Avokadonun faydaları nelerdir? Avokado nasıl yenir ve cilde yararları nelerdir?

Tropikal meyvelerin arasında yer alan avokado, içerdiği vitamin ve mineraller bakımından insan sağlığına oldukça yararlıdır. Avokadonun faydaları saymakla bitmiyor. Cilt sağlığı başta olmak üzere insan vücudu üzerinde birçok noktada yarar sağlar.

Avakado

Peki, avokadonun faydaları nelerdir ve bu tropikal meyve nasıl yenir? Sizler için, avokadonun cilde yararları ile beraber besin değeri ve kalorisi hakkında çeşitli bilgilere yer verdik.

Yüksek miktarda yağ içeren bu meyve, halk arasında tereyağı meyvesi olarak da biliniyor. Zira, çoğu meyvenin aksine oldukça yüksek bir yağ oranına sahip. Orta Amerika’ya has olmakla beraber, Guam ve Meksika’da da yetişir. Çok besleyicidir.

Yapılan bir araştırmaya göre, avokadonun içerisinde kalsiyum, magnezyum, potasyum, manganez, fosfor ve çinko bulunur. Bunun yanı sıra, yüksek lif barındırır. A, C, E ve K vitaminlerini içerir. Folik asit, B6, B5 vitaminlerine de sahiptir. Kalp sağlığından karaciğeri korumasına kadar birçok yararı vardır.

Avakadonun Faydaları Nelerdir?

Avakado

Bu denli zengin bir içeriğe sahip olan avokadonun faydaları da insan sağlığı açısından önem arz ediyor. İşte, avokadonun faydaları:

  • Kalp sağlığına iyi gelir. İçerisindeki beta-sitosterol sayesinde kolestrol düzeyinin korunmasını sağlar. Günlük olarak tüketildiğinde damar sertliği korunur.
  • Hamilelik sırasındaki sabah bulantılarını önler. Kusma ve bulantıyı azaltan B6 vitamini içeren avokado, özellikle hamilelik sırasındaki sabah bulantılarını önler.
  • Kanseri önler. Prostat ve meme kanseri başta olmak üzere, kanser hücrelerinin oluşumunu engeller.
  • Cilde iyi gelir, yaşlanma karşıtıdır. Hem avokado tüketmek hem de saf yağını cilde uygulamak, cilt hücrelerinin sağlığı ve diri olmasını sağlar. Öte yandan, avokadonun içerdiği vitamin ve minerallerin cilt sağlığı açısından oldukça yararlı olduğu birçok araştırmada kanıtlanmıştır.
  • Böbreklere iyi gelir. İyi bir potasyum kaynağı olan avokado, bu özelliği ile böbrek hastalıklarının önüne geçer ve böbreği korumuş olur.
  • Kötü nefesi önler. Mide rahatsızlığı ya da çeşitli sebeplerden oluşan kötü nefesi önleyici özelliği vardır. Ağızdaki bakterileri yok eder.
  • Saç bakımında tercih edilir. Kuru ve yıpranmış saçların tedavisinde avokadodan sıklıkla faydalanılır.
  • K vitamini deposudur. Tam bir K vitamini deposu olan bu tropikal meyve, K vitamini eksikliğinden kaynaklı hastalıklara iyi gelir.
  • Görmeyi geliştirir. Avokado, gözlerinizi kataraktlara, yaşla ilgili göz hastalıklarına ve maküler dejenerasyona karşı korumaya yardımcı olan lutein ve zeaksantin gibi karotenoidler içerir. Bu koşullar genellikle gözlerin dokularında biriken serbest radikallerden kaynaklanır.

Avakado Nasıl Yenir?

Avakado

Avokadoyu olgun bir halde iken yemek gerekmektedir. Ham halde olan avokado sert olur ve damakta acı bir tat bırakır. Marketten temin edilen bu tropikal meyve; oda koşullarında 3 veya 4 gün bekletilerek yumuşaması ve renginin koyulaşması sağlanır.

Salatalarda, çorbalarda, yahnilerde, pilavlarda, makarnada vb. çeşni olarak kullanılabilir. Soyulmuş ve ezilmiş avakado sarımsaklı yoğurt ile karıştırılır. Limon ilave edilmez, böyle de yenilebilir.