Android 10’un en iyi 10 özelliği: Güncelleme

Android telefon sahipleri, Android 10’la birlikte gelecek yenilikleri merak ediyor ve internette araştırıyor.

İşte Android 10’un En İyi 10 Özelliği: Güncelleme…

1. Şarjın ne zaman biteceğini görebilme

Elbette telefonlarımızda şarjımızın ne kadar kaldığını görebiliyoruz. Ancak Android 10 ile birlikte telefonunuzun ne zaman kapanacağını zaman bazında görebilmeniz mümkün olacak.

2. Gelişmiş “akıllı yanıtlama”

Smart Reply (Akıllı Cevap) özelliği Android 10 ile karşımıza çıkacak. Telefonunuza gelen bildirime uygun olarak verebileceğiniz cevaplar, telefonunuz üzerinde belirecek. Bu cevaplar içerisinde emojiler de bulunacak.

Gönderilen mesajlara hazır yanıtlar vermenizi sağlayan özellik, yeni sürümle beraber mesajla ilgili uygulamaları açmayı da tavsiye edecek.

3. Hareketlerle gezinebilme

Ekranınızdaki küçük gezinme çubuğu sizi rahatsız ediyorsa, yeni Android sürümü bunun için de bir yenilik sunacak. Ekran üzerinde yaptığınız hareketler ile gezinmenizi sağlayan yeni özellik, ekranın tamamını size bırakacaktır. Yukarı sürüklemek ana ekrana, sola veya sağa kaydırmak ise önceki ekrana götürür.

4. Telefon genelinde karanlık mod

Android Pie 2017 yılında çıktığı zaman bir Android kullanıcısı, Google’a sistem genelinde bir karanlık mod hakkında bir soru sordu. Google, bu soruya mühendis ekibin bu özelliği eklediğini, yeni Android sürümünde bu özelliğin geleceğini belirtti. Android 10 ile birlikte karanlık modun geleceği de onaylanmış oldu.

5. Uygulamalarda ses kaydı

Android 10 ile birlikte ses çıktısı olan tüm uygulamaların sesi kaydedilebilecek. Bu da yeni bir API ile sağlanacak. Bu API ile birlikte Twitch gibi uygulamalar, oyunlarda olan sesleri mikrofondan kaydetmek yerine direkt olarak oyundan kaydedecek. Bu sayede izleyiciler, yayıncının aldığı oyun seslerini alacak.

6. Odaklanma modu

Odaklanma moduyla birlikte telefonunuza gelen dikkat dağıtıcı bildirimleri kısa süreliğine durdurabileceksiniz. Bu özellik etkinleştirildiği zaman telefonunuza indirdiğiniz herhangi bir uygulamadan gelen bildirimleri kapatabileceksiniz. Odaklanma modunu kapatana kadar bu uygulamalardan bildirim almayacaksınız.

7. Ebeveyn kontrolü

Android 10 ile birlikte ebeveynler, çocuklarının telefonlarındaki uygulama kullanımlarını kontrol edebilecekler.

8. Masaüstü modu

Daha önce bazı telefon modellerinin bir kablo ile birlikte bir çeşit masaüstü bilgisayar haline dönüştürülebildiğini daha önce görmüştük. Yeni Android sürümüne gelen bu yeni özellik sayesinde kullanıcılar, telefonlarını masaüstü benzeri bir şekilde kullanabilecek.

9. Acil durum düğmesi

Android 10 ile birlikte güç menüsüne eklenecek olan acil durum düğmesi sayesinde acil hizmetleri anında arayabileceğiniz. Güç düğmesine eklenmesinin amacı ise daha kolay erişilebilmesini sağlamak.

10. Son uygulamalarda uygulama süreleri

Dijital Denge uygulaması aracılığıyla kullandığınız uygulamalar için belirli zaman sınırlamaları getirebileceğinizden bahsetmiştik. Yeni Android sürümü sayesinde son uygulamalar sekmesinde bir uygulamada ne kadar vaktiniz kaldığını da görebileceksiniz.