Bebeğinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilecek 13 işaret

Bir bebek gerçekten daha ufacıkken, ebeveynleri, onların huzuru ve sağlığı hakkında bir sürü endişe hissetme eğilimindedirler. Bebeklerinin tam olarak ne istediğini tahmin etmeye çalışırlar. Peki kelimeleri kullanmadan bebekleri nasıl anlayacaksın? Uzmanlar, bebeklerin yetişkinlerle iletişim kurmasına yardımcı olabilecek 3 ana yöntemi özetlemektedir.

Bu makalede bebeklerin ihtiyaçlarının ne olduğunu anlayabilmek için kullanılan bazı ortak kuralları okuyacaksın.

Ağlamaları

© Ben_Kerckx / Pixabay © nd3000 / Depositphotos

Ağlama, bebeğin yaşamın ilk 4 ayı boyunca ihtiyaçlarını dile getirdiği ana yoldur. Fakat ebeveynler, bebeğin açlık, acı ya da başka bir şey yüzünden ağlayıp ağlamadığını nasıl anlayabilir?

 • Çağıran bir ağlama. Bebek uzun süredir yalnız kaldı ve şimdi ebeveynlerinin onları almasını istiyorlar. Sürekli 5-6 saniye ağlarlar ve sonuçları bekliyormuş gibi 20 saniye duraklarlar. Ebeveyn cevap vermezse, bu döngü sürekli hale gelinceye kadar birkaç kez tekrar eder.
 • Açlık yüzünden ağlamak. Çağıran bir ağlamayla başlayabilir, ancak eğer bebek beslenmezse, ağlama devam edecektir. Bebek ayrıca başını sağa veya sola döndürmeye devam edebilir, ayrıca ağızlarıyla şapırdatıcı sesler çıkarır.
 • Acı yüzünden ağlama. Bu ağlama, monoton, yüksek ve sabit olacaktır. Eğer bebek hastalanırsa, ağlamaları monoton, fakat sessiz olabilir, çünkü yüksek sesler çıkarmak için yeterli güce sahip değillerdir.
 • Fizyolojik süreçlerden dolayı ağlamak. Gaz, idrara çıkma veya dışkılama bile başlangıçta çocuklarda rahatsızlığa neden olabilir. Bu ağlama türü sızlanmaya ve gıcırtıya benzer.
 • Uyku hali yüzünden ağlama. Bebek uyumak istediği halde bir nedenden ötürü uykuya dalmadığında, ağlamaları rahatsız ve pürüzsüz bir sızlanma gibi ses çıkarır, ardından esneme başlar. Bebek ayrıca gözlerini ve kulaklarını ovalar.
 • Rahatsızlık yüzünden ağlama. Bu ağlama kesintilidir ve genellikle kıpırdama eşlik eder. Bebek altına yapmış olabilir. Bebek bezlerini kontrol etmenin tam zamanı.
 • Ayrıca, çok küçük bebekler bulundukları yeri değiştirmek istediklerinde veya sıkıldıklarında ağlayabilirler.

Yaptıkları Hareketler

© casanowe1 / Depositphotos © logoboom / Depositphotos

Beden dili, bebeğin mutluluğu hakkında çok şey söyler:

 • Sırtlarını kamburlaştırma. 2 aylıktan küçük bebekler genellikle ağrı ve koliklere (kalınbağırsakta, genellikle karın boşluğunda duyumsanan, aralıklarla gelen çok güçlü sancı) cevap verirken bu hareketi yapar. Bir bebek yemek yedikten sonra sırtını kamburlaştırırsa dolu oldukları anlamına gelir. Bebeğinizin yemek yerken bu hareketi sık sık yaptığını görürseniz, reflü belirtisi olabilir. Bebek 2 aylıktan büyükse, bu hareket genellikle yorgunluk ve kötü bir ruh halini gösterir.
 • Başlarını döndürme. Bu bebek için sakinleştirici bir harekettir. Uykuya dalmadan önce veya tanımadıkları insanların yanındayken yapabilirler.
 • Kulaklarını tutma. Çoğu kez, bu hareket bebeğin sadece bedenini keşfettiğini gösterir. Bu hareketi ağlayarak sık sık tekrarlaması durumunda doktorunuza danışmalısınız.
 • Yumruklarını sıkmak. Bu açlığın bir işaretidir. Zamanında farketmeyi başarırsanız, açlıktan kaynaklanan ağlamaları önleyebilirsiniz.
 • Bacaklarını kaldırmak. Bu kolik ve karın ağrısının işaretidir. Bebek, refleks olarak ağrıyı hafifletmeye çalışıyor.
 • Kollarını sallaması. Bu hareket, bebeğin korktuğu anlamına gelir. Yüksek ses, parlak ışık veya ani uyanma bu refleksi tetikleyebilir. Bu durumda, bebeğin rahatlatılması gerekir.
© LenaMiloslavskaya / Depositphotos © encrier / Depositphotos

Çocuk doktorları, bebeğinizle mümkün olduğunca sık konuşmanızı, bulundukları ortamlarda bir şeyleri açıklayabilmelerini ve henüz anlamıyor olsalar bile onlara yol gösterici olmanızı öneriyor.