Düzce’nin en güzel 19 yaylası

Yaylalar bakımından oldukça zengin bir potansiyele sahiptir Düzce. Arazi yapısı, iklimi, zengin su kaynakları ve bitki örtüsü doğa turizmine çok uygun. Düzce yaylaları, Kardüz Yaylasından başlayıp Abant’a kadar devam eder. Paralel uzanmış olan yaylalar, her bir yayladan diğerine geçiş mesafesi, 5 ila 20 dakika olup, yaylalar arası kolay ulaşım kolaydır.

Yaylalar, doğa yürüyüşü, dağ bisikleti, çadır kampı, karavan, foto safari, off-road ve atlı gezinti gibi etkinlikler sunarken, yaylalar bütününde bulunan yayla göletleri, olta balıkçılığı ve çadır kampı için doğal ortamlar arz etmektedir. Bütün bu olumlu özellikler Düzce’yi yayla turizmi açısından önemli bir potansiyel bölge yapmaktadır.

1. Kardüz Yaylası

Düzce’nin Gölyaka İlçesinde bulunan Kardüz Yaylası, İlçe merkezine 28 km, Düzce’ye 48 km mesafededir. Deniz seviyesinden yüksekliği 1.830 m’dir. Kardüz Yaylasında jeep safari, foto safari, dağ bisikleti, trekking, at binme ve kampçılık aktiviteleri yapılabilir.

Kardüz Yaylası Düzce’nin önemli yürüyüş parkurlarından birine sahiptir. Aksu Deresi-Kardüz Yaylası arasındaki 24 km’lik parkurun, endemik bitki örtüsü ve yaban hayatı dikkat çekmektedir.

2. Kızık Yaylası

Kızık Yaylası Düzce’ye 38 km, en yakın yerleşim yerine 24 km mesafede olup rakımı 1.600 m’dir.

3. Derebalık Yaylası

Düzce Merkez Aydınpınar Köyü sınırları içerisinde bulunan Derebalık Yaylası, Şehir merkezine 36 km mesafede. 1400 m rakımı olan yayla, piknik ve çadır kampı, dağcılık, dağ bisikleti, atlı gezinti, doğa yürüyüşü foto-safari için uygun.

4. Pürenli Yaylası

Pürenli Yaylası Düzce’ye 28 km mesafede olup rakımı 1.400 m’dir. Düzce, Efteni Gölü veya Güzeldere Şelalesi yolundan ulaşılabilen Pürenli Yaylası, doğanın coşkusunun renk cümbüşüyle kaynaştığı, su seslerinin kuş sesleriyle karıştığı bir yaylalar bütünüdür. Mudurnu ile sınır olan yayladan Abant’a, Odayeri Yaylası’na, Samandere Şelalesi’ne ve Kardüz Yaylası’na ulaşmak mümkündür. Pürenli Yaylası gençlik kamplarının da yapıldığı bir mesire alanı.

5. Hera Yaylası

Düzce Merkez Aktarlar Köyü sınırları içinde bulunan Hera Yaylası İl Merkezine 36 km mesafededir. 1500 m rakımı olan yaylaya her türlü binek araçla ulaşım mümkün. Sarıçam, gürgen, köknar ve kayın ağaçlarının hakim olduğu yayla, piknik, çadır kampı, foto-Safari, doğa yürüyüşü, dağcılık, dağ bisikleti, atlı gezinti için oldukça uygun.

6. Balıklı Yaylası

Düzce Merkez Gölormanı Köyü sınırları içinde, Elmacık Dağları üzerinde bulunan Balıklı Yaylası, Düzce’ye 36 km mesafededir. 1400 m yükseklikteki yayla çevresi çam, gürgen, kayın ormanları ile çepeçevre sarılmış, kendinizi huzur içinde hissedebileceğiniz bir yer. Düzce’nin en güzel yaylalarından biri olan Balıklı Yaylası, ortasından geçen su kaynağı ile de oldukça dikkat çekici. Balıklı Yaylası çadır kampı, doğa yürüyüşü, foto-safari için uygun.

7. Sinekli Yaylası

Düzce’ye 33 km mesafede bulunan Sinekli Yaylasına Beyköy, Uğur Köyü, Samandere Köyü ve Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı güzergahından ulaşılmakta. Ayrıca Abant Gölü yol güzergahından da ulaşım sağlanmakta. Yüksekliği 1.450 m. Her yıl Temmuz ayında düzenlenen ve geleneksel hale gelen Sinekli Yayla Şenliklerine katılım oldukça fazla. Sinekli, Kütüklü ve Sakarca Yaylaları Abant Gölü Milli Parkı’nın kuzeyinde Bolu ile Düzce sınır arasında Kızılkaya Tepesinin etrafında yer alır ve birbirleri arası mesafe 1-3 km’dir.

