Ben Neden Çıkar? Hangi Benler Tehlikeli? Benlerden Nasıl Kurtulabilirim?

Neredeyse her insanın cildinde görülen ben, çoğu zaman insan hayatını zorlaştırmayan basit sorunlar olarak biliniyor.

Hem doğuştan olan hem de sonradan çıkabilen benler farklı renk ve şekillerde olmasıyla dikkat çekiyor. Doğuştan çıkan benlerin hiçbir zararı olmasa da sonradan çıkan benlerdeki değişiklikleri takip etmek gerekiyor.

Sonradan çıkan ve özellikle değişik şekil ve renklerde olan ben cilt kanseri habercisi olabilir. 

Benler cilde renk veren hücrelerin cilt altında normalden farklı şekilde yerleşmesi ile oluşmaktadır.

Ben oluşumuna neden olan en önemli faktör ailesel geçiştir. Açık tenli ve mavi-yeşil gözlü olanlar, sarı-kızıl saçlı olanlar, çillenme eğilimi olan kişiler, güneşte kolay yanabilen cilt tiplerinde ben çıkması daha fazla görülmektedir.

Yeni çıkan benler neyin işareti?

Cilt kanserleri, tüm dünyada özellikle iklim değişiklikleri, UV ışınları ve havaya salınan kimyasalların artması sebebiyle görülme sıklığı en hızlı artan kanser türlerindendir.

Cilt kanserleri arasında kötü huylu olan ve Malin Melanom olarak adlandırılan cilt kanseri, deriye renk veren hücrelerden köken alır ve çok hızlı ilerler. Malign Melanom lezyonlarının %30’u bir ben üzerinde gelişirken %70’i normal cilt zemininde oluşur.

Melanom erken evrede tanı konulduğunda etkin bir şekilde tedavi edilebilir. Ancak bu dönemde tanı konulamazsa hızla bölgesel lenf düğümlerine, ardından tüm vücuda yayılır ve tedavi şansı önemli ölçüde ortadan kalkar.

Hangi Benler Tehlikelidir?

Benlerin büyük bir kısmı iyi huyludur. Bir kısmında ise melanoma adı verilen cilt kanseri gelişebiliyor. Ten ve göz rengi açık, sarı saçlı, kolay yanan veya zor bronzlaşan, çillenmeye eğilimli, yoğun güneşe maruz kalan ve ailesinde melonoma hikayesi olanlar cilt kanseri açısından daha fazla risk taşıyor.

Ben Aldırmak Tehlikeli Mi?

Halk arasında ben aldırmanın kansere neden olabileceği gibi bir düşünce yaygın olsa da bu doğru değil. Tam tersine doktorunuzun riskli bulduğu benlerin aldırılması gerekiyor.

Yüzümdeki Benlerden Nasıl Kurtulabilirim?

Yüzünüzdeki benlerden doğal ürünler kullanarak kurtulabilirsiniz.

Kaju Fıstığı: Yarım kase kaju fıstığını suya atın ve bir gece bekletin. Bir sonraki gün sudan çıkartın ve ezerek hamur haline getirin. Kaju fıstığı hamurunu benin rengini solana kadar düzenli olarak kullanmaya devam edin. Haftada birkaç kez uygulamak yeterli olacaktır.

Elma Sirkesi: Elma sirkesi benlerden kurtulmak için en yararlı ve hesaplı doğal ilaçlardan bir tanesidir. Elmas sirkesini cildinize uygulamadan önce temizleyin ve kurulayın. Ciltte tahriş oluşumunu engellemek için öncelikle ince biz tabaka benin üstünde ve çevresine uygulayın. Bir parça pamuğa birkaç damla elma sirkesi dökün. Yara bandı ile benin üzerine yapıştırın. Hassas ciltler için elma sirkesine biraz su katarak seyreltebilirsiniz. Bu şekilde tahriş ihtimali ortadan kaldırılabilir. Gece yatmadan önce uygulayın ve bir saat sonra pamuğu kaldırın. Ben kaybolmaya başlayana kadar her gece elma sirkesini uygulayın. Benin üzerinde kabuk oluşursa kaldırmaya çalışmayın, zamanla kendisinin düşmesine izin verin. Bu şekilde yara oluşumu engellenir. Elma sirkesi deri altındaki pigmentlerin renginin açılmasına yardım olur.

İyot: İyot, benlerin yayılmasını engelleyen etkili bir doğal ilaçtır. Bir damla iyotu benin üzerine dökün ve kurumasını bekleyin. Günde iki kez olmak üzeri iyot tedavisini her gün uygulayın. Benin üstüne ve çevresine tahrişten koruması için vazelin sürmeyi unutmayın. İyotu yemek yerine üzerine uygulamak daha iyi bir tedavidir. İyot tedavisinde yanma hissi ile karşılaşırsanız iyot kullanmayı bırakınız.

