Bir hafta boyunca her gün 3 hurma yerseniz, vücudunuzda neler olacak

Tatlı olmaları ve çok lezzetli olmaları hurmayı çok daha cazip hale getiriyor! Tek yapmanız gereken bu lezzetli meyveyi bir hafta boyunca her gün tüketmek. Bu yüzden vücudunuz size teşekkür edecek.

Lezzetli, besleyici ve sizin ve sağlığınız için iyi olan her şeyi seviyoruz! Bu yüzden bu bilgiyi sizinle paylaşmak istiyoruz ve diyetinize hurmayı dahil etmeye çalışacağınızı umuyoruz.

1. Kemikleriniz gelişecek

© depositphotos.com

Kuzey Dakota Eyalet Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, hurmalar, sağlıklı kemikleri destekleyen bor mineralleri içerir. Bir başka çalışma, kurutulmuş meyvelerde bulunan fosfor, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin kemiklerimizi güçlendirdiğini ve osteoporoz gibi hastalıklarla mücadele ettiğini göstermektedir.

2. Sindirim sisteminiz kuvvetlenecek

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Daha önce de belirtildiği gibi, hurmalar lif bakımından zengindir ve sindirim sistemimizin düzgün çalışması için gereklidir.

Lif alımı kabızlığı önler ve bağırsak hareketlerini düzenler. Yapılan araştırmalarda, hurmaları tüketen kişilerin daha iyi çalışan bir sindirim sistemine sahip olduğu kanıtlandı.

3. Stres ve depresyon ile savaşmanıza yardımcı olacak

© pixabay © pixabay

Hurma, beyin sağlığını iyileştiren B6 vitamini içerir. Ruh halinizi düzenlerken aynı zamanda stresle mücadelede yardımcı olur.

B6 vitamini aldıkça, yalnızca fiziksel olarak değil aynı zamanda zihinsel olarak da daha iyi hissedeceksiniz.

4. Size önemli bir enerji artışı sağlayacak

© pixabay © pixabay

Hurma, lif, potasyum, magnezyum, vitamin ve antioksidan bakımından oldukça zengindir ve bu da onu mükemmel bir atıştırmalık haline getirir. Fruktoz ve glikoz gibi şekerler sayesinde kalıcı bir enerji patlaması yaşayabilirsiniz.

5. Kalp hastalıklarını önleyecek

© depositphotos.com

Araştırmalara göre hurma, kan basıncını düşüren, felç riskini ve diğer kalp ile ilgili hastalıkları azaltan zengin bir potasyum kaynağıdır.

6. Kolon kanseri riskini azaltacak

© depositphotos.com

Hurma, sindirim sistemimizi ve bağırsaklarımızı zararlı bakterilerden koruyarak kanserin yayılma riskini azaltır.

7. Mevsimsel alerji semptomlarını hafifletecek

© pixabay © pixabay

Bir araştırmada, hurmanın birkaç alerjik hastalığa karşı azaltıcı etkisinin olduğu gözlenmiştir.

8. Kilo vermeye yardımcı olacak

Hurma da kilo vermeye yardımcı meyvelerden biridir. İçerdiği lifler sayesinde uzun süre tok hissetmenizi sağlar ve kandaki glikoz seviyesinin ani yükselmelerini önler.

Ayrıca vücudumuz toksinlerden kurtulur, sindirimi arttırır ve kilo kaybına neden olan metabolizmayı hızlandırır.