Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Yeni doğum yapan annelerin özellikle bebekten ayrı kaldıkları anlarda anne sütünü nasıl saklayacakları önemli bir endişe konusu olmuştur. Çünkü anne, bebeğinden ayrı kalsa da sütü gelmeye devam eder. Bu durumda anne sütünü saklamak gerekir. Peki, anne sütü nasıl saklanır? Yeni anneler için biraz da bu soruya  yanıt verelim…

Anne Sütünü Sağmak!

Bebeğinizin sağlıklı büyüyebilmesi için anne sütü temel besin kaynağıdır. Anne sütü elde etmenin alternatif yolu göğsü sağmaktır. Göğsü sağmak, ilk dönemde anne için çok da kolay olmayan bir işlemdir. Bazen sütü saklamak bazen de sütü artırmak için güvenilir ve kullanışlı bir yöntem olarak tercih edilir. Sağılan sütün saklanması, bozulmaması ve daha sonra kullanıma hazır hale getirilmesi oldukça önemlidir. 

Anne sütünün bir damlasının bile ne kadar kıymetli olduğu düşünülürse, sağılmış anne sütünün güvenli bir şekilde muhafaza edilmesi ise son derece önemlidir. İşte aklınızı kurcalayan önemli soru burada karşınıza çıkıyor: Anne sütü nasıl saklanır? Anne sütünün bozulmadan saklanması için ne yapmalı? Anne sütü ısıtılır mı ve nasıl ısıtmak gerekir…

Anne Sütü Saklama Yöntemleri

Anne sütü sağıldıktan sonra hemen bebeğe verilmek zorunda değil. Zaten süt sağma makineleri ve süt sağma pompaları, annenin bebeğin yanında olamadığı zamanlarda da sütünü sağabilmesi içindir. Sağılan sütü temiz ve güvenli bir şekilde saklamak ve gerektiğinde ısıtarak bebeğe vermek gerekir.

1. Anne Sütünü Sağmak

İlk adım süt sağmak. Öncelikle sütü bir süt sağma makinesi ile sağmak gerekir. Bu işlemden önce elleri yıkamak, konforlu ve temiz bir ortam bulmak önemlidir.

2. Anne Sütünü Neyin İçinde Saklamalı?

Strelize edilmiş, kapağı iyi oturan, dışı sert plastik veya cam kaplar kullanabilirsiniz. Bu kapların üzerine sağım yaptığınız saati ve tarihi yazmalısınız. Çünkü ilk önce sağılmış anne sütü, ilk kullanılmalıdır.

BPA ve BPS içermeyen, özellikle anne sütü saklamak için tasarlanmış süt saklama poşetleri ya da kaplarında sütünüzü güzenle ve sağlıkla saklayabilirsiniz.

3. Anne Sütünü Nerede Saklamalı?

Buzdolabınızın soğutucu ya da derin dondurucu bölümünde saklayabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında dışarıda bırakılmamalıdır.

4. Anne Sütünü Ne Kadar Süre Saklamalı?

Anne sütü buzdolabında kaç gün dayanır sorusunun yanıtı, 3 gündür. Buzlukta ise bu süre 3 aydır. 

5. Anne Sütü Nasıl Isıtılır?

Buzluktan çıkan anne sütünü ılık su ile dolu bir kaseye poşetiyle ya sa saklama kabıyla koyup bekleyin. Buzdolabından çıkan anne sütünü de yine ılık su ile dolu bir kase içinde bekleterek ısıtabilirsiniz. Kaynatmak, ateşte ısıtmak, aniden çok sıcak suya koymak kesinlikle önerilmez. Isıtılan anne sütü biberon yardımıyla bebeğe verilebilir. 

Sağılmış Anne Sütü Saklamak İçin İpuçları

  • Anne sütü saklama poşetleri ya da kaplar ağzına kadar doldurulmamalı. Süt donunca genleşeceği için en az 2,5 cm (yaklaşık içerideki sıvının 1/8’i) kadar boşluk bırakılmalıdır.
  • Saklama poşetinin/kabının üstüne sütün sağılma tarihini ve kaç cc anne sütü saklayacağınızı yazın. 
  • Bebeğiniz bir kreşe gidiyorsa poşetin üstüne bebeğinizin adını da yazmayı unutmayın.
  • Eğer göğsünüzü iş yerinde sağıyor ve sütünüzü ortak bir buzdolabında saklıyor iseniz anne sütü saklama poşetinin üzerinde kendi adınızın yazdığından emin olun.
  • Donmuş anne sütü dondurucunun ortalarında saklanmalıdır. Çünkü sıcaklığın en stabil olduğu yer dondurucunun ortasıdır. Dondurucunun yan bölümlerinde sıcaklık dalgalanabilir ve istemediğiniz halde donmuş sütün bir kısmı çözülebilir. Bu durumda sütün tekrar donması sağlıklı değildir.
  • Dondurulmuş anne sütü çözüldükten sonra kullanılmalıdır. Tekrar dolapta beklememeli ya da tekrar dondurulmamalıdır.