Annelerin, 12 aşamada tatilde uyku düzeni

“Eyvah tatilde uyku düzeni iyice allak bullak olacak” gibi kaygılarınız varsa, işte 0-5 yaş çocuklar için tavsiyeler…

 1. Tatile çıkmadan önce mutlaka kalacağınız yerde bebekler için bir yatak olup olmadığını araştırın. Eğer yoksa mutlaka yanınıza park yatağınızı alın.
 2. Bebeğinizin uykuya dalarken yanında olan bir uyku oyuncağı, battaniyesi, yastığı, emziği vb. neler varsa yanınıza almayı unutmayın. (Bunları özellikle yıkamadan yanınıza alırsanız, evdeki kokuyu hissedip güven duyar, böylece rahat uykuya geçer.)
 3. Otelde veya başka bir yerde ilk kaldığınız gece bebeğinizin uyanması ve nerede olduğunu anlamaya çalışması normaldir. Lütfen yattığı yatağı ve çevresini kontrol edin. Evdeki yatma ortamına uyumlu hale getirmeniz önemlidir.
 4. Bebeğiniz evdeyken kendi odasında yatıyor, ama tatilde sizinle aynı odayı paylaşmak zorundaysa lütfen yatağını sizi görmeyeceği bir yere koyun. Gece uyanıp sizin orda olduğunuzu görmek tekrar uykuya dalmasını engelleyebilir. Ayrıca her ıklayışında bebeğinize müdahale etmeyin, bunlar onun kendi kendine uykuya geri dönme çabaları olabilir.
 5. Tatilde her uykunuz yatakta olmayabilir, ama özellikle gece uykuları yatakta yapılmalıdır. Gece yatağında uyuyan bebek, daha rahat ve huzurlu bir uyku geçirir.
 6. Gündüz uykularımızın saatleri ve düzeni tatilde bozulmaya fazlasıyla elverişlidir. Özellikle tek uyku yapıyorsanız bunu günün ortasına getirmeye çalışın 12.00-13.00 gibi gündüz uykusuna aşırı geç yatırılan çocukların bütün rutinleri sapar ve gece uykusuna çok geç yatarlar.
 7. Bebeğiniz gündüz ilk uykusunu yatakta yapsa iyi olur. Öğleden sonra için enerji toplamış ve daha huzurlu olacaktır. Genellikle ikinci veya üçüncü uykularını dışarıda, pusetinde vb. yapabilir.
 8. Tatili bebeğinizin uyku saatinden ödün vermeden geçirmek sizin yararınıza olacaktır.
 9. Gün içinde dışarıda yapılan uykular daha kısa sürebilir. Bebeğinizi gece uykusuna daha erken yatırmaktan korkmayın. Gün içinde tamamlayamadığı uykuyu almasını sağlamış olursunuz.
 10. Tatilde özellikle belli yaş üstü çocuklar yatmamak için direnirler, ama koltukta ya da dışarıda kucağınızda uyumasına izin vermeyin, uyku saatinizden taviz vermeyin.
 11. Bebeğinize uyku eğitimi vermeyi planlıyorsanız bu, tatile gitmeden çok önce olsun ya da tatil dönüşü bunu yapmanız en doğrusudur.
 12. Eve döndüğünüzde birkaç gün zorlanabilirsiniz. Tatil öncesi rutininizi bozmayın ve kararlı olun. Kısa sürede eski düzeninize dönersiniz, şüpheniz olmasın.