Aşka Farklı Bir Pencereden Bakan Keyifle İzleyebileceğiniz 10 Romantik Film

Bu zamana kadar izlediğiniz bütün klasik aşk filmlerini unutmanızı öneriyoruz çünkü bu liste tam da kavuşamayan sevgililerin, umutsuz aşkların ötesindeki kaliteli romantik filmler içeriyor.

Keyifle izleyeceğiniz 10 farklı romantik film…

1. Her, 2013

Aşkın bu kez yapay zekayla ve teknolojiyle buluşmuş halini düşünün. Son zamanlarda adından sıkça bahsettiğimiz Joaquin Phoenix’in hayat verdiği Theodore Twobly’nin bu kez bir insanla değil robotla ilişki kurduğunu görüyoruz.

Robotla yaşadığı aşk ilişkisi bizleri yakın gelecekte aşkların nasıl olacağı konusunda düşündürdüğü gibi aynı zamanda cinsellik, postmodern insanın yalnızlığı ele alınıyor. Her sahnesinde “farklı dünyaların insanı” olarak sunulan iki karakter üzerinden anlatılan bu nefis içerik, IMDb’den 8 puan aldı ve aynı zamanda en iyi özgün senaryo Oscar’ı da dahil olmak üzere pek çok ödüle layık görüldü. Filmin senaryosu ve yönetmenliği ise Tersyüz filminin de yönetmeni olan Spike Jonze üstlendi.

2. Bin-jip, 2004

Listenin en başında tabii ki Güney Kore yapımı bu film olacak. Sadece aşkı değil Güney Kore’nin kültürünü de içinize işletecek olan bu filmde modern hayatın ilişkiler üzerindeki etkisi, yalnızlık, tek olmak, neyin gerçek neyin hayal olduğunun göreceli oluşu da gözler önüne seriliyor.

Güney Kore’nin usta yönetmeni Kim-ki Duk’un imzasını taşıyan IMDb puanı 8 olan bu ödüllü filmde, neredeyse hiç diyalog yok. Diyalogsuz, sessiz bir aşk hikayesi etrafında anlatılan dünya ise sizi bambaşka alemlere alıp götürecek.

3. Submarine, 2010

IMDb puanı 7,3 olan bu filmde başrolde iki çocuğun yetişkinimsi aşklarına tanık olacağız. Ortaokul çağında olduğunu tahmin ettiğimiz çiftten kız olan erkeğe sürekli trip atmakta gibi gözükmektedir, bu yönüyle klasik gibi görünse de bu filmde aile ilişkileri, boşanmanın çocuklar üzerindeki etkisi gibi daha mikro mercekteki sorunların birey üzerindeki etkisini göreceksiniz.

Türkiye’de “Denizaltı” adıyla yayınlanan bu filmin yönetmeni ise komedyen Richard Ayoade. Britanya Bağımsız Film Film Ödülleri’nde en iyi senaryo ödülünü alan bu nefis filmi izlediğinizde eminiz ki, kalpleriniz yumuşayacak ve eski çocukluk günlerinize geri döneceksiniz.

4. Before Serisi, 1995

1995’ten itibaren kaliteli romantik aşk filmi izlemek isteyenlerin bir numaralı adresi olan Before Sunrise, Before Sunset ve Before Midnight adlı üç ayrı filmden oluşan bu seriyi Richard Linklater yönetti.

Celine ve Jesse’in ilk tanıştıkları ergen hallerinden yetişkinliklerine kadar geçirdikleri değişimi ele almakla yetinmeyip Avrupa’nın güzel şehirlerinin en harikulade hallerini de görmemizi sağlayarak bizleri adeta bir Interrail turuna çıkaran Before serisinde romantizme doyacağınızın teminatını verebiliriz. IMDb’den 8 puan alan bu seri aynı zamanda bağımsız sinema kategorisinde değerlendiriliyor.

