7 en iyi video sıkıştırma aracı 2019

Videolarla daha önce çalıştıysanız, boyutlarının her kare ilavesinde inanılmaz bir şekilde büyüdüğünü göreceksiniz. Özellikle bu videoları Facebook ve YouTube’a yüklemeniz gerektiğinde veya yedeklerini almanız gerektiğinde boyutların ne kadar önemli olduğunu farkedeceksiniz.

Bununla birlikte, büyüklüğü gigabayt olan bir video, sıkıştırılarak birkaç megabayta indirilebilir. Peki kaliteyi kaybetmeden videoları sıkıştırmanın bir yolu var mı?

Bu sorunun cevabı “video kompresörleri” kullanmak olacaktır. Bu uygulamalar videonun kalitesini koruyarak daha küçük bir boyuta sıkıştırmak için çalışır. Elbette, bir videonun kalitesini ve boyutunu tanımlayan birçok faktör vardır, ancak bu uygulamalar videoları mümkün olduğunca küçültmenize yardımcı olur.

UniConverter

UniConverter, Wondershare tarafından, video dosyalarınızın boyutunu verimli bir şekilde azaltan dikkat çekici bir video kompresörüdür. Herhangi bir acemi kullanıcı için en iyi çevrimiçi sürümü diyebiliriz. Videonun son biçimini, boyutunu ve çözünürlüğünü doğrudan tarayıcıdan seçebilirsiniz.

Ayrıca, videolarınızı toplu halde sıkıştırabilen ve çevrimiçi video sıkıştırıcısından farklı olarak YouTube’dan video indirebilen bir Çevrimdışı UniConverter de bulunmaktadır. Daha ilginç olan ise videoları birleştirmenize ve kırpmanıza, efektler uygulamanıza, film müzikleri ve altyazı eklemenize, vb. yardımcı olan ekstra özelliklere de sahip.

Desteklenen formatlar: AVI, DivX, FLV, MKV, MOV, MP4, MPEG, SWF, VOB, WebM, WMV ve daha fazlası.

Desteklenen Platformlar: Web, Windows ve macOS.

Artıları

 • Çok sayıda kodek veya formatı destekler.
 • Filigran eklemeden videoları sıkıştırır.
 • Videoları sıkıştırırken de dönüştürür.

Eksileri

 • Web aracı basit, profesyoneller için uygun değil.

Sayfasına git

YouCompress

YouCompress basit bir video kompresördür. Sıfır yapılandırma gerektirdiği için yeni başlayanlar için üretilmiştir. Videonuza göre en iyi parametreleri seçer ve boyutunu kayıpsız olarak azaltır. Ayrıca YouCompress kullanarak ses dosyalarını, belgeleri ve fotoğrafları da dönüştürebilirsiniz.

Daha da iyisi, videolarınızı birkaç saat sonra sunucularından otomatik olarak silmesi. Son olarak, YouCompress filigran olmadan sıkıştırılmış videolar sunar. Bununla birlikte, çevrimiçi olarak bir videoyu hızlıca sıkıştırmak istiyorsanız en uygun tercihlerden biri olabilir.

Desteklenen formatlar: AVI, MOV ve MP4.

Desteklenen Platformlar: Yalnızca Web.

Artıları

 • Basit, kullanımı kolay bir uygulama.
 • Filigran olmadan videoları sıkıştırır.

Eksileri

 • Yalnızca web’de kullanılabilir, yani çevrimdışı bir yazılım yoktur.
 • Diğer video kompresörlerinden daha az video formatını destekler.
 • UniConverter’ın aksine format veya kalite seçmek için gelişmiş seçenek yoktur.

Sayfasına git

Clipchamp Utilities

Clipchamp Utilities, video profesyonelleri için güçlü bir çevrimiçi araç seti sunar. Diğerlerinden farklı olarak bir video kompresörü ve dönüştürücünün yanı sıra bir kayıt cihazı içerir. Optimize edilmiş ancak yüksek kaliteli bir video sunmak için videonuzu, biçimini ve sıkıştırma düzeyini otomatik olarak belirler.

En güzeli ise, herhangi bir boyuttaki sınırsız sayıda videoyu ücretsiz olarak sıkıştırabilir veya dönüştürebilmesidir. Ayrıca, videolarınız üzerinde, yukarıdaki araçların aksine, sunucularına yüklemeden yerel olarak çalışmanıza izin veren gizlilik korumasına sahiptir. Toplu işlemi de destekler.

Desteklenen formatlar: 3GP, AVI, DivX, FLV, MOV, MP4, VOB, WebM ve daha fazlası.

Desteklenen Platformlar: Yalnızca Web.

Artıları

 • Çok sayıda video kodek ve formatını destekler.
 • Video kaydedici, toplu işlem, vb. gibi gelişmiş özellikler sunar.

Eksileri

 • UniConverter’ın aksine çevrimdışı bir araç yok.
 • Filigranlı videoları temel planında sıkıştırır.

Sayfasına git

Movavi Video Converter

Hızlı ve kolay bir video kompresörü arıyorsanız, Movavi iyi bir seçenektir. Herhangi bir sayıda video dosyasını sınırsız boyutta sıkıştırabilirsiniz, ancak çevrimdışı değildir.

