Dünyanın en korkunç ve en tehlikeli 12 yolu

Birçok insan bu ölümcül otoyollarda ölüyor. Bu listede, dünyanın en tehlikeli yollarını bulacaksınız.

12 – Skippers Kanyon Yolu (Yeni Zellanda)

Yer: Yeni Zelanda

Uzunluk: 26,5 kilometre

Maksimum Yükseklik: Bilinmiyor

Tehlikeler: Asfaltsız, korkuluk yok, dar, sarp uçurumlar

Skippers Canyon popüler bir altın madenciliği alanı haline geldiğinde, ona daha güvenli ulaşım ihtiyacı artmış. Yol bugün hala tehlikeli olsa da her yıl yüzlerce kişi öldüğü söyleniyor. Bu muhteşem ve korkutucu yolun uçuruma yapılması yedi yıl sürmüş ve yol 1890’da tamamlanmış. Yolun çoğu kısmı bugün hala aynı şekilde duruyor.

Yol tur otobüsleri ve maceracılar tarafından sıkça kullanılıyor. Aklınızda olsun araba kiralama firmaları, bu rotadan geçecek müşterilerine sigorta hizmeti sunmuyor. 

11 – Taroko Gorge Yolu (Tayvan)

Yer: Tayvan

Uzunluk: 19 kilometre

Maksimum Yükseklik: Bilinmiyor

Tehlikeler: Dar, kör köşeler, kaya tepeleri, heyelanlar, sel, depremler

Guoliang Tünel Yolu’na benzer (listemizdeki 4 numara), Taroko Gorge Yolu dağlar oyularak yapılmıştır. Çevresindeki olağanüstü güzelliği nedeniyle, korkunç şöhretine rağmen, yol çok sık kullanılır. Tur otobüsleri, arabalar, scooterlar, bisikletliler ve yayaların bu dar yolda yarışına şahit olacaksınız. Yoldaki kör dönüş noktaları ve son derece dar virajları dikkate alırsak ne kadar ürkütücü olduğunu siz düşünün. Hava şartlarının iyi olduğu çok nadirdir. Yağışlar ve tayfunlar genellikle yolun bölümlerini geçilmez hale getirir buda toprak kaymaları ve kaya yuvarlanmalarına neden olur.

Ziyaret edecek kişiler bu tehlikeleri ve heyecanı kaldıracak gücü göz önünde bulundurması gerekiyor. Bizden söylemesi…

10 – Karakurum Karayolu (Pakistan’dan Çin’e)

Yer: Pakistan ve Çin

Uzunluk: 1.300 kilometre

Maksimum Yükseklik: 4.714 metre

Tehlike: Toprak kaymaları, düşen kayaçlar, taşkınlar, çığlar, uçurumlar ve daha fazlası. . .

Deniz seviyesinden 4000 m yükseklikte ve çok zor koşullar altında inşa edilen Karakoram Karayolu, bazen dünyanın sekizinci harikası olarak kabul edilir. Yol inşaatı 1966’da başlamış ve 1979’da tamamlanmış.

Bu tehlikeli yol, 1300 kilometreden daha uzun bir alanı kaplıyor ve bazı yer eski İpek Yolunun izlerini taşıyor. Dünyanın en dağlık bölgesini kesen Karakoram Karayolu’na gitmeyi düşünüyorsanız tehlikelere hazırlıklı olmalısın. Kaya düşmeleri, heyelanlar, çığlar, taşkınlar, kar sürüklenmeleri, dikkatsiz sürücüler, hayvan sürüleri, uçurumlar ve korkunç fırtınalar.

9 – 99 Bend Road to Heaven (Cennete giden yol) Çin

Yer: Çin

Uzunluk: 11 kilometre

Maksimum Yükseklik: 1.175 metre

Tehlike: Saç tokası şeklinde virajlar

Çin’in en tehlikeli yollarından biridir. Cennete giden yol olarak bilinen, 99 saç tokası gibi bükümden oluşur. Yol 1998 yılında toplam 10.77 kilometre uzunluğunda inşa edildi. Bükümlü yol, birbiri ardına 99 dönüş ile meşhurdur.

Her zaman deprem ihtimali olan bir bölge. Yol inanılmaz derecede virajlı.

