Bebeğim Geceleri Sürekli Uyanıyor! Ne Yapmalıyım?

Bebeklerin geceleri sürekli uyanması, çok sık görülen bir durumdur. Bu durumun çözümüne geçmeden önce, nedenlerinden biraz bahsedelim. Böylelikle anneler ve babalar ne yapmaları gerektiğini anlayabilecekler. Bebeğim geceleri sürekli uyanıyor sorununun nedenlerinden bir tanesi beslenme ile ilgilidir.  

Anne sütü bebeklerde gaz oluşumunu tetikler. Bebeklerin gündüz vakitlerinde beslenmesi, gece vakitlerinde gaz oluşumuna neden olur. Çoğu bebek metabolizmaları nedeniyle bu gazı çıkaramaz ve gece vakitlerinde sıklıkla uyanırlar.

Aslında çoğu zaman bebekler gaz çıkardıklarında ve altlarına pislediklerinde de uyanırlar. Gündüz alınan besinin çıkış zamanı, çoğunlukla gece vakitlerinde olur.

Diş çıkarma dönemleri bebekler için sancılıdır. Ateşlenme ve uyuyama gibi sorunlar bu dönemlerde sıklıkla görülebilir. Bebeklerin gece vakitlerinde sıklıkla uyanmalarının nedenlerinden bir tanesi de diş çıkarma durumudur.

Ateşli hastalık durumlarında da bebeklerin uyku düzeni bozulabilir. Özellikle şiddetli öksürük nöbetlerinde sıklıkla uyanırlar ve uyumaları bir hayli zaman alabilir.

Gece Sık Uyanan Bebekler için Ne Yapmalı?

Genelde anneler bu konuda uzman oluyorlar. Sürekli bebekleri ile ilgilendikleri için bebeklerindeki en ufak değişimleri bile hissedebiliyorlar ya da gözlemleyebiliyorlar.

Anne sütünün bir sonucu olarak bebeklerde gaz oluşumunun, gece uykusuzluğunu tetiklediğinden bahsetmiştik. Bebeklerin kürek kemiği arasında bulunan bölgeye masaj yaparak, bebeğin gaz çıkarmasına yardımcı olmak gerekir. Sırt bölgesine hafif vuruşlar da gaz çıkmasına yardımcı olacaktır. Gaz sancısını bu şekilde sona erdirmek, bebeğin uyumasına da yardımcı olacaktır.

Annelerin birçoğu bebeklerinin yapısal durumlarına göre bu rutini yakalar. Yani bebeklerin emzirilme, temizlenme ve diğer ihtiyaçları için belli bir saat belirlemek gerekir. Bu işlemler, belirli bir rutine bindiği zaman, geceleri sıklıkla bebekler uyansa bile kısa sürede sorun giderildikten sonra uyumaya devam edeceklerdir.

Bebeğim geceleri sürekli uyanıyor sorununun genel olarak cevapları yukarıda saydıklarımızdır. Ayrıca aşağıda bebeklerin gece vakitlerinde sıklıkla uyanmaması için ne gibi önlemler alınmalı, bunlardan biraz bahsedelim.

Bebeklerin Gece Uyanmaması için Ne Yapmalı?

Eğer bebeğin ihtiyaçlarına yönelik belirli bir rutin oluşturulmamışsa, bu rutinin oluşturulması gerekir. Bebeklerin gece uyanmaması için ne yapmalı sorusunun cevaplarından bir tanesi de bebek bezlerinin düzenli olarak kontrol edilmesidir.

Bebeğim geceleri sürekli uyanıyor diyerek şikayet eden annelerin birçoğu bebek bezlerini kontrol etmeyi unutanlardır. Bebeklerin altına pislemeleri bazı durumlarda rutin olmayabilir. Her ne kadar beslenme düzenine göre rutin olarak gerçekleşen bu durum, düzensiz olarak gerçekleştiğinde ve bu durum gece yarısı olduğunda, bebek sıklıkla uyanır.

Her emzirmeden ya da beslenmeden bir süre sonra, bebeğin gazı çıkarılmaya çalışılmalıdır. Öncelikle bu konuda doktorlardan yardım alınabilir. Doktor onayının alınması şartıyla bazı bitkisel ürünler de, bebeklerdeki gazı gidermek için kullanılabilir.

Oda sıcaklığı da bazı durumlarda bebeklerin uyuyamamasına ve sıklıkla uyanmasına neden olabilir. Oda sıcaklığının ne soğuk, ne de sıcak olacak şekilde ayarlanmasına özellikle gece vakitlerinde dikkat edilmelidir.

Gece lambası çoğumuzun bildiğinin aksine, yararlı değildir. Bu durum yetişkinler ve bebekler için de böyledir. Eğer bebeğiniz sıklıkla uyanıyorsa, göz kapaklarından içeri sızan ışığın da bu duruma etkisi olduğu bilinmelidir.

Hemen Uyanan Bebekler

Bebeklerin metabolizması, birçok kişinin sandığından farklıdır. Hemen uyanan bebekler, en ufak bir gürültüden ya da ten kokusundan bile rahatsız olur ve uyanabilirler. Tüm bunların bilinmesi ve genellikle ilk aylarda uyku düzensizliği yaşayan bebeklere karşı ne gibi önlemler alınması gerektiğinin de anlaşılması gerekir.

