ABD’de ziyaret edilecek en güzel 15 yer

ABD, herkes tarafından bilinen yüksek gökdelenleri, bitmeyen yolları, milli parkları ve fast foodları… Bunları gezmek çok kolay ama biz size ulaşımı biraz daha zor olan yerlerden derleme yaptık. ABD’de ziyaret edilecek en güzel yerlerden 15’i…

Big Sur

ABD’ye uçarken bu yer listenizdeki ilk yerlerden biri olmalı! ABD’de ziyaret edilebilecek en güzel yerlerden biri! Big Sur adını “büyük güney” anlamına gelen İspanyol “el sur grande” den almıştır. Bu engebeli dağlık arazi kuzeyden Carmel’in orta Kaliforniya sahili boyunca 145 km uzanıyor ve güneydeki San Simeon’a kadar devam ediyor. Büyük Sur’ın güney sınırı olan Santa Lucia Range, görkemli bir şekilde Pasifik kıyılarının üzerinde yükseliyor. Cone Peak (1571 m) Amerika Birleşik Devletleri’nin en yüksek kıyı zirvesidir.

Okyanus kıyısında yükselen yüksek kayalıklardan, zümrüt otlarla kaplı dağlardan, yoğun ormanlardan, büyük kayalardan ve bir araya getirilmiş olağanüstü evlerden oluşan bir sahneyi bulacaksınız karşınızda.

Yosemite, Kaliforniya

Yosemite, ABD’deki en eski ve en çekici ulusal parklardan biridir. Sierra Nevada’nın batı yamaçlarında bulunan otel, muhteşem manzaralarla kaplıdır. Görkemli granit kayalıkları, nefes kesen şelaleler, berrak suya sahip göller ve dev sekoyaları barındıran ormanlar bu yerin başlıca özellikleri arasındadır.

Etkileyici yükseklik farkı (deniz seviyesinden 600 ila 4000 metre yükseklikte) nedeniyle park, farklı bitki örtülerine sahiptir. Yüksek dağ bölgelerinden, Sierra Nevada’nın alt yamaçlarındaki çalılık alanlarına kadar. Her yıl yaklaşık 3.7 milyon turist Yosemite’e akın ediyor, Mariposa Grove’daki dev sekoyaları ziyaret ederek Yosemite Şelaleleri’ni büyüsüne kapılıyor. Yaklaşık 2000 km yürüyüş parkurları ve asfalt yollar bu harika parkın her köşesini keşfetmenize yardımcı olacaktır.

Grand Kanyon

Colorado Nehri boyunca kırmızı-turuncu kayalara oyulmuş tuhaf şekiller, bu olağan üstü doğanın harika yeri, gezginler için büyüleyici. Nefes kesici manzaralar Güney Rim’de sizi bekliyor. Kanyonun bu bölümünde gözlem platformları ve sayısız yürüyüş parkurları bulunmakta. Burada, hayranlık uyandıran geçitleri ve yarıkları keşfetmek veya Colorado Nehri’nin azgın suları boyunca rafting yapmak için saatler geçirebilirsin. Yaban hayatı meraklıları da hayal kırıklığına uğramayacak – farklı yüksekliklerde peyzaj değişikliği sayesinde kanyon, çeşitli memeli türleri, sürüngenler, böcekler ve kuşlar ile dolu.

Antelope Kanyon, Arizona

Antilop Kanyonu doğanın büyülü ve gizemli bir yeri. Bu şaşırtıcı kayalık yarıklar, soylu antilopların kürküne benzeyen kırmızı tonlardaki renklerden dolayı isimlerini almıştır. Aslında, iki Antilop kanyonu vardır – Üst ve Alt. Kumlu kayaçlar içindeki her iki devasa boşluk, rüzgar ve yağmur erozyonu sonucu ortaya çıkmıştır. Birkaç yılda bir, şiddetli yağışlar kanyonları siler. Kum taneleri taşıyan, güçlü kayalarda büyülü desenler oluşur. Antilop Kanyonu’nu ziyaret etmek için en iyi zaman Mart, Nisan ayları ve Sonbaharın sonudur. Bu aylar boyunca güneş ışınları kanyonun en altına nüfuz eder ve kanyonu ışıklandırır.

Kenai Fjords, Alaska

Güneşin olmamasına rağmen, kutup doğasının çekiciliğini inkar etmek mümkün değildir. Sıkı güzelliği ile hipnotize edilenlerden birisiyseniz, Kenai Fjords, Amerika Birleşik Devletleri’nde tatilinizin sonuna kadar kalabileceğiniz az sayıdaki yerlerden biri. Kenai Fjords, Alaska’nın merkezindeki güney sahili boyunca uzanıyor. Kuzey Kutbu doğasını insan faaliyetlerinin olumsuz etkilerinden korumak amacıyla 1980 yılında bir milli park statüsü almış. Parkın toplam 2000 kilometre kare. Alanın yarısından fazlası kar ve buzla kaplı. Buzullar, donmuş dağ geçitleri, buza bağlı deniz koyları ve buzdağları çarpıcı bir İskandinav manzarası yapıyor. Buradakutup ayıları, foklar, morslar ve balinalar görebilirsin. Tüm bu güzelliğin tadını çıkarmanın en iyi yolu Seward kasabasından başlamaktır.

