Ayder yaylası gezi rehberi (2019)

Ayder yaylasına daha önce hiç gitmemişseniz gidip görebilir ve doğanın temiz havasını içinize çekebilirsiniz.

30 yılı aşkın resmi anlamda turizm bölgesi olan Ayder yayalası diğer yandan ise Milli Park özelliği taşımaktadır. Bölgeye günübirlik gidebilir veya konaklayabilirsiniz.

Mountain houses in Ayder Plateau, Rize, Turkey.

Ayder Yaylası hem diğer yaylalara hem de Kaçkar Dağları’na gezi yapmak isteyenler için bir kapı vazifesi görür.

Ayder Yaylası, çam ormanları ve Kaçkar manzarasının tam ortasındadır.

Ayder’den Hazindak Yaylası’na yaklaşık 4 saat süren 3650 metrelik bir patika bulunuyor. Zorlu ama orman içinden gidildiği için de keyifli bir rota olarak biliniyor.

Hazindak Yaylası

En kolayı ise, Ayder’in merkezinden tepedeki ormanlık bölgeye uzanan patikaları takip etmek ve biraz içerilere karışıp orman havası almak.

Yaylada, bungalovdan tipik yayla evi konseptine, aile pansiyonundan otele pek çok konaklama seçeneği mevcut.

Tercihiniz ister bir otel, veya butik otel, ya da pansiyon veya apart olsun Ayder yaylasında konaklamak için birçok seçenek mevcut.

Ayder Yaylası, Rize ilinin Çamlıhemşin İlçesi’ne 19 km mesafede.

Yaylaya ulaşım asfalt bir yolla sağlanıyor. Otobüsle gelecek olanlar direk Rize’ye bilet bulabilirlerse, otogardan yaylaya otobüs bulmaları mümkün. Uçakla gelecek olanlarsa önce Trabzon’a gelmeli, direk havaalanından kalkan otobüslerle de Rize’ye geçmelidir.

Ayder yaylası ile Rize arası 56 km’lik bir sürüş mesafesindedir. Özel arabanızla yaklaşık 1 saatlik bir süre içinde bölgeye ulaşabilirsiniz. Öte yandan Trabzon üzerinden geliyorsanız ortalama 150 km’lik bir yolculuk yapmanız gerekecek.

Ayder Yaylası’na Karadeniz sahil yolunu takip ederek de ulaşabilirsiniz. Ardeşen Fırtına Köprüsü’nü gördüğünüzde, Çamlıhemşin Kaplıcaları yazan yöne doğru dönmeniz gerekiyor. Öte yandan merkezden kalkan Çamlıhemşin dolmuşlarıyla da bölgeye ulaşabilirsiniz.

Kavrun Yaylası’na yaklaşık saat başı minibüs bulunurken, Avusor Yaylası’na günde 1 kez gidiş geliş mümkün.

Herhangi bir araçla Ayder’e ulaşmak mümkün fakat yaylalara çıkmak için altı yüksek bir araç şart.

Ayder’den Galer Düzü’ne ulaşıp buradan Huser, Çeymakçur, Palakçur, Kavrun ve Avusor Yaylalarına çıkan yollar takip edilebilir. İsteyen bu yolları yürüyerek de kat edebilir tabii ki ama zorlu olacaktır.

Zilkale

Çamlıhemşine 14 km uzaklıkta olan Zilkale, molozlardan yapılmış ve kimin tarafından yapıldığı hakkında kesin bilgi bulunmuyor.

Denizden 750 metre, Fırtına Deresi’nden ise 100 metre yüksekte harika bir konuma sahip.

İlk olarak 5. veya 6. yy’da inşa edildiği düşünülen ve bugünkü haline gelmesi 13. yy olarak tarihlenen Zilkale, uzaktan bakıldığında bir dağın tepesine konmuş şahini andırıyor.

Yolu gayet güzel, özel aracınızla ile kalenin dibine kadar ulaşabilirsiniz. Giriş ücretli, yaşlı ve çocuklardan ücret alınmıyor.

Çamlıhemşin

Rize’nin az nüfuslu ilçelerinden biri olan Çamlıhemşin oldukça sevimli bir yerleşim yeri.

Mis gibi bir doğaya sahip olan bu ilçenin 6 mahalle ve 27 köyü bulunuyor. Bu köylerden 7 tanesi Laz köyü ve dil olarak da sadece Lazca konuşuluyor.

