E-Kitap Yazarak Para Kazanmak İçin Gerekenler

E-kitap yazarak para kazanmak, bir yazarın kendi kitaplarını diğer insanlar ile paylaşmanın en hızlı yoludur. Bu nedenle ana mesleğinizin yazarlık olmasına da gerek yoktur. Çünkü bir roman yazmak zorunda değilsiniz. Bilmelisiniz ki bazı kitaplar roman kitaplarından çok daha fazla satılmaktadır. E-kitap için ne yazdığınız değil, satılacağına inandığınız bir kitabın önemi vardır.

Bir diş fırçasından daha fazla ihtiyaç duyduğumuz ve her gün kullandığımız mobil cihazlar, hayatımızda önemli bir yer tutmaya devam ediyor. Bu nedenle e-kitap yazarak para kazanma fikri bu alanda büyük bir pazar oluşturmuştur. Günümüzde Amazon.com’da çok daha fazla sayıda e-kitap satılmaktadır.

E-Kitap Yazarak Para Kazanmak İçin Gerekenler

1. Hızlıca yazıp bitirebileceğiniz bir kitap yazın

Uzun yazılan kitaplar her zaman okuyuculara sıkıcı gelmiştir. Bu işten para kazanmak istiyorsanız kısa ve öz olmasına dikkat etmeniz gerekecek. Önemli olan kitabın yazarı değil de okuyucuyu etkileyecek olmasıdır.

Size tavsiyem kendini belirli konularda kanıtlamış yazarların bulunduğu topluluklara dahil olmanız ve onlardan bu konular hakkında geri dönüşler almanızdır. Kitaplarınıza iltifat değil de olumlu yönde eleştiri almaya çalışın. Olumlu eleştiriler, kitabınızdaki hataları gösterir ve sizi işinizde daha fazla uzman yapar. Bir süre sonra o eleştirilerin karşılığını görecek ve kendinizi kanıtlayacaksınız.

2. Kitabınızın fiyatını doğru bir şekilde belirleyin.

E-kitaplar türüne ve içeriğine bağlı olarak farklı fiyatlara sahip olurlar. Bu nedenle aynı alanda yazılmış diğer kitaplara göre kendi fiyatınızı doğru bir şekilde belirleyebilirsiniz. Yazar olarak iyi işler başardığınızda bu fiyatlar kendiliğinden artar.

3. E-kitabınızın formatını düzgün bir şekilde yapın.

HTML ve Word programları ile kendini bu işi yapabilirsiniz. Bu konuda uzman olmanıza gerek yok temel düzeyde bilginiz olması yeterli olacaktır. Fakat bilmiyorsanız bir uzmandan yardım alın. Profesyonel olmak istiyorsanız bu adım sizin için oldukça önemli olacaktır.

Sayfa içi metin düzeni ve formatı dağınık ve düzensiz ise olumlu geri dönüş pek olmayacaktır. Bu durum satışlarınızı etkileyebilir.

4. E-kitabınızın kapağı önemli. Mümkün olduğunca düzgün tasarlamaya çalışın.

İnternetten bir şey satın almadan önce bizim dikkatimizi çeken aslında o ürünün resimleridir. Bu nedenle düzgün bir e-kitap kapağı tasarımı yapın veya profesyonel destek almayı unutmayın.

5. E-kitabınızın ürün açıklasına etkili birşeyler yazmayı unutmayın.

Bir ürün açıklamasında “tür, sözcük sayısı, yazarın biyografisi ve görüşler” bulunmalıdır.

6. Kitabınızın nerelerde satılacağına karar verin. Seçim yapın.

Kitabınızı istediğiniz herhangi bir e-kitap satış sitesinde satışa çıkarabilirsiniz. Ya da kitabınızın türüne göre İnternet siteleriyle anlaşma yapabilirsiniz. Bir kitap yazmaya başladınız ve bitirdiniz varsayalım. Bu kitabı 10 TL’den satmayı düşünüyorsunuz. Kitabınızın türüne göre bir Web sitesi ile anlaştığınızı varsayalım. Her 20 adet satış için bu siteye 50 TL komisyon verirseniz, bu işten 150 TL kazanç sağlarsınız. Sadece bir site ile anlaşmak zorunda değilsiniz. Bunu istediğiniz kadar web sitesine ulaştırabilir ve ona göre de para kazanabilirsiniz.

7. Reklamınızı mümkün olduğu kadar fazla yapın

Twitter, Facebook ve Instagram gibi soayal ağlarda yer edinmeye çalışın ve kendinize bir web sitesi açmayı unutmayın.

E-kitap yazarak para kazanmak isteyen birisi ne kadar kazanır?

Belki de en önemli soru bu olmalı. Çünkü her işten olduğu gibi bu işten de para kazanmalısınız. Para için kesin bir sonuç vermek doğru olmaz. Fakat örnek vermek gerekirse bu işi yapanlar ciddi anlamda gelir elde etmektedir. Ancak siz sınırlara takılmak zorunda değilsiniz, belki de kitabınız trend olacak ve bir ay içinde 1000 adet satacak.