8 – Pan American Otoyolu (Alaska’dan Şili’ye)

Yer: Kuzey, Orta ve Güney Amerika

Uzunluk: 48.000 kilometre

Maksimum Yükseklik: 3,200 metre

Tehlike: Sert hava koşulları, zorlu arazi koşulları, karteller, vahşi hayvanlar

Pan Amerikan Otoyolu (PAO) tamamen tehlikeli değildir. Ancak bazı yerlerde PAO’ı kullanarak özgürlüğünüzü ve hatta hayatınızı tehlikeye atabilirsiniz. PAO’ın tehlikeli bir bölümü uyuşturucu kartelinin elinde.

Yolun Panama bölümünde, sık sık esir alan ve fidye için tutulan FARC isyancılarıyla karşılaşabilirsiniz, esir tutulanların bir kısmı yıllarca ormanlara saklanmış cezaevlerinde. PAO 48.000 kilometre uzunluğunda ve yolun tek kötü kısmı FARC isyancılarının bulunduğu Panama ve Kolombiya arasındaki 60 kilometrelik Darién Gap bölgesidir.

Cotopaxi Yanardağ Yolu
Bu yol Pan Amerikan Otoyolunu Cotopaxi Ulusal Parkı ile birbirine bağlar ve 40 kilometre uzunluğunda bir uçurumdur. Asfaltsız ve çok çukurlu olmanın yanı sıra, yolun kaygan yamaçları ve köprüsüz bir bölümü var. Köprüsüz bölgede aracınızla akıntılı nehrin içinden geçmeniz gerekiyor.

Cotopaxi Yanardağı 1738’den bu yana 50’den fazla püskürme ile hala aktif durumda.

7 – Sichuan-Tibet Otoyolu (Çin)

Yer: Çin ve Tibet

Uzunluk: 2.140 kilometre

Maksimum Yükseklik: 4.700 metre

Tehlike: Kaygan zemin, çamurlar, çığlar, saç tokası dönüşleri, uçurumlar

Bu çok uzun karayolu, Sichuan’daki Chengdu’yu Tibet’teki Lhasa ile Kham olarak bilinen bir bölgeye bağlamaktadır. Sürekli olarak kaya düşmesi ve çığlarla beslenen Sichuan-Tibet Otoyolu, yüksek irtifadan dolayı ziyaretçilerde kusma ve bulantı yapar.

Yol boyunca çok sayıda budist manastırı, kırmızı cüppeli budistler ve Tibet sığır sürüleri görülebilir. Yol 1950 ve 1954 yılları arasında inşa edilmiş ve o zamandan beri, Sichuan-Tibet Otoyolunda seyahat eden binlerce insan ölmüş.

6 – James Dalton Otoyolu (Alaska)

Yer: Alaska

Uzunluk: 666 kilometre

Maksimum Yükseklik: 1.444 metre

Tehlikeler: Aşırı hava, kötü görüş, zorlu arazi koşulları, dik dereceler, ısınma, vahşi yaşam

Kuzey Yamaç Salonu Yolu olarak da bilinen James Dalton Otoyolu, özellikle Alaska’nın kuzey yamacındaki Prudhoe Körfezi petrol sahalarına gidip gelenler, kamyoncular tarafından kullanılan bir yoldur. Aslında, yol Trans-Alaska Boru Hattı Sistemini destekliyor.

Karayolu 666 km uzunluğundadır. Yol boyunca tıbbi tesis yoktur ve yol boyunca sadece üç kasaba vardır. Yolda seyahat eden herkesin hayatta kalma ekipmanı ve bol miktarda malzeme getirmesi tavsiye edilir. Ice Road Truckers, bu ölümcül, ilkel yolda seyahat etmenin zorluklarını dramatize eden birçok belgesel çekmiştir.

5 – Kolyma Otoyolu ve Lena Otoyolu (Kemik Yolu) Sibirya

Yer: Rusya

Uzunluk: 3.080 kilometre

Maksimum Yükseklik: Bilinmiyor

Tehlikeler: Aşırı oksijen, asfaltsız yollar, buz, çamur, kısa görüş

Sibirya’da seyahat etmek her zaman zordur. Diğer bir ismi de Kemik Yolu olarak bilinir. Bu Sibirya yolu, R504 Kolyma Karayolu ve A360 Lena Karayolu olmak üzere iki otoyolun birleşimidir.

Her yıl Aralık ayından Nisan ayına kadar buz tutan yol, araçların geçerken buz kırılmalarından dolayı birçok ölüme sebep oluyor.

