Dünya tarihinde kimsenin açıklayamadığı gizem dolu 10 keşif

Dünya tarihi şaşırtıcı gizemlerle doludur. Hiçbirimiz hepsini çözecek kadar uzun yaşayamayacağız. Ancak, toprak altında kalmış gerçekten tuhaf şeylerin bazılarına bakmak her zaman ilginçtir.

1. Moa kuşları, Yeni Zellanda

© wikipedia.org

Moa kuşları, 1500 yıllarında nesli tükenmiş olan Yeni Zelanda’da yaşayan uçamayan kuşlardır. Bir teoriye göre, Maoriler tarafından öldürülmüşlerdir. Yirminci yüzyıldaki bir keşif gezisinde, bilim insanları yüzyıllar boyunca inanılmaz derecede iyi korunmuş olan kuşlardan birinin çok büyük bir pençesine rastladılar.

2. Sacsayhuamán tapınağı, Peru

© galleryhip.com

Tek bir damla harç kullanılmadan tamamlanan bu antik tapınağın mükemmel işçiliği gerçekten şaşırtıcı. Taşlar arasından bir kağıt parçasını bile geçirmek imkansızdır. Üstelik her blokta pürüzsüz bir yüzey ve yuvarlatılmış köşeler vardır. Nasıl inşa edildi? Kimse bilmiyor.

3. Güneş Kapısı, Bolivya

© altr.livejournal.com

Güneş Kapısı, Bolivya’daki eski ve gizemli bir şehir olan Tiwanaku’da bulunuyor. Bazı arkeologlar, milattan sonraki ilk binli yıllarda büyük bir imparatorluğun merkezi olduğuna inanıyor. Kimsenin, kapıdaki oyukların ne anlama geldiği hakkında bir fikri yok. Muhtemelen, bazı astrolojik veya astronomik öneme sahipler.

4. Longyou Mağaraları, Çin

© easytourchina.com

Bu mağaralar insan eliyle kumtaşından oyulmuştur. Böyle zor bir çalışma için binlerce insanın katılımı gerekmekte. Oysa bu mağaraları inşa etmek için kullanılan yöntemlerden, tarihsel kayıtlarda hiçbir yerde söz edilmemektedir.

5. Bitmemiş Dikilitaş, Mısır

© twitter.com

Bu dikilitaş ilk başta kaya üzerinde oyulmaya başlandı, fakat çatlamaya başladığı için bitmemiş ve bu durumda bırakıldığı düşünülüyor. Büyüklüğü gerçekten şaşırtıcı!

6. Yonaguni Sualtı Şehri, Japonya

© debriiss.wordpress.com

Bu eski yapı, dalış eğitmeni Kihachiro Aratake tarafından tesadüfen keşfedildi. Oyulduğu kaya, 10.000 yıl önce Mısır piramitlerinden çok önce su altında kaldığı biliniyor. Bazı arkeologlar, bu ilkel dönemde, insanların hala mağaralara girdiğini ve avlanmaktansa yenilebilir kökler ile yaşadıklarına inanıyor.

7. Mohenjo-daro, Pakistan

© liveinternet.ru

Bu kentin çöküşünün sırrı yıllardır uzmanları merak konusu. 1922’de Hintli arkeolog R.D. Banerji, Indus Nehri’ndeki adalardan birinde bu antik kalıntıları keşfetti. Birçok soru ortaya çıktı: Bu büyük şehir nasıl yıkıldı? Sakinlerine ne oldu? Birçok kazıda bu sorulara herhangi bir cevap bulunamadı.

8. L’Anse aux Meadows, Kanada

© livejournal.com

Kanada’daki bu arkeolojik alan, bir zamanlar Vikingler tarafından yaklaşık bin yıl önce kurulan bir yerleşim yeriydi. İskandinav denizcilerin, Kristof Kolomb’un doğumundan çok önce Kuzey Amerika’ya ulaştığını gösteriyor.

9. Taş Devri Tünelleri

© staedtepartner-sob.de

İskoçya’dan Türkiye’ye kadar uzanan geniş bir yeraltı tünelleri ağının keşfedilmesi, taş devri topluluklarının sadece avcı-toplayıcı olmadığını gösteriyor. Ancak tünellerin gerçek amaçları hala bir sır. Bazı araştırmacılar, avcılara karşı koruma olarak kullanıldığına inanırken, diğerleri de, güvenli bir şekilde seyahat etmenin bir yolunu sağladığını, hava koşullarının zorluğundan ve çeşitli çatışmalardan korunmak için oyulduğunu düşünüyor.

10. Dev taş küreler, Kosta Rika

© ucrazy

Bu gizemli taş küreler sadece mükemmel görünümleri için değil, aynı zamanda bilinmeyen kökenleri ve amaçlarıyla da ilgi çekicidir. Ormanı temizleyen işçiler tarafından 1930’larda keşfedildi.