Yellowstone

Doğanın büyüleyici güzelliği, muhteşem jeoloji özellikleri ve Kuzey Amerika’nın vahşi hayvanlarını gözlemlemek için en iyi nokta. Bunlar Yellowstone’u ziyaret etmek için birkaç neden. Birkaç eyalete (Wyoming, Idaho ve Montana) yayılmış ve 5 ana merkeze bölünmüş olan park, yaklaşık 5632 km kare büyüklüğünde bir alanı kapsıyor. Yellowstone’un en göze çarpan özellikleri arasında etkileyici gayzer şelaleler, kayalık dağlar, çamurlu kazanlar ve Caldera’nın içinde bulunan göller yer alıyor. Yerel bitki örtüsü, hayvan ve kuş türü bulunmakta. Yaklaşık 1.000 kilometrelik yürüyüş parkurları sayesinde, bu bölgenin her ayrıntısını görebilirsin.

Montana’s Glacier Ulusal Park

Glacier Ulusal Parkı, Rockies’in kuzey ucundaki Kanada sınırında yer almaktadır. Park yaklaşık 25042 metre karelik bir alanı kaplamaktadır. Yüksek dağları, sayısız gölleri, binlerce yıl önce oluşmuş dev buzullar ve kadife yeşil çayırları sizi hayran bırakacak. Ulusal park sanki küçük İsviçre gibi. Bu resimli kartpostal manzaraları büyük ölçüde büyük buzulların hareketleri nedeniyle oluşmuş. Ne yazık ki, bugün sadece otuzdan biraz fazlası kaldı.

Bryce Kanyon Ulusal Park, Utah

Bryce Canyon Milli Parkı kuzeydoğu Utah’da yer almaktadır. Aslında, bu hiç bir kanyon değil, tüm portakal tonlarının en keskin kayalık tepelerinin dev bir amfitiyatrosu. Bryce Kanyonu, uzaklığı nedeniyle yakın olan, Büyük Kanyon ve Zion Ulusal Parklarından daha az popülerdir. Bununla birlikte, turistler sık sık aynı seyahatte üç parkı ziyaret eder. Bryce Canyon yüksekliği 2500 ile 2700m arasında değişmektedir. Manzaraların tadını çıkarmanın en iyi zamanı, ışığın renkleri çarpıcı biçimde artırdığı ve kanyonun Marslı manzaralara dönüştüğü gün doğumu veya gün batımıdır. Bryce Canyon’a yolculuk, astronomi ve gece gökyüzü programlarının yanı sıra dolunay altındaki yürüyüşleri ziyaret etmeden tamamlanmış sayılmaz. Genel olarak, burada yıl boyunca yapılacak bir şey var. Sıcak aylarda, yürüyüş yapabilir ya da kışın kar ayakkabısı ile kayak çekebilirsiniz, bu çok eğlencelidir.

Tahoe Gölü

ABD’deki en derin ikinci gölü Tahoe’dır. Sierra Nevada’nın güneyinde, Kaliforniya ve Nevada sınırında yer almaktadır. Sadece 33 km uzunluğunda ve 19 km genişliğinde gerçek bir hazinedir. Yaz aylarında insanlar buraya berrak, hafif mavimsi bir suya dalmak, kumsalda güneşlenmek ve gölgeli patikalarda gezinmek için gelir. Kışın, Tahoe çevresi popüler bir kayak merkezine dönüşmektedir. Tahoe Gölü hafta sonları ve tatiller için büyük bir fırsat. Beachgoers Rowers, dalgıçlar ve yürüyüşçüler için harika bir yerdir.

White Sands Ulusal Anıtı, Yeni Meksika

Beyaz Doğa’nın etkileyici bir doğası olan White Sands, New Mexico’nun güneyinde yer almaktadır. Alçı kristallerin içeriğinden dolayı, buradaki kum gerçekten kar gibi beyazdır. Rüzgârla oluşan kar yığını benzeri kum tepeleri, ufukta görünen mavi gökyüzü ve San Andres ve Sacramento dağlarının karanlık şeridi ile inanılmaz görüntü oluşturuyor. Beyaz Kumlar Ulusal Anıtı’nın çölde yer almasına rağmen, burada hiç terlemiyorsun. Her şey güneş ışınlarını yansıtan ve nemi emen beyaz kum nedeniyle. Her yıl Eylül ayının üçüncü haftasında White Sands Balloon Invitational havacılık festivaline ev sahipliği yapıyor. Bu iki günlük tatil boyunca, konuklar balonlarla gökyüzüne uçabilir, baloncuların çalışmalarını izleyebilir ve düzinelerce renkli Montgolfiersları hayranlıkla izleyebilir.