Greyfurt: Bir adet greyfurtun kabuğunu ayırın ve suyunu sıkın. Greyfurt suyunu birkaç hafta boyunca günde birkaç kez olmak üzere benin üzerine uygulayın. Greyfurt, ben tedavisinde oldukça etkili bir doğal ilaçtır ve benden kısa bir süre kurtulmanızı sağlayacaktır. Greyfurt suyunun yanında greyfurt çekirdeği de ben tedavisinde uygulanabilir.

Bal: Balın birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı gibi ben tedavisinde de oldukça faydalı bir ilaç olduğunu biliyor muydunuz? Balı benin üzerine uygulayın ve bandajla kapattıktan sonra 1 saat bekletin. Günde birkaç kez uygulayın. Bal tedavisi bir hafta içinde olumlu sonuç verecektir. Çoğunlukla kişiler benleri önemsemez. Ancak yine de renginde ve şeklinde tuhaflık olan herhangi bir ben için doktora başvurmak daha faydalı olacaktır.

Ananas: Küçük bir dilim ananası birkaç dakika boyunca benin üzerinde masaj yaparak gezdirin. Ananas içeriğinde yüksek oranda sitrik asit bulunmaktadır. Sitrik asit ise ben renginin açılmasını sağlamaktadır. Ananas tedavisini birkaç hafta günde bir kez olarak uygulayın. Ananas suyu benin yapısını zayıflatır ve gözden kaybolana kadar silinmesini sağlar.

Çilek: Çileği dilimleyin ve benin üzerine yerleştirin. Ben ortadan kalkana kadar çilek tedavisini uygulayın.

Sarımsak: Bir diş sarımsağı ezin ve hamur haline getirin. Bir parça pamuğun üzerine sarımsağı koyun ve benin üzerine yapıştırın. Pamuğu benin üzerinde bir gece bekletin. Günde birkaç kez olmak üzere 3 hafta boyunca sarımsak tedavisini uygulayın. Sürekli ve düzenli kullanım ile daha hızlı sonuç alınabilir. Benin üzerinde kabuk oluşursa kaldırmaya çalışmayın, leke bırakabilir.

Turp: Turp, benlerden kurtulmak için uygulanan en etkili doğal ev ilaçlarından biridir. Turpu rendeleyin ya da ezerek hamur haline getirin. Benin üzerine yapıştırın ve kurumasını bekleyin. Ben yok olana kadar günde birkaç kez olmaz üzeri düzenli bir şekilde uygulamaya devam edin.

İncir Kökü: İncir kökü etkili bir doğal ilaçtır. Ben tedavisinde popüler olarak kullanılan ilaçlardan biridir. İncir kökünü ayıklayıp benin üzerine ve benin çevresine masaj yaparak uygulayın. Bunu günde 3 kez uygulayın.

Açık Ten Rengi Olan Çocuklar İçin Özellikle Dikkat Edin

Melanositik benlerin oluşumunda rol oynayan diğer bir etken de açık ten rengidir. Bu nedenle özellikle açık ten rengine sahip çocukların güneşe maruz kalma süresinin kısaltılması, saat 10:00 ile 16:00 arasında güneşe çıkılmaması ve en az 30 koruma faktörlü (SPF 30+) güneşten koruyucu krem ve losyonların gün içinde 4 saat aralıklarla uygulanması tavsiye edilmektedir.

Baş ve Boyun Bölgesine Dikkat

El içi ayak tabanından tutun da tırnak yatağına kadar derinin herhangi bir yerinde ortaya çıkabilmekle birlikte daha çok güneş hasarının yoğun olduğu vücut alanlarında gözleniyor. Tarım toplumu olduğumuz için ülkemizde melanom, kronik ultraviyole güneş maruziyetinin daha yoğun olduğu baş ve boyun bölgesinde görülüyor.

Et Beni Nedir?

Çoğunlukla zararsız, şikayete yol açmayan ve travmatize edilmedikçe ağrı yapmayan ve bir tür cilt lezyonu olan et beninin, her dört yetişkinden birinde olduğu düşünülür. Boyutları kişiden kişiye farklılık gösterebileceği gibi, aynı bölgede farklı boyutlarda da olabilir. Farklı bir deyişle et beni, 1 mm çapında olabileceği gibi birkaç cm boyutunda da olabilir. Çoğunlukla yirmi yaşından sonra oluşmaya başlayan et beni zaman içinde büyüyebilir ya da sayıca çoğalabilir. Et benleri, ağrı ve acıya yol açmayan, kansere dönüşmeyen ben türleridir.

