Bağışıklık sistemini güçlendiren 7 bitki çayı

Mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemini güçlendiren ve kişiyi hastalıklara karşı dirençli hale getiren bitki çaylarının başında kekik çayı, yeşil çay, ıhlamur, kuşburnu ve ekinezya gelmektedir. Özellikle kekik çayını tüketerek bağışıklık sistemini güçlendiren büyük bir etkiye sahip olacaksınız.

1. Kekik Çayı

Kekik çayı, insan sağlığı için birçok faydaya sahiptir. Bu faydaların bazıları halk tarafından bilinirken, bazıları çok az biliniyor. Az bilinen faydaların da insan sağlığına etkileri oldukça olumlu olarak değerlendirilir.

Sindirim kolaylaştırır: Kekik çayı, haftada bir fincan içilirse, 4-5 ay sonraki süreçte sindirim sistemindeki sorunların bazılarını giderebilir. Bu yönde doktora danışılarak tüketilebilir.

Kramplarda etkilidir: Kekik çayı, bacak veya kollara ani olarak giren krampların azalması için tüketilebilir.

En önemli özelliklerinden birisi mutluluk artırıcı olmasıdır. Beyin sinir sistemine etkileri olan kekik çayı içildiğinde, üzüntüler unutulabiliyor.

Enerji verir: Kekik çayı, öğlen iş molasında veya herhangi bir zaman diliminde içilerek enerji vermesi sağlanır. Kekik çayı içildikten sonra vücut oldukça enerjik duruma gelir.

2. Yeşil çay

Yeşil çay bağışıklık sistemini güçlendiren bir etkiye sahiptir. Çok yüksek oranda antioksidan içerir. Kalp sağlığını korur, diyabete yakalanma riskini düşürür. Kanser düşmanıdır. Yaşlanma karşıtıdır. Kan basıncını düzenler. Metabolizmayı hızlandırır. Yağ yakımına yardımcı olur. Günde 3 fincanı geçmeden tüketmek gerekir.

3. Kuşburnu

Tam bir C vitamini deposu olan kuşburnu, turunçgillerin hepsinden daha fazla C vitamini içerir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren etkileri vardır. Kolesterolün düşürülmesi, solunum yolu hastalıklarının iyileştirilmesi, kansere karşı koruma sağlar. Hücre yenilenmesinde etkilidir. 

4. Karahindiba

Karahindiba C vitamini, potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum, çinko ve fosfor içerir. Yüksek antioksidan içerdiğinden zararlı toksinlerin yok edilmesini sağlar. Ağız ve diş hastalıklarında, zatürre ve ülser gibi rahatsızlıklarda tedavi amaçlı tüketilebilir. 1 tatlı kaşığı karahindiba sıcak suya ekleyip 10 dk. kaynatın. İçerisine tercihen limon veya tarçın ekleyip tüketebilirsiniz.

5. Ihlamur

Öncelikle ıhlamur alırken yapraklarının bir faydası olmadığını, sadece çiçeklerinin faydalı olduğunu unutmayıp. Alırken çiçek tercih edin. A,C vitaminleri, kalsiyum, demir ve magnezyum mineralleri içerir. Çok güçlü bir antioksidandır. Vücudun toksinlerden arınmasını ve bağışıklık sistemini güçlendiren faydalar sağlar. Sakinleştirici özelliği vardır. Öksürüğe iyi gelir. Bağırsak temizliğine yardım eder. İdrar söktürücüdür. Antibakteriyel olduğundan bakterilerin artmasını önler. 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı ıhlamuru ekleyip 5 dakika kaynattığınızda çayınız hazır olur.

6. Ekinezya

Migrenden kaynaklanan baş ağrılarını giderir. Kas, eklem ağrılarına ve soğuk algınlığına iyi gelir. Ekinezya özü iltihap, egzema ve mantar rahatsızlıklarında kullanılır. 

7. Zencefil

B3,B6, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum ve magnezyum mineralleri içerir. Aynı zamanda lizin, treonin, triptofan, valin ve fenilanin gibi amino asitleri içerir. Özellikle soğuk algınlığı ve öksürük gibi hastalıklarda başvurduğumuz zencefil taze, kurutulmuş ve toz halinde bulunur. Mide bulantısına iyi gelir, sindirim ve hazmı kolaylaştırır. Gaz söktürücüdür. Kas ağrılarını azaltır, bağışıklık sistemini güçlendiren bir antibakteriyel özelliğe sahiptir. Kan sulandırıcı etkisi olduğundan kan sulandırıcı ilaçlar kullananlar zencefil tüketmemeli. Sıcak suyun içine 1 halka (küçük pamağınız kalınlığında) zencefili ekleyip 5dk demlediğinizde çayınız hazır olur. Bal ekleyip tüketebilirsiniz. 

Bağışıklık sitemini güçlendiren karışık bitki çayları

Özel sağlık sorunu olanlar, hamile ve emziren kadınlar veya ilaç kullananlar doktorlarına danışarak tüketmeli.

Tarifi verilen bütün karışık çaylara tercihen limon, bal ekleyebilirsiniz. Veya kaynatırken hem vitamin hem şeker olsun derseniz meyvelerden faydalanabilirsiniz. Mesela ıhlamuru kaynatırken içerisine elma ya da armut ekleyebilirsiniz.  Karışık bitki çaylarını sıcak tüketmeye özen gösterirseniz vücudunuzdan toksinleri ter yoluyla daha kolay atabilirsiniz.