Adet Söktürücü Yiyecekler, Bitkiler, Çaylar Nelerdir? Adet Getirici Hareketler ve Öneriler

Çeşitli sebeplerle adet görememe durumunda, adet söktürücü yiyeceklerden bitkisel çaylara ve adet getirici hareketlere uzanan şifa önerilerini derledik.

Adet düzensizliği, kadınların korkulu rüyası. Sağlıklı kadınların adet görmeye başladığı doğurganlık döneminden menopoza girdikleri ana kadar her ay düzenli olarak yaşadığı adet dönemi; günlük yaşamın stresi, hormonsal değişiklikler ve polikistik over sendromu gibi rahatsızlıkla birlikte çekilmez bir hale gelebilir. Normal şartlarda ortalama 28 günde bir olması gereken bu yenilenme dönemini daha rahat geçirmek için tüketeceğiniz bazı özel besinler ve yapacağınız egzersizler size oldukça yardımcı olacaktır. İşte adet söktürücü önerilerden bazıları.

Adet söktürücü sebzeler

Adet düzensizliği yaşadığınız dönemlerde kereviz ve havuç gibi sebzeleri çiğden tüketmek veya suyunu içmek regl döngüsünü yoluna koymak için oldukça yararlı olacaktır.

Maydanoz, dereotu ve soğan da çiğ olarak tüketilebileceği gibi kaynatılarak suyunun içilmesi de düzenli ve sancısız bir adet dönemi geçirmenize yardımcı olur. Doğal yollarla adet söktürmek için 2 bardak klorsuz suyu kaynatın ve bir soğanı dörde bölüp bu suyun içerisine atın. 5 dakika daha kaynattıktan sonra ılınmasını bekleyin ve süzerek için. Elde edeceğiniz suyu 15 gün boyunca günde 2 kere içtiğinizde etkilerini görebilirsiniz. Tadı hoşunuza gitmediyse içine birkaç damla limon damlatarak tüketebilirsiniz.

Adet söktürücü meyveler

İncir, ananas ve papaya gibi meyvelerin yanı sıra, nar suyu da adet söktürücü özellikleriyle regl döngüsünü düzenlemenize yardımcı olacak besinlerin başında geliyor.

Adet söktürücü baharatlar

Zencefil, tarçın, susam tohumu, zerdeçal, rezene tohumu, çörek otu, kişniş tohumu ve safran geciken adet dönemine son vermek için tüketebileceğiniz baharatlardan.

Adet söktürücü çaylar

Papatya çayı, kekik çayı ve adaçayı adet söktürücü olarak kullanabileceğiniz çaylar olarak listenin başını çekiyor. Adet dönemi yaklaştığında sabah ve akşam içeceğiniz bitki çayları bu dönemi sancısız ve rahat bir şekilde geçirmenizi sağlar. Ölçüsüz tüketim halinde gebe kalmanızı etkileyecek sonuçlar doğuracağından tüketimde aşırıya kaçmamak gerektiğini de hatırlatmakta fayda var. Adet düzensizliği ve adet sancısına iyi gelen bitkisel çay tarifleri için sizi buraya alalım.

Adet getirici diğer şifalı bitkiler

Adet söktürücü olarak evimizde, mutfağımızda kolaylıkla bulacağımız sebzeler ve çaylar dışında günlük yaşantımızda pek tüketmediğimiz aloe vera da genellikle öğün aralarında tüketildiğinde adet düzensizliğini gidermede en etkili gıda takviyelerinden biri.

Elma sirkesi ve kabak çekirdeği de yine regl döngüsü düzenlemeye yardımcı olarak tüketelebileceğiniz besinlerden.

Kurbağa pozisyonunda oturmak adet dönemlerinde çok faydalı

Çoğumuzun alaturka tuvalette oturma pozisyonuna benzettiği bu pozisyonda ayaklar dışa bakacak şekilde bacaklar normalden daha açık olmalı; bu şekilde 20 saniyelik sürelerle gün içerisinde yapacağınız tekrarlarla vücudunuzu adet dönemine hazır tutar ve size zamanında adet olmanın rahatlığını yaşatır.

Masa-bank pozisyonunda beklemek rahim kaslarınızı güçlendirir

Dirsekleriniz ve dizleriniz yerde olacak şekilde belinizi yukarı kaldırıp indirerek beklemek rahim kaslarınızı güçlendirir ve yumurtalık bölgenizi rahatlatır.

Topuklar üzerinde yükselerek vücudu rahatlatma gayet etkili bir yöntem

Bir duvar ya da masadan destek alarak vücudunuz gergin bir şekilde topuklarınızı yukarı kaldırarak bekleyin, 10 saniyelik periyotlar halinde birkaç kez tekrarlayarak yapacağınız bu hareket bacak ve kasıklarınızı gererek rahim bölgesinde genişlemeye yol açar ve vücudu rahatlatır.

Yüz üstü uzanarak bacakları geriye bükmek, adet sökülmesine yardımcı olur

Vücudunuzu gerdikten sonra elleriniz yanda iken baş ve bacaklarınızı aynı anda geriye doğru kaldırıp indirin, kan dolaşımınızın hızlandığını ve yaptığınız bu hareketin adet getirici olarak faydalı olduğunu mutlulukla tecrübe edeceksiniz.