Önceden ayarlanmış çıktı biçimlerini çok kullanışlı olmakla birlikte işinizi kolaylaştırır ve yüksek performans sunar. Son olarak, tam kontrol için ayarları kişiselleştirmeyi de seçebilirsiniz.

Desteklenen Formatlar: [Çevrimdışı] 3GP, AVI, DivX, FLV, MKV, MOV, MP4, MPEG, SWF, VOB, WebM, WMV ve daha fazlası.

Desteklenen Platformlar: Windows ve macOS.

Artıları

 • Sıkıştırır ve uzun bir video formatları için listeler.
 • Önceden belirlenmiş profilleri hızlı sıkıştırma.

Eksileri

 • UniConverter ve YouCompress’in aksine web’de kullanılamaz.
 • Çevrimdışı UniConverter’ın aksine, çevrimiçi video indirme seçeneği yoktur.
 • Bu listedeki çoğu araçtan farklı olarak ücretsiz veya sınırlı sürüm yok. Deneme sürümünü yalnızca 7 gün boyunca indirebilir, yükleyebilir ve kullanabilirsiniz.

Sayfasına git

HandBrake

Sadece çevrimdışı çalışan ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Mobil ve web platformları dahil olmak üzere popüler cihazlar için mükemmel şekilde optimize edilmiş araçlara sahiptir.

Ücretsiz video olarak en çok tercih edilen video kompresörlerinden biri ve rekabetçi özellikler de sunuyor. Örneğin, kalite modlarını yönetebilir veya seçebilirsiniz, altyazılar ekleyebilir, video filtreleri ekleyebilir ve ses ve video kodeklerini ayrı ayrı özelleştirebilirsiniz. Hepsi bu kadar değil, aynı zamanda toplu video işlemeyi de destekliyor.

Desteklenen Formatlar: AVI, MKV, MP4, MPG, WebM, WMV ve daha fazlası.

Desteklenen Platformlar: Windows, macOS ve Linux.

Artıları

 • Tüm popüler işletim sistemlerinde çalışır.
 • Videoları hızlı bir şekilde sıkıştırmak / dönüştürmek için hazır ayarlar sunar.

Eksileri

 • Rakiplerinin çoğundan daha az sezgisel arayüz.
 • Uzun seçenekler listesi nedeniyle yeni başlayanlar için uygun değildir.

Sayfasına git

Compressor by Apple

MacOS kullanıyorsanız ve Apple’ın güçlü uygulamalarını seviyorsanız, videolarınızı küçültmek için Compressor’ı kullanmanın tadını çıkarabilirsiniz. Bu uygulama, video sıkıştırma gereksinimleriniz için sınıfının en iyisi özelliklerden oluşan eksiksiz bir pakettir.

Birçok araçtan farklı olarak 4K ve 360 derecelik videolar için desteğin yanı sıra, yüksek kaliteli ancak esnek video sıkıştırma da sunar. Ayrıca, çıktı ayarlarını kişiselleştirebilir, çok sayıda kodlama ve formatla çalışabilir ve videoları toplu olarak işleyebilirsiniz.

Desteklenen Formatlar: DVD ve HEVC dahil tüm yaygın formatlar.

Desteklenen Platformlar: Yalnızca macOS.

Artıları

 • Apple aygıtlarına yönelik videolarda çalışıyorsanız doğru araç.
 • 4K ve 360 derece videolar dahil olmak üzere tüm popüler formatları destekler.

Eksileri

 • YouCompress ve Clipchamp Utilities tarafından kullanılamaz.
 • Buradaki kompresörlerin çoğundan farklı olarak yalnızca macOS’u destekler.

Sayfasına git

Free HD Video Converter

WonderFox’tan ücretsiz HD video dönüştürücü, yüksek kaliteli videolar oluşturmak için başka bir üst düzey video dönüştürücü kompresörüdür. Video dosyalarınızın boyutunu etkili bir şekilde azaltan güçlü sıkıştırma mekanizması vardır.

Desteklenen Formatlar: AVI, FLV, MKV, MOV, MP4, MPG, WebM, VOB ve daha fazlası.

Desteklenen Platformlar: Yalnızca Windows.

Artıları

 • UniConverter ve HandBrake gibi ücretsiz bir sürüm sunar.
 • Çoğu araç gibi çok sayıda video formatını da destekler.

Eksileri

 • Bu listede verilen yardımcı programların aksine, yalnızca çevrimdışı çalışır.
 • Yukarıdaki kompresörlerin aksine, yalnızca Windows PC’leri destekler.

Sayfasına git

Sonuç

İyi bir video kompresörü seçmek imkansız, ancak yukarıdakiler piyasadaki en iyi video kompresörleri. Tabii ki, hepsi sizin gereksinimlerinize göre değişecektir.

Büyük videolarınız varsa veya videolarınızın tam güvenliğini istiyorsanız, çevrimdışı bir araç tercih edilmelidir. Ancak, hemen her yerde çalışan hızlı ve kullanışlı bir araç arıyorsanız, çevrimiçi bir araç daha iyi bir seçenektir. Ve bunların arasında, göze çarpan arayüzü ve güçlü özellikleri için Clipchamp Utilities’i tercih edebilirsiniz.