Bizi şişmanlatan 9 beslenme hatası

Obezite salgın gibidir. Bu yüzden hepimiz ondan kaçmak istiyoruz. İnterneti saran tüm yanlış bilgiler yüzünden, yanlış egzersizleri yapmak ya da yanlış şeyleri yemek gibi bilmeden birçok hata yapabiliyoruz.

Daha fazla hata yapmamak için, en yaygın bilinen beslenme hatalarından bazılarını sizin için derledik.

1. Tüm kalorilerin eşit olduğunu düşünmek

Bütün kaloriler eşit değildir, iyi olanlar ve kötü olanlar da vardır. Sebzeleri yerken aldığınız kaloriler iyi, büyük bir burger yerken aldığınız kaloriler de kötüdür. Bunun nedeni, vücut tarafından salınan insülin miktarının, tükettiğiniz kalori miktarına değil, daha çok tükettiğiniz kalori türüne bağlı olmasıdır.

2. Sadece az yağlı veya diyet yiyecekleri seçmek

İşlenmiş, az yağlı veya “diyet” yiyecekleri genellikle kilo vermek söz konusu olduğunda ideal seçim olarak kabul edilir, ancak bu her zaman doğru olmayabilir. Bu sağlıklı yiyeceklerin birçoğu, lezzetlerini arttırmak için sıklıkla şeker ile doldurulur.

Bu nedenle, sizi tok tutmak yerine, az yağlı yiyeceklerin sizi aç bırakması daha olasıdır ve aslında daha da fazla yemek yemeye başlayabilirsiniz. Bunun yerine besleyici, minimal düzeyde işlenmiş gıda ürünlerinin bir kombinasyonunu seçmek daha sağlıklıdır.

3. Yeterli protein almamak

Protein, kilo vermeyi amaçlayan tek ve en önemli besin maddesidir. Yüksek proteinli bir diyet metabolizmayı iyileştirir, iştahı azaltır ve birkaç kilo düzenleyici hormonu olumlu yönde etkiler. Ayrıca kilo kaybı sırasında kas kütlesini korumaya yardımcı olur.

4. Beslenme düzeninde lif eksikliği

Yemeğinize yeteri kadar lif ekleyerek iştahınızı azaltabilirsiniz. Lif ayrıca vücudun diğer gıdalardan daha az kalori almasını sağlayarak kilo kaybına yardımcı olur. Normal beyaz ekmek yerine kahverengi tam tahıllı ekmeğe geçmek gibi diyetinizde küçük değişiklikler yaparak yiyeceklerinize lif ekleyebilirsiniz.

5. Aç olsanız bile çok sık yemek yemek

Günde 3 kez büyük yemekler tüketmek yerine, kilo vermek istiyorsak, gün içinde küçük porsiyonlar yememiz önerilir. Ancak bu doğru değil. Sadece açken yemek, kilo vermenin anahtarıdır.

6. Asla sabah kahvaltısını atlama önerileri

Sıklıkla duyduğumuz bir başka tavsiye de, iştahımızı bile dikkate almadan asla kahvaltıyı atlamamaktır. Bu tavsiye tam olarak doğru değil. Bir araştırma, kahvaltıyı atlayan insanların, öğle yemeğinde kahvaltı edenlere kıyasla daha fazla kalori tükettiğini buldu. Ancak, gün boyunca tüketilen kalorilerin sayılması durumunda, ortalama 408 daha az kalori tükettikleri görülmüştür.

7. Paketlenmiş meyve suyunun içilmesi

Kilo kaybı için çabalayan insanlar çoğunlukla alkolsüz içecekleri ve diğer şekerli içecekleri içmeyi bırakır. Ancak sık sık paketlenmiş meyve sularını içmemeyi unuturlar. %100 meyve suyu bile kilo kaybı planlarınızın ters gitmesine neden olacak kadar şeker içerir.

8. İşlenmemiş yiyecekleri yememek

Kilo almanız için en kötüsü olanı işlenmiş yiyeceklerdir. Çalışmalar, işlenmiş gıdaların obezite salgını için önemli bir katkı olduğunu göstermektedir. Sağlığınızı önemsiyorsanız yapılacak en iyi şey, yiyecekleri işlenmemiş olarak tüketmektir.

9. Taze meyveleri diyetinize dahil etmemek

Kilo kaybı için en iyi meyveler karpuz, armut, elma ve greyfurttur.

Alışveriş yaparken, hala tazeyken yiyebileceğiniz yiyecekleri satın almanız önerilir. Buzdolabınızı gereksiz yere doldurmak, planladığınızdan daha fazla yemenize neden olabilir.