Böbreklerinizin düzgün çalışmadığını gösteren 10 işaret

Her gün zihinlerimiz birçok bilgiyi işler ve vücudumuz binlerce eylemde bulunur. Bu yoğun tempoda, vücudunuzun size söylemek istediği bazı mesajları gözden kaçırıyor olabilirsiniz. Vücudunuzla iletişim kurmama ve gelen sinyallere cevap vermeme durumunda sonuçları ağır olabilir.

Böbreklerinizin düzgün çalışmadığını gösteren işaretlerin bir listesini hazırladık. Vücudunuz size bu sinyallerden kaç tane gönderiyor?

10. Uyku problemi

© Depositphotos

Böbrekleriniz düzgün çalışmadığında, toksinlerin vücuttan idrar yoluyla çıkamayacağı ve kanda kalacağı anlamına gelir. Artan toksin seviyesi uykuya dalmayı zorlaştırır.

Uyarı: Kronik böbrek hastalığı olan kişiler daha sık uyku apnesinden muzdariptir. Uyku apnesi, uyurken nefeste bir veya daha fazla duraklamaya neden olan bir hastalıktır. Bu duraklamalar birkaç saniye ile bir dakika arasında sürebilir. Sürekli ağır horlama yaşıyorsanız doktora gitme zamanı gelmiş demektir.

9. Baş ağrısı, yorgunluk ve halsizlik

© Depositphotos

Sağlıklı ve düzgün çalışan böbrekler, kemikleri korumak ve Erythropoietin (EPO) adlı bir hormon üretmek için vücudumuzdaki D Vitamini’ni dönüştürür. Bu hormon, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli bir rol oynar. Böbrekler düzgün çalışmadığında, daha az EPO üretirler. Oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin azalması, kaslarınızın ve beyninizin hızla yorulmasına neden olur.

Uyarı: Kronik Böbrek Hastalığı olan kişilerin anemi olması yaygındır. Yeterince dinlenip uyuyabiliyorsanız, ancak yorgunluk, düşük enerji seviyeleri ve genel halsizlik hissi yaşamaya devam ediyorsanız, gecikmeden doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

8. Kuru ve kaşıntılı bir cilde sahip olmak

Sağlıklı böbrekler kandaki zararlı toksinleri ve vücuttaki fazla sıvıyı atarak, kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine yardımcı olur. Vücudunuzdaki uygun miktarda mineralleri koruyarak çok büyük işler yapar. Kaşıntılı ve kuru bir cilt, böbreklerin mineraller ve besin maddelerinin doğru dengesini koruyamadığını gösterir.

Uyarı: Eğer kuru ve kaşıntılı bir cildiniz varsa, daha nemli kalmaya çalışın. Unutmayın, kaşıntı için herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Bazı ilaçlar potansiyel olarak böbrek fonksiyonlarınıza daha fazla zarar verebilir.

7. Ağız kokusu ve metalik tadı almak

© Depositphotos

Atıklar kanda biriktiğinde, yemeğin tadını değiştirir ve ağzınızda metalik bir tat bırakır. Kötü nefes kokusu, kan dolaşımında çok fazla toksin ve kirlenmenin bir işaretidir. Ayrıca et yemekten vazgeçebilir ve genel olarak iştahınızı kaybedebilirsiniz, bu da kilo kaybına neden olabilir.

Uyarı: Yiyeceklerin metalik bir tada sahip olmasının çeşitli nedenleri olabilir. Normalde, varsayılan neden tedavi edildiyse ağzınızdaki metalik tat kaybolmalıdır. Tadı gelmeye devam ederse, doktorunuza başvurmalısınız.

6. Nefes darlığı

© Depositphotos

Uyarı: Böbrek yetmezliğinden tutun astım ve akciğer kanseri veya kalp yetmezliğine kadar nefes darlığının çeşitli nedenleri vardır. Çok az çaba ile sürekli nefes alıp vermediğinizi fark ederseniz, derhal doktorunuza başvurmalısınız.

7. Ayak bileklerinde, ayaklarda ve ellerde şişlik

© Depositphotos

Doğru şekilde performans gösteremeyen böbrekler vücuttan fazla sıvı atamaz. Bu durum, ayak bileklerinde, ayaklarda ve ellerde şişmeye neden olur. Vücudunuzun alt kısımlarının şişmesi, kalp ve karaciğer hastalığına veya bacak toplar damar sorunlarına da işaret edebilir.

Uyarı: Bazen ilaç almak, tuzu azaltmak ve vücudunuzdaki fazla sıvıyı atmak şişmeyi durdurabilir. Eğer işe yaramazsa, ayrı bir tedaviye ihtiyacınız var. Doktorunuzu ziyaret etmeyi unutmayın.

4. Sırt ağrısı

Böbrek yetmezliği, genellikle derinlerde hissedilir ve göğüs kafesinin hemen altında bulunan yerde sırt ağrısı ile sonuçlanabilir. Kasık veya kalça bölgesinin önünde hissedilebilir.

Uyarı: Böbrekler ile bir ilgisi olmayan normal sırt ağrısı farklı özellik gösterir. Bu ağrı daha lokalize olur ve aniden oluşur, ateş belirtisi yoktur. Sırt ağrıları yaşamaya devam ederseniz ve ağrı kesici haplar etki etmezse doktorunuzu görünmeyi ihmal etmeyin.

3. Şiş gözler

© Depositphotos

Göz çevrenizdeki şişlik, böbreklerinizin idrar içine fazla miktarda protein sızıntısı karışması ile açıklanabilir.

Uyarı: Vücudunuzun yeterince dinlendiğinden ve protein aldığından eminseniz, ancak göz çevrenizdeki şişliği fark etmeye devam ediyorsanız, doktorunuzu ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

2. Yüksek tansiyon

© Depositphotos

Dolaşım sisteminiz ve böbrekleriniz birbirine bağlıdır. Böbrekler, atıkları ve kandaki ekstra sıvıları filtreleyen küçük nefronlara sahiptir. Kan damarları zarar görürse, kanınızı filtreleyen nefronlar yeterli miktarda oksijen ve besin alamazlar. Bu nedenle yüksek tansiyon böbrek yetmezliğinin ikinci önde gelen nedenidir.

Uyarı: Böbrek yetmezliğini önlemek için yüksek tansiyonunuzu kontrol etmeyi öğrenin. Kırmızı kan hücrelerinin üretimiyle meşgul olduğu için folik asit bakımından zengin yiyecekler tüketin.

1. İdrardaki değişiklikler

© Depositphotos

Böbrekleriniz idrar üretmek ve atıkları gidermekten sorumludur. Koku, renk ve idrarın görünümündeki değişiklikler göz ardı edilmemelidir. Bilinen değişiklikler:

  • Özellikle gece boyunca idrara çıkma ihtiyacı artmıştır. Günde 4 ila 10 kez normal kabul edilir.
  • İdrarda kan görmek. Sağlıklı böbrekler kandaki atıkları idrar üretmek için filtreler, ancak filtre zarar görürse kan hücreleri idrarla birlikte çıkmaya başlayabilir.
  • Köpüklü idrar olması. İdrardaki kabarcıklar, istenmeyen proteinin idrarda olduğunu gösterir.