5. On Body and Soul, 2017

Orta Avrupa ve kış temalı film izlemeye bayılanlar için ideal görsel içeriklere sahip olan bu romantik-dram türündeki film, başarılı Macar yönetmen Ildikó Enyedi imzası taşıyor. Türkiye’de “Beden ve Ruh” adıyla yayınlanan, IMDb puanı 7,6 olan bu filmin ilk sahnelerinde ekranda gösterilen geyiklere bir anlam veremeseniz de o geyiklerin aslında romantik çiftimiz Maria ve Endre’nin rüyadaki temsili olduğunu anlayacaksınız.

6. Black, 2005

Aslında dram-aile kategorisinde değerlendirilen bu filmi listeye alarak hata ettiğimizi düşünüyor olabilirsiniz ama yanılıyorsunuz. Sanjay Leela Bhansali’nin yönetmen koltuğunda oturduğu Hint yapımı bu enfes filmde her ne kadar hayata tutunmaya çalışan görme ve işitme engelli Helen Keller’ın gerçek hayat öyküsü anlatılsa da filmde aşkın da en duygusal haline tanıklık ediyoruz.

7. Call Me By Your Name, 2017

Yönetmenliğini Luca Guadagnino’nun gerçekleştirdiği film, Oscar da dahil olmak üzere pek çok dalda ödüle layık görüldü. Ergen eşcinsel bir erkeğin kendi cinsel yönelimini ve bedenini keşfetmesini anlatan film, müziği ve sanatı da işin içine bol bol katarak bizlere görsel şölen sunuyor. “Beni Adınla Çağır” adıyla Türkiye’de yayınlanan bu film, IMDb’den 7,9 puan almıştı.

8. 303, 2018

Hans Weingartner’ın yönettiği 303, unutulmaz diyaloglara sahip olması yönüyle kesinlikle izlenmesi gerekenler arasında yerini çoktaaan aldı bile! Bu Alman filminde yine Before serisindekine benzer şekilde Avrupa’nın şehirlerinin mimari yapısının güzelliğine şahit oluyorsunuz.

303, otostop çekerek gezen ve kendini bulma arayışındaki Jan’ın bu arayışının aşkı (Jule’ü) bularak noktalanmasıyla sonuçlanan bir film. Ama bu sonuçlanmaya geçene kadar tabii ki bizleri tarihten biyolojiye, doğadan feminizme kadar pek çok toplumsal sorunun yeniden yorumlandığı unutulmaz diyaloglar bekliyor.

9. Wristcutters: A Love Story, 2006

“Bilekkesenler: Bir Aşk Hikayesi” adıyla Türkiye’de gösterime giren bu fantastik-dram filmi ilginç bir intihar sahnesiyle başlıyor. Goran Dukić’in yönettiği filmde, Zia’nın kız arkadaşından ayrıldığı zaman intihar edip öteki dünyaya gittiğinde orada kendisini bekleyen çok daha depresif bir dünyayla karşılaşmasını ve gerçek aşkını orada bulmasını anlatıyor. Romantik filmler arasında epey sağlam senaryoya sahip olan bu film, IMDb’den 7,3 puana sahip.

10. Lost in Translation, 2003

Bağımsız sinema kategorisinde değerlendirilen bu Sofia Coppola filminin başrolünde Scarlettt Johansson ve Bill Murray yer alıyor. Oscar da dahil olmak üzere pek çok ödül alan bu film, Türkiye’de “Bir Konuşabilse” adıyla gösterime girdi. Eşiyle iletişimsizlik yaşayan Charlotte’nın kaldığı otelde ünlü aktör Bob Harris ile karşılaşması ve yaş farklarına rağmen ortak yanları üzerine kurulu aşklarını anlatan bu film tabii ki sadece bir aşk filmi değil.

Beraberinde iletişim sorunlarını, farklı kültürlerin bireyin günlük yaşamı üzerindeki etkisini ve romantik çiftin birlikte aynı yatakta uyumalarına rağmen olayı hemen cinselliğe bağlamayarak daha gerçekçi bir iletişim kurmayı tercih etmeleri gibi sıra dışı bir senaryoya sahip.

Kaynak: 1