Daha az çabayla daha fazlasını yapmanıza yardımcı 11 Google Chrome özelliği

Günümüzün hızlı tempolu ve hiç bitmeyen yoğun dünyasında, zamanında tamamlanması gereken işler karşısında şaşkına dönüyoruz. Bazen verimliliğimizi artırmaya yardımcı olacak doğru araçları bulmakta zorlanıyor olabiliriz. Bazen kullandığımız araçlar eskiyebiliyor, bu araçlara ne zaman yenilemeler veya yükseltmeler yapmanız gerektiğini bilmek için güncel kalmak çok önemlidir.

İşte size daha az çabayla daha fazlasını yapmanıza yardımcı 11 Google Chrome özelliği…

1. Sekmeleri simge durumuna küçültme

Kabul edelim, hepimizin bilgisayarında açık olan birden fazla sekme var. Birçoğunu açık tutmak için düzgün bir püf noktası ise onları sabitlenmiş sekmelere dönüştürmektir. Google Chrome’da sekmeyi sağ tıklayıp “Sekmeyi Sabitle” seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Bu, sekmeyi çoklu sekme ortamında çalışmaya devam etmenizi sağlayan bir simgeye dönüştürür.

Bu özelliğin büyük bir avantajı ise “X” işaretinin olmamasından dolayı yanlışlıkla kapatamıyor olmanızdır.

2. Gizli mod

Google Chrome, kullanımı çok kolay ve işlevseldir. Ancak Google, tarama verilerimizi toplar; Bunu düzeltmek için Gizli Modu kullanabilirsiniz. Bu özellik, tarama veya indirme geçmişinizi korumaz. Bunu iki farklı yolla etkinleştirebilir veya erişebilirsiniz:

  • CTRL/CMD + SHIFT + N tuşlarına basın
  • Dosya Menüsü’nü seçin ve Yeni Gizli Pencere’yi seçin

3. Web Sayfalarını PDF dosyası olarak kaydetme

Hiç ilginç ya da önemli bilgilere göz attığınız, yer imi koymayı veya “sık kullanılanlara” kaydetmeyi unuttuğunuz zamanlar oldu mu? Muhtemelen bunu birkaç kez yaptınız.

Neyse ki, kolay bir çözüm var. Web sayfalarını PDF dosyası olarak kaydedebilirsiniz. Klavyenizde, “CTRL/CMD + P” tuşlarına basın, ve artık web sayfalarını PDF olarak kaydedebilirsiniz.

4. Son kapatılan sekmeleri açma

Hiç daha önce onlarca sekme açtığınız ve bir anda tarayıcınızın kapandığı zamanlar oldu mu? Muhtemelen hepimizin başına gelmiştir. Panik yapmayın çünkü bunun için iki yol var. Kolayca tüm sekmelerininizi kolayca kurtarabilirsiniz

Bunlardan ilki “CTRL/CMD + SHIFT + T” tuşlarına basmaktır.

İkincisi ise, tarayıcınızdaki üç dikey noktaya tıklamak “Geçmiş”e gelmek.

5. Matematiksel problemleri çözme

Google’ın Chrome tarayıcısı yalnızca alakalı ve güncellenmiş bilgileri aramaz. Ayrıca bazı matematiksel problemleri çözme yeteneğine de sahiptir. Çok amaçlı adres çubuğunda, matematiksel alıştırmalar gerçekleştirebilirsiniz.

Örneğin, yüzdelerle ilgili hesaplamalar yapıyorsanız, Google Arama Çubuğuna “x miktarının yüzde 20” sini yazıp aratabilirsiniz ve anında sonucu göreceksiniz. Oldukça kullanışlı değil mi?

6. Medya dosyalarını oynatma

Bir video dosyasını oynatırken veya izlerken sık sık zorluklarla karşılaşıyor olabilirsiniz. Her türlü film veya müzik dosyasından (mp3, mp4, .mov, .mkv, .ogv, .webm, .wav vb.) videoları kolayca arama çubuğuna sürükleyerek dinleyebilir veya oynatabilirsiniz.

Ayrıca görüntüleri, PDF dosyalarını ve Microsoft Office dosyalarını da görüntüleyebilirsiniz.

7. Sekmeler arasında hızlı gezinme

Her sekmeleri ayrı ayrı tıklamak yerine, sekmelerde gezinmek için CTRL + TAB gibi kısayol tuşlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca, CTRL + 1, CTRL + 2 vb. kısayollar ile ilk sekmeye gidebilirsiniz. En son sekmeye geçmek istiyorsanız, CTRL + 9 kısayol tuşlarına basın.

8. Odaklanma

Günümüzde bilgisayarların müthiş birçok yeteneği var.

Bazen işleri hemen bitirmeyi severiz, ama kabul edelim, hepimiz insanız. Bazen hoşlandığımız bir web sitesini ziyaret edebiliyoruz, belki de YouTube’da bir video izleyebiliyoruz veya Facebook’ta gezinirken mola verebiliyoruz.

Chrome’un StayFocusd uzantısıyla, gerçekten odaklanmış kalabilir ve daha kısa sürede daha fazlasını yapabilirsiniz.

Bu uzantı, web sitelerinde geçirdiğiniz süreyi sınırlayarak doğal olarak daha üretken kalmanıza yardımcı olur. Saati ayarlayabilirsiniz ve belirli bir süre sonra bu siteleri otomatik olarak engeller.

9. Gramer düzenleme için

Dilbilgisi bir zorunluluktur gerçekten. Grammarly, dilbilginizi kontrol etmenize ve çevrimiçi yazdığınız her şey için imla yazmanıza yardımcı olur.

Düzenleme işlemini daha kolay ve verimli hale getirebilirsiniz. Profesyonelce veya öğrenci olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca, bir e-posta gönderdiğinizde, bir Tweet yazdığınızda veya bir Facebook yorumu yayınladığınızda yazım hatalarını otomatik olarak kontrol edebilirsiniz.

10. Loom ile kolay video kayıt

Bir resmin bin kelimeye bedel olduğu söyleniyor. Aynı şey videolar için de geçerli.

Loom ile ekranınızın video kayıtlarını yakalayabilir, anlatabilir ve hemen paylaşabilirsiniz.

11. Chrome Calendar eklentisi

İşinizde sorumluluk seviyeniz ne olursa olsun, Chrome Calendar parmaklarınızın ucunda olması gereken diğer bir ana kaynaktır.

Özellikle, bu uzantıyı tarayıcınızın araç çubuğuna bir simge olarak ekleyebilirsiniz. Uzantıyı tarayıcınıza ekledikten sonra, mevcut sayfanızdan çıkmadan tek bir tıklamayla yaklaşan etkinlikleri kontrol edebilirsiniz.