8. Odayeri Yaylası

Düzce Merkez Çınardüzü Köyü sınırları içerisinde bulunan Odayeri Yaylası Düzce’ye 28 km mesafede. Beyköy, Ugur Köyü yolu üzerinden orman yolu takip edilerek gidilen yayla, bakir güzelliklere sahip, asırlık çınar ağaçları ile dikkat çeken, bölgede çadır kampı, doğa yürüyüşü ve foto safari yanında, olta balıkçılığına müsait dereleri, dağ bisikletine uygun alanları var. Odayeri Yaylasından Kardüz Yaylasına devam eden yaylalar bütününde dört mevsim off-road ile bir çok etkinlik yapılmakta.

9. Kocayayla

Düzce Merkez Beyköy sınırları içerisinde bulunan Kocayayla, Düzce’ye 35 km mesafededir. 1450 m rakımı olan yayla, Şehirli, Çiçekli ve Sinekli yaylaları ile bütünlük arz ederek yaylalar gurubu oluşturur. Bu yaylalar gurubu Abant’a 7 km mesafeden ulaşılan en kısa ulaşım güzergahı üzerinde. Kocayayla’da Off-Road yarışları, meraklılarına estetiği ve mücadeleyi bir arada sunmaktadır. Hız ve gösteri amaçlı parkurları ile Off-Road yarışlarına oldukça elverişli olan bu yaylalar yemyeşil doğası ile de kamp, trekking, foto safari için oldukça uygun.

10. Torkul Yaylası ve Göleti

Düzce Merkez Uğurköyü sınırları içinde bulunan Torkul Göleti ve Yaylası İl Merkezine 34 km mesafede. Torkul Göleti, 1250 m yükseklikte bulunan Torkul Yaylası içerisinde volkanik çöküntüden oluşmuş 5000 m² alana sahip tabii bir gölet var. Gölet çevresinde bulunan, kayın, köknar, gürgen, kestane, akçaağaç, karaçam gibi ağaçların panoramik görüntüsü eşliğinde, piknik, olta balıkçılığı, foto-safari, çadır kampı yapılırken, Torkul ve Odayeri yaylaları arasındaki 6 km’lik mesafede trekking turları gerçekleştirebilir.

11. Topuk Yaylası ve Göleti

Düzce İli Kaynaşlı İlçesi Bıçkıyanı Köyü Mevkiinde bulunan Topuk Yaylası ve Göleti Düzce’ye 38 km mesafede. Rakımı 1.280 m olan yayladan; Abant Gölü Tabiat Parkı, Odayeri Yaylası, Sinekli Yaylası ve Samandere Şelalesi Tabiat Anıtına ulaşım imkanı bulunma.

Topuk Yaylasında ormanın kokusu, ardından göletle buluşan sarıçam, köknar, kayın ve gürgen ağaçlarının görüntüsü ile birlikte farklı birçok kuş çeşidinden doğa konseri dinleyerek, patika yollarda bisiklet, gölet çevresinde çadır kampı, trekking, foto-safari yapılabilir.

12. Yörükler Yaylası

Yörükler Yaylası, Düzce’nin Kaynaşlı ilçesine bağlı Darıyeri Yörükler köyünde. Yüksekliği 475 m. Düzce’ye 15 km mesafede bulunan Yörükler Yaylası özellikle her yıl kamp ve off-road oyunları düzenlenir.

13. Sırık Yaylası

Sırık Yaylası Düzce’ye 34 km mesafede, Kavakbıçkı Köyü sınırlarında olup, rakımı 1350 m’dir.

14. Sakarca Yaylası

Bir kısmı Bolu bir kısmı Düzce’ye ait olan Sakarca Yaylası Düzce’ye 40 km, Kaynaşlı İlçesine 25 km mesafededir. 1.550 m rakımı olan yayla eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir. Doğusunda çam, batısında ise kayın ormanı bulunan yayla, tamamen kekikle kaplıdır.

15. Çiçekli Yaylası

Çiçekli Yaylası Düzce’ye 30 km mesafede olup, rakımı 1600 m’dir.

16. Oflu Yaylası

Oflu Yaylası Kaynaşlı İlçemize 38 km mesafede olup rakımı 1280 m’dir.

17. Eğrelti (Altınköy) Yaylası

Eğrelti Yaylası Kaynaşlı İlçemize 40 km mesafede olup rakımı 1360 m’dir

18. Kütüklü (Yeniyurt) Yaylası

Kütüklü Yaylası Kaynaşlı İlçemize 42 km mesafede olup, rakımı 1390 m’dir.

19. Şehirli Yaylası

Şehirli Yaylası Düzce’ye 33 km mesafede olup, rakımı 1570 m’dir.