Bu yolu geçmek için zemindeki suyun donmuş olması geçişleri biraz daha kolay hale getiriyor. Temmuz ve Ağustos aylarında, çok yağmurdan dolayı yol bir bataklığa dönüşüyor buda trafik yoğunluğunu artırıyor. Bu engebeli arazide 4X4 araç kullanarak yolu rahat geçebilirsiniz.

4 – Guoliang Tünel Yolu (Çin)

Yer: Çin

Uzunluk: 1.2 kilometre

Maksimum Yükseklik: 600 metre

Tehlikeler: dik kayalıklar, korkuluk yok, aşırı sis, çamur

Çin hükümeti, o civarda yaşayan 300 köylü için yol yapımı masraflı olacağını düşünerek yol yapımından vazgeçmiş. Köylülerin 13’ü, bu dikey bir uçuruma ve sağlam kayalara 1287 metre tünel inşa etmeye karar vermiş. Henan eyaletindeki Taihang Dağları’nda bulunan köylüler bu dik uçurumlarda patlayıcılar kullanmış. Yol yapım tecrübesi olmayan köylülere bu pahalıya patlamış. Bir çoğu hayatını kaybetmiş.

Beş yıl süren yol 1977’de trafiğe açıldı.

Dikkat: Yağmur yağdığında bu yol çok tehlikelidir!

3 – Zoji Geçidi (Hindistan)

Yer: Hindistan

Uzunluk: 9 kilometre

Maksimum Yükseklik: 3.528 metre

Tehlike: Aşırı oksijen, korkuluk yok, sarp uçurumlar, dar, asfaltsız

Zoji Geçidi, korkuluk veya trafik işaretleri içermeyen toprak bir yol ve toprak kaymalarının sürekli bir sorun olduğu bir yer. Dahası, yola sarp tepeler arasında zikzaklar çizerek yola devam ediyosun.

Batı Himalaya dağlarının (Hint Keşmir) Srinagar ve Leh kasabalarını birbirine bağlayan Zoji Geçidi, genellikle kış aylarında kar yağışıyla yolda gitmek imkansız oluyor. Zoji Geçidi sadece 9 kilometre uzunluğunda. 1947’de inşa edildi ve ilk defa askeri araçlar için kullanıldı.

2 – Yungas Yolu (Ölüm Yolu) Bolivya

Yer: Bolivya

Uzunluk: 80 kilometre

Maksimum Yükseklik: 4.650 metre

Tehlike: Toprak kaymaları, sis, uçurumlar, dar alan, korkuluk yok

“Ölüm Yolu” lakaplı bir yolda seyahat etmek istemiyorsanız, bu yoldan uzak durmalısınız. La Paz’dan Coroico’ya giden Ölüm Yolunun 200’den fazla virajı var.

1994 yılından buyana yaklaşık 300 yolcu bu yolda öldü. Yuga Yolunda geçerken, uçurumdan düşen insanların aşağıda orman seviyesinde sayısız mezar taşlarını göreceksiniz. Neyse ki, yolun en kötü kısmı iki şeritli asfalt yol yapılarak bunun önüne geçildi. Yolun yapımdan dolayı araç trafiği azaldı. Fakat bisikletliler hala Ölüm Yoluna meydan okuyorlar.

1 – Pangi via Kishtwar Yolu (Hindistan)

Yer: Hindistan

Uzunluk: 114 kilometre

Maksimum Yükseklik: 2.524 metre

Tehlikeler: Sarp kayalıklar, korkuluk yok, asfaltsız, çamur

Yalnızca dağlarda araba sürmeyi seven ve çelikten sinirleri olan insanlar içindir. Sadece yaz aylarında açık olan bu kayalık, çakıllı yol yaklaşık 114 km uzunluğundadır. Özellikle 9,5 km çok tehlikelidir. Sarkık kayalar bir anda karayoluna düşebilecekmiş gibi görünüyor. Yol, yüzlerce yıl önce yerel köylüler tarafından yapılmış ve son on yıldır hiç yol çalışması yapılmamış.

Tek arabanın geçebileceğ, korkuluğun olmadığı bu çakıl ve toprak yol çok tehlikeli. Bir sürücü yapacağı yanlış bir hamle, aracıyla kendini 2000 metre dik uçurumdan aşağı düşerken bulabilir. Bu yol o kadar ürpertici ki, geçen insanların çektikleri videoları izlemek bile zor.