Öncelikle yeni doğan bebekler nasıl uykuya dalacaklarını bilmezler. Henüz tanımadıkları bir dünyada neyi nasıl yapacaklarını bilmezler. Uyku da aslında bunlardan bir tanesidir.

En ufak sesten rahatsız olurlar. Çok çabuk uyanabilirler. Küçük bir ışık kaynağı bile bebeğin uyuyamaması için yeterli bir nedendir. Bu yüzden tüm bu bilgiler ışığında bebeklerin hangi ortamda rahat uyuyacaklarının bilinmesi gerekir.

Bebeğim geceleri sürekli uyanıyor ve ne yapacağımı bilmiyorum diyen ailelere tavsiyemiz, öncelikle bebeğinize ne gibi bir ortam hazırlayacağınızı iyi bilmeniz gerekiyor.

Bebeklerin gürültüden etkilenmemesi için gece kapısının kapatılması gerekiyor. Birçok kişi “İyi ama bebeğin durumunu nasıl anlayacağız?” diye sorabilir. Bu soruya yanıt vermek oldukça kolay. Piyasada satılan bebek telsizlerini sürekli olarak açık bırakarak, bebeğin durumunu kontrol edebilirsiniz.

Bazı aileler odaya kamera yerleştirmek suretiyle, sürekli olarak bebeklerini kontrol ederler. Burada amaç, bebek için sağlanan ortamın yalıtılmış olması ve aynı zamanda bebeğin durumunun kontrol edilmesidir.

Diğer önlemlerin nasıl alınması gerektiğini üst başlıklarda anlatmıştık. Bu kısımdan itibaren ise bebeklerin yapılarının farklı olmasından ve bebeklerin gece uykusundan uyanmaları ile ilgili alınması gereken diğer önlemlerden bahsedeceğiz.

Ailelerin bebeklerin ilk zamanlarında sabırlı olmaları gerekir. Birçok ailenin şikayet ettiği konu, bebeklerin uyuduğu ancak kısa bir süre sonra tekrar uyandığıdır.

Gece Terörü Nedeni ile Bebeklerin Sıklıkla Uyanması

Gece terörü diğer bebeklerin sıklıkla uyanma nedenidir. Bazı bebeklerde bu durum gözlemlenmeyebilir. Ancak çoğu bebek duyu algılarının birçoğu gelişmese de gece terörü adı verilen ve karanlıktan kaynaklanan bir kaygıya sahiptir.

Bu yüzden anne ya da babasını yanında ister. Ancak özellikle anneyi yanında ister. Bebekler ilk aylarında annelerini kokularından tanırlar. Sürekli olarak bu alışkın oldukları kokuyu duymak isterler. Sıklıkla ve özellikle gece zamanlarında uyanmalarının nedenlerinden bir tanesi de budur.

Büyüme Sıçraması Nedeniyle Bebeklerin Sıklıkla Uyanması

Büyüme sıçraması denilen bir durumdan dolayı da bebeklerin sıklıkla uyandıkları bilinmektedir. Zaman geçtikte bebeklerin vücudunda gelişmeler gözlemlenir. Bebekler bu duyguyu ilk defa hissettikleri için gece vakitlerinde uykularından uyanırlar.

Yani bebeklerin vücutlarında meydana gelen değişiklikleri hissetmeleri ve buna tepki vermeleri doğal bir durumdur. Ancak bu durum gece vakitlerinde sıklıkla uyanmalarını da beraberinde getirir. Büyüme sıçraması bazı bebeklerde görülmeyebilir.

Büyüme sıçraması, bebeklerin daha çok acıkması ve annelerinden daha fazla süt emmek istemeleri nedenidir. Daha fazla beslenme isteği gece vakitlerinde daha sıklıkla meydana gelebilir.

Genellikle 3-4 ay gibi bir zaman diliminden sonra bu durum görülebilir. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, her bebeğin yapısı farklıdır ve büyüme sıçraması durumu, her bebekte farklı zamanlarda ve farklı özelliklerde görülebilir.

Ancak değişmeyen durum, ilk aylarda tüm bebeklerde anne ve babanın sabırlı olmaları ve belirli bir rutini yakalamaları gerektiğidir.

Anne, Bebek ve Gece Uykusu

İlk zamanlarda özellikle anneler, bebeklerin gece vakitlerinde sıklıkla uyanmalarından dolayı uykusuz kalabilirler.

Bebekler genelde karınları doyduğu zaman ve altları temiz olduğu zaman rahat bir uyku çekerler. Bebeklerin özellikle gece vakitlerinde altlarının kuru kalması gerekir. Bir sefer bile unutulsa pişik durumu meydana gelir ve pişik düzelene kadar gece sıklıkla bebeklerin uykusu kaçabilir.

Gün boyunca bebekler sıklıkla ve günün belirli saatlerinde uyurlar. Genelde karınları doyduğu zaman uykuya dalarlar. Bu durum anne sütünün bir sonucudur diyebiliriz.