Akciğerleri güçlendiren ve temizleyen en etkili gıda!

Kirli hava, zararlı alışkanlıklar, düzensiz beslenme akciğer başta olmak üzere birçok organımıza zarar vermekte. Akciğer, sağlıklı beslenme ve düzenli sporla kendini yenileyebilir.

Koronavirüs başta olmak üzere birçok hastalığa karşı akciğeri güçlendirmek için besinlerin gücünden faydalanmak gerekiyor.

Peki, hangi besinler akciğerleri temizliyor? Güçlü bir akciğer için hangi besinleri tüketmek gerekir? İşte kanser başta olmak üzere akciğerleri birçok hastalıktan koruyan şifalı besinler…

Sarımsak

Doğal bir antibiyotik olan sarımsak akciğerlerin tam kapasite ile çalışmasını sağlar ve içeriğindeki pek çok antioksidan madde sayesinde akciğer kanserine karşı koruyucu etki gösterir.

Kekik

İçerdiği eterli uçucu yağlar, göğüs tıkanıklığına karşı etkilidir. Öksürük ve üst solunum yolları iltihabına karşıdır. Antibakteriyel özelliği sayesinde bakteri oluşumunu önler.

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır? Kekik Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Siyah Havuç

Öksürüğe iyi gelerek balgam söktürücü rol oynar. İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde güçlü bir antioksidandır ve akciğer kanseri riskini azaltır.

Üzüm Çekirdeği

İçeriğindeki resveratrol maddesi serbest radikallerle savaşarak ciğerleri korur. Özellikle kanser karşıtı olarak görev alır. Üzüm, çekirdeği çiğneyerek tüketilmelidir.

Kereviz

Kanserojen maddelerin oluşmasına, akciğerlerde oluşabilecek hastalıklara ve nitrozaminlere karşı koruyucu etki sağlar. Özellikle akciğer kanserine karşı koruyucu etkileri vardır.

Keçiboynuzu

Toksinlerden arınmada detoks etki sağlar. Akciğer ödemine karşı keçiboynuzunun desteği bulunmaz bir imkandır. Akciğerlerde oluşan ödeme karşı spesifik olarak etkilidir. Balgam söktürücü ve astıma karşı tedavi edici gücü çok fazladır. Akciğer kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne karşı koruma sağlar.