Savannah, Georgia

Georgia’nın en eski şehri olan Savannah, 1733 yılında kuruldu. İç Savaş sırasında Savannah, büyük bir sanayi merkezine dönüştü. Stratejik olarak önemli bir limandır. Sherman’ın birlikleri 1864’te şehre yaklaştığında, belediye başkanı dokunulmazlığı garantisi karşılığında Savannah’yı işgal etmelerine izin verdi. Sonuç olarak Savannah, tarihi çekiciliği ve eski mimarisine dokunulmamış birkaç büyük Güney kentinden biri haline geldi.

Şehrin yaklaşık 1600 x 1600 metre uzunluğundaki tarihi kısmı bir tarafta, Savannah Nehri diğer tarafta güzel Forsyth Park ile sınırlıdır. Şehrin kuzey-batı köşesi, şehir pazarını barındırmaktadır. Bugün restoranlar, mağazalar ve kent sanatçılarını görebilirsiniz. Hemen yan tarafta, pazarın batısında, bir çeşme ile ünlü tarihi Ellis Meydanı var.

Napa Vadisi

Amerika Birleşik Devletleri’nin şarap üreten ana bölgesi olan pitoresk ve bereketli Napa Vadisi, Kuzey Kaliforniya’nın genişliğine uzanıyor. Toplamda 14 bin hektar üzüm bağı, birkaç düzine büyük ve dört yüz küçük şaraphane var. Kaliforniya’nın kokulu ve gövdeli şarapları yalnızca ABD’de değil, sınırlarının çok ötesinde popülerdir.

Şarap imalathanelerinin ve bunların ürünlerinin mimarisi, Napa’daki başlıca turistik yerlerdir. Yerel şarap imalathaneleri, devasa ortaçağ kalelerinden küçük sevimli dağ evlerine kadar uzanır. Bununla birlikte, fevkalade güzel manzaralar da hayran bırakacaktır. Diğer ilginç şeylerin yanı sıra, bir sürü restoran ve bakım&sağlık merkezi var.

Sequoia & Kings Kanyon Ulusal Park, Kaliforniya

Dünyaca ünlü Sequoia Ulusal Parkı, Sierra Nevada’nın güneyinde yer almaktadır. Doğal dağlar, derin göller, coşkun nehirler ve güzel yürüyüş parkurları bu devasa yeri muhteşem görünmesine sebep olmuş.

Park, 198 ve 180 numaralı karayollarıyla birbirine bağlanmış bundan dolayı birkaç bölgeye ayrılmış. Sequoia Park yürüyerek keşfedilebilir. Parkın en ilgi çekici alanları ovaları, dik dağ etekleri, göz alıcı akarsuları, manzaraları ve ladin kaplı ovaları. Turistleri çeken ise devasa sekoya ağaçları ve devasa ormanlar.

Krater Gölü, Oregon

Krater Gölü, soyu tükenmiş yaklaşık 7.700 yıl önce Mazama yanardağının kraterinde meydana gelmiş. Krater gölünün genişliği 9600 m kadardır ve derinliği 1.949 m’dir. ABD’nin en derin gölüdür!

Göl, parlak mavi renk tonu ile berrak su sayesinde dünyanın her yerinden turist çekiyor. Su yüzeyi bir çift volkanik adacıktan oluşuyor. Göl, diğer bir gizemli cazibe merkezi yapan Gölün Yaşlı Adam’ı ile ünlüdür. Bu, bir asırdan fazla bir süre boyunca suya dikey olarak saplanmış 10 metre kadar bir ağaç kütüktür. Beyaz bir çiçekle kaplanmış, gri saçlı yaşlı bir adamın kafasını andırıyor.

Palouse Şelaleleri, Washington

Amerika’daki en güzel şelalelerden biri de adını taşıyan kanyonun içinde. İğne yapraklı ormanların çalılıkları ve suyu yuvarlak bir göle sürükleyen sarp uçurumlar, İzlanda ve İskandinavya’nın sert ve görkemli manzaralarına benzer. Palouse Şelalesi 200 metre yüksekliğinde, bu arada, Niagara Şelalesi’nden 8 metre daha yüksektir.

Çevresiyle birlikte şelale, Palouse Falls State Park’ın bir parçasıdır. Nefes kesen manzaralara ek olarak, parkta çok sayıda ayı ve diğer flora ve fauna türleri bulunuyor. Çarpıcı doğa, turistlerin ABD’nin her yerinden buraya gelmesini sağlıyor