Dev Cüsseli Yeşilçam Emektarının Hazin Ölüm Hikayesi: Yadigar Ejder

Beyaz perde ile 1966 yılında tanışan Yadigar Ejder 1992 yılının soğuk bir sabahında Taksim Parkı’nda bir bank üzerinde bu dünyaya veda etti.

Yadigar Ejder, 1947 yılında orta halli, altı çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olarak Sivas’ta dünyaya geldi. İlkokul üçüncü sınıfta okulu bıraktı ve geçinmek için tek başına İstanbul’un yolunu tuttu. Bir süre sonra Yeşilçam’da figüran olarak oynamaya başladı.

Kemal Sunal filmlerinin efsane karakterlerinden olan Mazlum hep Yadigar Ejder olarak tanındı, bilindi ancak asıl adı Adnan Ayberk’ti. Türk sinemasına en çok emek veren isimlerden birisi olan Ejder, 1992 yılında sefalet içinde hayata veda etti. Henüz 45 yaşında hayata gözlerini yuman aktör, neredeyse her filminde dayak yemesi ile meşhur olmuştu. Sahte yumruklar Yadigar Ejder’e vız gelirdi ancak kaderin sillesi bu dev cüsseli adamı kolayca yere sermişti.

İşte Yadigar Ejder’in az bilinen hikayesi…

Yadigar Ejder’in sinema yaşamı 1966 yılında vizyona giren, başrollerini Yılmaz Güney ve Nebahat Çehre’nin paylaştıkları Eşrefpaşalı filmi ile başlar.

Eşrefpaşalı filminde jenerikte adını yazmaya değmeyecek kadar küçük bir rol oynamış olsa da Adnan Ayberk beyaz perdenin tadını bir kere almıştır. Bu ufacık rolün ardından gecesini gündüzünü Yeşilçam’da geçirmeye başlar.

Atıf Yılmaz’ın Köroğlu filmi ve ardından gelen 1972 tarihli Aslanların Ölümündeki fedai rolünden sonra talihi dönmeye başlar Ejder’in. 20 yıl boyunca Yeşilçam’ın bütün jönlerinden, dayağın her türlüsünü yiyeceği günler başlamıştır artık. Neredeyse günde 2-3 işe gider, üçüncü sınıf otellerde kalır, ucuz lokantalarda karnını doyurur. Hatta bazen parası olmadığı günlerde film şirketlerinin depolarında bile yatar Yadigar.

1992 yılının soğuk Ocak ayında Taksim Gezi Parkında sabah temizliği yapan çöpçüler, bir bankın üzerinde donarak ölmüş dev bir adamın cesedini bulurlar.

Soğuktan kaskatı kesilmiş bulunan bu beden Yadigar Ejder’den başkasına ait değildir. Cebinde beş parası olmayan aktör, kirayı ödeyemediği için sefalet içinde ölüme terk edilmiştir.

Bu hazin ölümün hikayesi ise pek bilinmez, Yadigar Ejder kendisine konulan film ambargosunun kurbanı mıdır?

Yadigar Ejder, Kemal Sunal ile birlikte bir yeni bir filmin çekimlerine başlamıştır. Kilyos’ta karlı ve çok soğuk bir havada Kemal Sunal ile yağlı güreş sahnesi çekmektedirler. Çekim bir hayli uzadığından Yadigar Ejder üşümüştür, bu sırada filmin diğer oyuncusu Kemal Sunal çekim aralarını arabanın içinde geçirmektedir. Yadigar Ejder bir süre Kemal Sunal’ın kendisini de arabaya davet etmesin bekler ama davet gelmez. Bunun üzerine soğuk havadan dolayı iyice üşümeye başlayan Ejder arabaya binip kısa bir süre ısınmak ister. Ancak filmin yapımcıları ve Kemal Sunal arabanın kirleneceği düşünülerek Yadigar Ejder’in arabaya binmesine izin vermez. Bu olay çok ağırına gittiği için olsa gerek Yadigar Ejder’in o gün sette yapımcıyla tartışır ve bu tartışmadan sonra Yeşilçam yapımcıları kendisine ambargo koyar ve Ejder için Yeşilçam’da iş bulamama günleri başlar.

O olayın ardından hiçbir filmde rol alamayan Yadigar Ejder bir süre sonra parasız kalır, kirasını ödeyemez hale gelir ve nihayetinde sokaklara düşer.

Yadigar Ejder 1992 Yılında Taksim Parkı’nda bankların üstüne uyurken soğuktan donup hayatını kaybeder. Hem o dönemin yıldızı olan Kemal Sunal’ın hem de yapımcıların zorda kalmaması için bu olay gizlenmiş ve sanatçının yüksek tansiyon ve şeker hastası olduğu bu hastalıklara bağlı kalp krizi ve beyin kanaması geçirdiği ya da kayarak başını duvara çarptığı ve bu nedenle vefat ettiği söylenmiştir.

Hikayenin bir tarafı böyle demektedir, ancak ‘Bir Yadigar Ejder Kitabı’nın yazarı Erhan Tuncer başka bir hikaye anlatmaktadır.

Erhan Tuncer, araştırmaları sonucu Ejder’in ölümü ile ilgili edindiği bilgileri şöyle aktarmıştır: “Yadigar Ejder’in Taksim Parkı‘nda donarak öldüğü haberi gerçeği yansıtmıyor. Yadigar aslında 4 Mart 1991’de yemek yemek için girdiği bir lokantanın tuvaletinde beyin kanaması geçiriyor ve orada vefat ediyor. Cenazesini lokantanın önüne çıkarıyorlar. Onu orada gören insanlar da sokakta öldüğünü sanıyor. Bu kulaktan kulağa ‘Parkta donarak öldü‘ oluyor. Çünkü işsiz kaldığı dönemlerde gününü o parkta geçiriyor. Aslında öldüğü dönem ambargoyu kırıp iş bulmaya başladığı bir dönem. Öldüğünde 40 yaşında. Çok genç ama ileri düzeyde şeker hastalığı ve yüksek tansiyonu var.”

İşte Yeşilçam’ın dev cüsseli emektarının kısa hayat hikayesinden bir kesit böyle.

45 gibi erken denecek bir yaşta aramızdan ayrılan Yadigar Ejder nasıl vefat ederse etmiş olsun bu erken ve acı veren bir ölüm. Tam işlerini yoluna koymaya başladığı bir dönemde yaşadığı talihsizlikler yüzünden Yeşilçam bir emektarını sefalet içerisinde kaybetti. Sanatçının ruhu şad olsun, biz onu hep “Bana Mazlum’u getirin, Mazluuum!” seslenişindeki Mazlum olarak anımsayacağız.

Allah rahmet eylesin…