Android telefonların hayat kurtaran 10 özelliği

Android telefon kullanıyorsunuz; ancak kullandığınız telefonun perde arkasında kalan öyle özellikleri var ki öğrenince çok işinize yarayacak! işte Android telefonların hayat kurtaran müthiş özellikleri.

1. Telefonumu Bul Özelliği

FMIP teknolojisi denilen bu teknoloji sayesinde telefonunuzda Ayarlar’a girdikten sonra Güvenlik & Konum sekmesine gidin ve Cihazımı Bul özelliğini aktif edin. Telefonunuzda kayıtlı Google hesabını, herhangi bir bilgisayardan açarak Google’a “Cihazımı Bul” yazarsanız telefonunuzun konumunu bulabilir ya da telefonunuzu çaldırabilirsiniz.

2. Hızlı Ayarlar Sekmesini Değiştirin

Telefonunuzun bildirim panelinde Wi-Fi ve parlaklık gibi birçok ayar bulunuyor.

Bu sekmeyi özelleştirmek için tek yapmanız gereken şey bildirim çubuğunu çift parmakla çekmek olacak. 

3. Yeni Uygulamalardan Kısayol Oluşmasın

Eğer siz de yeni yüklediğiniz uygulamaların kısayol oluşturmasından şikayetçiyseniz basit bir ayar ile bunun önüne geçebilirsiniz.

Ana ekranınızda herhangi bir boş alana basılı tutun. Ana ekran ayarlarına gittikten sonra “Ev Ekranına Kısayol Ekle” seçeneğini kapatabilirsiniz. 

4. Telefonunuzu Harici Ekrana Yansıtın

Bu özellik sayesinde, Chromecast destekli bir akıllı cihazınız varsa, ayarlar sekmesinden ‘Bağlı Cihazlar’ sekmesine giderek ‘Yayınla’ diyebilirsiniz, bu sayede akıllı telefonunuzu harici ekranda görüntüleyebilirsiniz.

5. Pil Kullanımını Özelleştirin

Akıllı telefonlar gelişse de batarya ömrü hala büyük bir sorun oluşturuyor. Ayarlar sekmesinden Pil kısmına tıklayın. Pil Optimizasyonu kısmından iyileştirme seçeneğini pasif hale getirin. Bu sayede e-postalarınızın ve bildirimlerinizin görülmemesi durumunun önüne geçersiniz.

6. Acil Durumlar İçin Bilgiler

Ayarlardan Kullanıcılar ve Hesaplar sekmesine girerek, Acil Durum Bilgileri sekmesine girin. Buradan detaylı bilgilerinizi doldurabilirsiniz. Yarın ne olacağı bilinmez bu nedenle acil durumda aranacak kişiler gibi bilgileri doldurmak oldukça iyi olacaktır.

7. Metinleri Seçmenin Kolay Yolu

Bu özellik sayesinde bir metni kopyalamak ve karakterleri alabilmek için çabalamanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken metnin kendisi yerine ‘Boşluk’ tuşuna basılı tutarak metni seçmeniz olacak.

8. Cortana’yı Deneyin

Microsoft Cortana’yı ‘varsayılan’ sesli asistanınız olarak seçebilirsiniz. Google Play’den yazılımı kurduktan sonra Ayarlar sekmesine gidin. Uygulamalar ve Bildirimler sekmesine gittikten sonra Gelişmiş sekmesine gidin. ‘Varsayılan uygulamalar’dan Asistan uygulamasını tıklayarak Cortana’yı seçin.

9. Veri Tasarrufu İçin Bunu Yapın

Mobil Veriyi sık kullanıyor ve çabuk bitmesini istemiyorsanız, Ayarlar’a giderek bağlantı ayarları’na girin ve Veri Tasarrufu modunu aktif hale getirin.

10. Telefonunuzda Fazladan yer Açın

Android’in muhteşem bir akıllı depolama seçeneği var. Bu özelliği aktif ederseniz Google’ın bulut sistemini otomatik olarak aktiflemesini sağlarsınız.

Tek yapmanız gereken şey ayarlara giderek ‘Akıllı Depolama’ özelliğini aktif etmek olacaktır.