Ben Neden Çıkar ve Nasıl Oluşur?

Cildiniz rengini melanosit denilen pigment üreten hücrelerden alır. Ben; bu hücreler, cildimiz boyunca eşit olarak dağılmak yerine tek bir yerde toplandığında oluşur. Ben, zamanla büyüyebilir. Özellikle ergenlik döneminde daha koyu, kabarık ve daha inatçı ve kıllı olabilir. Nadiren de tamamen kaybolabilirler. Bazen kaşıntılı ve hassas olabilir. Bazen yaşlılığa bağlı olarak da vücuttaki benler artabilir. 

Hamilelik, menopoz, bazı ilaçların yan etkileri, fazla güneşe maruz kalma gibi nedenlerden ben çıkar veya ben sayısı artar.

Tehlikeli Benlerin Belirtileri Nelerdir?

Normal benler sınırları kesin olarak belirlenmiş ve genellikle siyah, kahverengi ya da bronz gibi tek renkten oluşan benlerdir. Bu yapıların büyüklüğünün de bir kalem silgiden ufak olması beklenir. Normal bir benin ortalama boyutu yaklaşık 6 mm olarak ifade edilebilir.

İnsanlarda 10 ile 40 arasında bir ortalamada ben bulunurken; bunların da 30-40 yaşına kadar oluşumunu tamamlaması beklenir. Bu nedenle belirli yaştan sonra çıkan benlerin yakından takibi tartışma konusudur.

 • Asimetrik şekil: Bende asimetrik şekil olması ve iki yarısının birbirinden farklı görüntüde olması
 • Bozuk kenar: Çarpık, girintili ve bozuk şekilli ben görünümünün mevcut olması
 • Change/değişiklik: Benin farklı renklerde ve düzensiz renk dağılımına sahip olması
 • Diyametre: Vücutta çıkan kahverengi benler yeniyse bunların çapının 6 milimetreden büyük olması
 • Evrim: Mevcut benlerin büyümesi, şekil değiştirmesi, soyulması, yayılması, içerisinde akıntı ve kanama meydana gelmesi.

Ben Nasıl Alınır? İz Kalır Mı? Ben Alma Teknikleri Nelerdir?

 • Ben alma teknikleri arasında en yaygın ve acısız olan lazer tekniğidir. Lazer modern tıbbın bir parçası olsa da deri altındaki pigmentleri tamamen çıkartamayabilirler. Ayrıca hücrelere zarar verebilir. 
 • Bazı kremler ve losyonların da benlerin azalması veya kaybolmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Uzun ve istikrarlı kullanım sonrası bu etkiyi bulabilirsiniz.
 • Epilasyon yöntemi denilen bir yöntem de kullanılmaktadır. Bunu yaptırırken dikkat edilmesi gereken şey ağır ve sert kimyasalların kullanımından kaçınmaktır. Bunu bir doktor kontrolünde yapmalısınız.

Kimler Risk Altında?

 • Açık tenli, renkli gözlü, kızıl-sarı saçlı veya kolaylıkla güneş yanığı gelişebilen deri tipindeki kişiler.
 • Uzun süre veya aralıklı olarak yoğun güneş ışığına maruz kalmış kişiler.
 • Ailesinde deri kanseri (malin melanom) olan kişiler.
 • Ailesinde ve kendisinde deri kanseri dışında kanser olanlar ve organ nakil hastaları.
 • Doğumsal çok sayıda benleri olanlar

Et Beni Nasıl Aldırılır?

Et benlerinin aldırılması için çeşitli cerrahi yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şöyle:

 • Kriyoterapi: Et beninin, sıvı azotla dondurulmasıyla düşmesi sağlanabilir.
 • Elektrocerrahi: Yüksek frekanslı elektrik enerjisi kullanan cihazlarla dokuya bilinçli olarak termal zarar verilerek et beni alınabilir.
 • Ligasyon: Cerrahi iplikle boğma olarak tanımlanan işlemle et beninin düşmesi sağlanabilir.
 • Cerrahi: Et beni, lokal anestezi altında cerrahi müdahale ile alınabilir.

Eğer  benlerinizin; yapısı asimetrikse, kenarlarında düzensizlik varsa, içinde birden fazla renk bulunuyorsa, çapı büyükse, yüzeyinde, boyutunda ve şeklinde değişiklik oluştuysa, üzerinde kanama veya kaşıntı başladıysa ya da üzerinde yara varsa bir uzmana başvurmayı ihmal etmeyin.