Vaktiniz var ise Çamlıhemşin’in köylerini gezebilir, çam, gürgen, kestane üçlüsünden oluşan o meşhur Çamlıhemşin evlerini yakından görme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Şenyuva Köprüsü

Çamlıhemşin’e çok yakın bir mesafede bulunan Şenyuva Köprüsü, 1696 yılında Fırtına Deresi’nden yaklaşık 20 metre yüksekliğe inşa edilmiş.

Oldukça eski bir köprü olan Şenyuva Köprüsü Karadeniz gezinizin fotoğraflarını ve anılarını süsleyecek en güzel noktalardan biri olabilir.

Mikron Köprüsü

9.yy’da Osmanlı Devleti tarafından Fırtına Deresi üzerine yaptırılan Mikron Köprüsü, tip olarak Şenyuva ve Goboş ile hemen hemen aynı.

Mikron Köprüsü

Yüksekliği 12 metre ve uzunluğu 30 metre olan bu yapı, Çamlıhemşin Ayder Yolu üzerinde bulunuyor.

Gelintülü Şelalesi

Ayder Yaylası’nın ilkbahar ve yaz aylarında en güzel yerlerinden biri, Gelintülü Şelalesi ve çevresidir. Kaçkar Dağlarından coşku ile aşağıya doğru akan Gelintülü Şelalesi, biçimi ve bembeyaz köpüren suları ile gerçekten bir gelin tülüne benziyor. İsminin nereden geldiğini, şelaleyi gördüğün anda anlıyorsun.

Gelintülü Şelalesi

Dağın zirvesinde eriyen karların bir oluşumu olan Gelintülü Şelalesi, Kavron Deresi’ne kaynak oluyor.

Kaçkar Dağları Milli Parkı içinde yer alan Palovit Şelalesi, Rize’nin debisi en yüksek şelalelerindendir

Palovit Şelalesi’ne ulaşmak için Çamlıhemşin Çat yolunu takip etmeniz gerekiyor. Bu yol üstünde ilerlerken yaklaşık 19 km sonra tabelayı göreceksiniz. Sola döndükten sonra 4 km daha ilerleyip sonra Palovit Şelalesi’ne ulaşıyorsunuz. Yol çok dar ve biraz da bozuk olduğundan yavaş gitmenizde fayda var.

Fırtına deresinin taşkın dalgaları arasında rafting yapmaya ne dersiniz? Ayder yolu boyunca bir çok işletme sayesinde 8-10 km kadar rafting yapabilirsiniz.

Fırtına deresi üzerine kurulmuş olan onlarca Zepline görebilirsiniz. Yükseklik korkunuz yoksa ücreti karşılığında derenin üzerinden karşıya geçebilirsiniz.

Bölgenin yerel dernekleri ve resmi kurumları tarafından düzenlenen bu etkinliklerin en büyüğü Haziran ayının ikinci haftası düzenlenen Ayder Yayla Şenliğidir.

Her yılın Ocak ayında da kardan adam festivali yapılıyor. Kocaman bir kardan adam yapılıyor ve resimler çekiliyor.

Ayder, tertemiz ve lezzetli suları ile çok ünlü. Osmanlı döneminde buradaki suların güzelliği kayıtlara geçmiş ve ünlü Ayder kaplıcalarında şifa bulmak isteyen birçok kişi buraya gelirmiş.

Ayder kaplıcaları, kalsiyum, sodyum, magnezyum, sülfat, klorür, demir ve alüminyum gibi bir çok minerali barından kaplıca suyunda pek çok rahatsızlığın tedavisi sağlanmaktadır.

Burada 50 C dereceye kadar yükselebilen sıcaklıklarda doğal sular, kaplıcalara dönüştürülmüş. 22:00’ye kadar açık olan tesisteki havuzlar, sımsıcak suların içinde rahatlamak, eklem ve romatizma ağrılarından kurtulmak isteyenler için birebir. Çevrede kalınabilecek özel oteller de var.

Doğa ile iç içe yaşamayı sevenler için Ayder yaylası içerisinde ücretli camping alanı bulunuyor. Ücretsiz kamp yapmak isteyenler bölgede kendilerine sakin bir yer bulabilirler. Kamp yapacak olanlar bölgede bulunan ücretsiz tuvaletlerden faydalanabilirler.

Rize’ye gelmişken Mıhlama ve Rize Kavurması’nın tadına bakmadan sakın dönmeyin. 

Suyunda lezzet olan güzelim memleketimin çayı da bir başka.