dosya ve klasörlere erişin ve görüntüleri, videoları ve diğer dosyaları iOS cihazından Mac’inize kolayca kopyalayın.

İndir

27. GIF Brewery

Video dosyalarını ve hareketli görüntüleri animasyonlu GIF’lere dönüştürmenize yardımcı olur ve GIF resimlerinize ince ayar yapmak için tonlarca seçenek sunar.

İndir

28. Karabiner

A key mapping application for the Mac that lets you remap existing keys to perform a different command. For instance, the CAPS lock key can be configured to work as an Escape key.

Mac için, mevcut tuşları yeniden yapılandırmanıza olanak sağlar. Örneğin, CAPS tuşunu, Escape tuşu olarak çalışması için yapılandırabilirsiniz.

indir

29. Better Touch Tool

Magic Mouse veya Magic Trackpad’inizin mevcut hareketlerinin davranışını kolayca yapılandırmanıza veya yeni çoklu dokunma hareketleri tanımlamanıza olanak tanır.

İndir

30. Hazel

Kuralları ve dosyaları belirlemenizi sağlayan bir klasör izleme uygulaması. Bir dosya eklendiğinde, Apple Script’i çalıştırmak gibi karmaşık kuralları da çalıştırabilirsiniz.

indir

31. Helium

Tarayıcı penceresi diğer pencerelerin üstünde kalır ve yarı saydamlık seviyesini de değiştirebilirsiniz.

İndir

32. Dropzone

Dosyaları favori klasörlerinize kopyalamayı veya taşımayı kolaylaştırır ve ayrıca doğrudan menü çubuğundan web hedeflerine dosya yükleyebilirsiniz.

indir

33. RSS Bot

En sevdiğiniz RSS yayınlarına Mac’in menü çubuğundan erişin. Yeni öğeler mevcut olduğunda bildirim alın ve yalnızca belirli anahtar kelimelerle eşleşen makaleleri göstermek için filtreler uygulayın.

İndir

34. XMenu

Menü çubuğundan uygulamaları başlatabilir, klasör içindeki belgelere ve dosyalara erişebilirsiniz.

İndir

35. Flux

Gündüz parlaklığına bağlı olarak ekranınızın parlaklığını otomatik olarak ayarlar, böylece gözleriniz daha az yorulur.

İndir

36. EVE

Bir eylemi gerçekleştirmek için fareyi her kullanışınızda, uygulama eşdeğer kısayolu bir bildirim olarak görüntüler.

İndir

37. BootChamp

Mac’te Windows’a Apple Bootcamp’ı yüklediyseniz, BootChamp size birkaç tıklamayla tasarruf sağlayacaktır. Menü çubuğuna, başlatma sırasında herhangi bir tuşa basmanıza gerek kalmadan bilgisayarınızı doğrudan Windows moduna yeniden başlatan bir simge ekler.

İndir

38. aText

Önceden tanımlanmış kısaltmalara karşılık gelen ifadelerle değiştirerek, dokunmatik yazmanızı hızlandıran bir metin genişletme programı.

İndir

39. Flashlight

Mac’inizde Spotlight aramaya daha fazla güç katar. Farklı arama yapabilir, takviminize hızlıca etkinlik ekleyebilir, hatırlatıcı oluşturabilir, terminal komutlarını çalıştırabilir ve daha fazlasını Spotlight içinden yapabilirsiniz.

İndir

40. Alfred 2

Apple, Yosemite ile Spotlight’ı büyük ölçüde geliştirdi, ancak Alfred hem yerel diskinizde hem de çevrimiçi olarak dosyaları bulmakta hala daha iyi bir uygulama.

İndir

41. Disk Inventory

Macbook’taki 256 GB’lık SSD’nizde alan azalıyorsa, alanı açan büyük dosya ve klasörleri hızlıca bulmak için Disk Envanteri uygulamasını kullanın.

İndir

42. Sync

BitTorrent’in yapımcılarından Sync, tüm bilgisayarlarınızdaki ve mobil cihazlarınızdaki dosyaları ve klasörleri birbirleriyle senkronize eder ancak bulut kullanmadan tutmanıza yardımcı olur. Boyut sınırlaması da yoktur.

İndir

43. Bartender

İhtiyacınız olmayan menü öğesini gizlemenizi veya varsayılan olarak gösterilmeyen ikincil çubuğa itmenizi sağlar.

İndir

44. CloudUp

WordPress’i geliştiren şirketten CloudUp, yerel dosyaları ve ekran görüntülerini hızlı bir şekilde menü çubuğundan yüklemenizi ve paylaşmanızı sağlar.

İndir

45. Filepane

Bir veya daha fazla dosya seçin; uygulama, dosyaları yeniden boyutlandırmaktan AirDrop yoluyla paylaşıma, başka bir hedefe taşımak ve daha fazlasını yapmak için gerçekleştirebileceğiniz eylemlerin bir listesini sunar.

İndir

46. Unclutter

Mac’iniz için panoya kopyalanan snippet’leri koruyan ve ayrıca sık kullandığınız dosya ve klasörlere hızlı erişim sağlayan bir pano geçmişi yöneticisi. Yalnızca temel bir pano yöneticisine ihtiyacınız varsa ClipMenu veya CopyClip kullanın.

İndir

47. TextBar

Terminal komutlarını belirleyebilirsiniz ve uygulama bu komutların metin çıktısını ayarlanan aralıklarla otomatik olarak güncellenecek şekilde yapılandırılabilen menü çubuğuna ekler. Örneğin, “‘ipconfig getifaddr en0”, geçerli IP adresinizi menü çubuğunda basacaktır. Übersicht ile bunları masaüstü widget olarak da alabilirsiniz.

İndir

48. Handbrake

Videoları bir formattan diğerine dönüştürmek veya DVD’den video çıkarmak istediğinizde, Handbrake muhtemelen ihtiyacınız olan tek yardımcı programdır. FFmpeg de güçlüdür, ancak yalnızca komut satırından çalışır.

İndir

49. Soundflower

Mac sesini, hoparlörlerden çıkan ses gibi kaydedecekseniz, bu sesi hoparlörler yerine kayıt uygulamasına yönlendirmek için SoundFlower’a ihtiyacınız olacaktır.

İndir

50. QuickCast

Masaüstü ekranınızın herhangi bir alanının hızlı görüntülerini kaydedin ve video dosyalarını yerel olarak kaydedin veya çevrimiçi yayınlayın. Fare tıklamaları ve sesleri de kaydedebilir. Diğer alternatif QuickTime.

İndir

51. MuteMyMic

Hoparlör sesi gibi, şimdi sesini azaltabilir veya menü çubuğundan veya klavye kısayollarından mikrofonu tamamen kapatabilirsiniz. Çevrimiçi toplantılar ve sesli sohbetler için kullanışlı olmalı.

İndir

52. Onyx

Gizli ayarlara erişim sağlar, sistem bakım görevlerini gerçekleştirebilir ve ayrıca Finder, Spotlight ve Dock gibi sistem uygulamalarını yapılandırabilirsiniz. TinkerTool da iyi bir alternatif.

İndir