10 Adımda İnsanları Manipüle Edin: Manipülasyon Sanatı

İnsanları manipüle ederek sürekli başarılı olmak ister misiniz? Bunu başarmanın yolu manipülasyon tekniklerini iyi bilmekte yatıyor.

Tarihte Adolf Hitler, Jül Sezar, Napolyon Bonapart, Josef Stalin, Henry Kissinger, Fatih Sultan Mehmet, Vladimir Putin, Steve Jobs gibi liderler insan beyni üzerindeki etkileri ile kitleleri peşlerinden sürükleyip dünya üzerinde büyük değişiklikler yaptı.

Binlerce yıldır başarılı olan 10 teknik ile insan beyni üzerinde hüküm sürebilirsiniz. Unutmayın size verdiğimiz teknikler basit gibi gözükse de uzmanlaşmak uzun zaman alacaktır.

İnsan beyninin gizemli dünyasına yolculuk yapmaya hazır mısınız? O zaman başlayalım.

1. Belirsiz Olun

Tarih boyunca liderlerin en çok tercih ettiği manipülasyon yöntemlerinden biri budur. Belirsizlik insan beyninin en zayıf noktasıdır. Beyin algılama aşamasında iken belirsiz gördüğü konuları kendisi tamamlar. Böylece karşınızdaki kişiye bir şeyler anlatırken onun iç dünyasına ulaşmış olursunuz.

Örneğin tarif ettiğiniz hayvan kaz mı, ördek mi belli olmasın. “Beyaz tüyleri olan uçabilen iri bir kuş var. İşte onu çok seviyorum.” gibi bir cümle kurarsanız karşınızdaki insanın bilinç altı bu hayvanı en sevdiği hayvan olarak algılayacaktır. Böylece karşı taraf tıpkı onun gibi bir kaz ya da ördek sever biri olduğunuzu düşünecektir. Kaz ve ördek örneği komik geldiyse bir iş görüşmesini ele alalım. Sınırları çizmeden karşı tarafın hayal gücünü ortaya çıkaracak bilgiler verin. Örneğin karşı tarafa bundan önceki işinizi anlatırken sadece ne kadar çok çalışmayı sevdiğinizden, işkolikliğinizden ve çok başarılı işler yaptığınızdan bahsetmeniz yeterli olacaktır. Bırakın insan beyni algılayabilmek için boşlukları kendisi doldursun.

2. İnsanların Zevk ve İlgi Alanlarına Hitap Edin

İnsanların sevdiği müzikler, takımlar, siyasi görüşleri, yaşam tarzları, giyinme tarzları size onlar hakkında bilgiler verir. İyi bir manipülasyon ustası karşı tarafın ilk hamleyi yapmasını bekler. Sonra onu gözlemler. Sonra zevklerine göre yönlendirir. Mesela fanatik bir futbol taraftarını etkilemek istiyorsanız, ona basketbol anlatmanız aranızda soğukluk oluşmasını sağlar. Fakat futbol hakkında ona yapacağınız destekleyici yorumlar sizinle hemen bağ kurmasını sağlayacaktır. Bir anda onun için bir yabancı değil en yakın çevresindeki insanlar gibi olacaksınız. Aslında gördüğünüz üzere insan beynindeki koruma mekanizmalarını kırmanın en iyi yolu futbol seven biri ile sadece futbol konuşmak, siyasi görüşü katı olan insanların duymak istediklerini söylemek, patronunuza dünyayı yeniden keşfetmiş bir lider gibi davranmaktır. İnandırıcı gelmedi mi? Hemen gidip zevklerini bildiğiniz bir insanla sadece bu konular üzerinde konuşun. Kısa sürede vücut dilinin değiştiğini, karşınızda daha samimi ve rahat olduğunu göreceksiniz.

3. Kendini Zayıf Gösterin

Manipülatif insanlar düşünülünce bu madde ilk başta saçma gelebilir. Kendinizi zayıf göstermek aslında stratejik bir avantaj sağlar. İnsan beyni karşısındaki insanın tavırlarına ve güzüne göre kendisini korumaya alacaktır. Siz kendinizi zararsız ve zayıf gösterirseniz karşınızdaki insan sizi biraz küçük görecek ve savunma mekanizmasını indirecektir.

Adolf Hitler’i ele alalım. Yaptığı işleri bilmeden fotoğrafını gördüğünüzde dış görünüşü size absürt gelebilir. Hitler, bıyık modeli, kısa boyu ve zayıf vücudu ile birlikte Almanların alıştığı güçlü lider tiplemesinden uzaktır. Araştırmacılar halkın başta onu komik bulduğu için dinlediğini, en ateşli konuşmalarında bile zararsız göründüğü için tepki almadığını anlatırlar. Kendisini zararsız görenler bir süre sonra konuşmalarından büyülenmeye başladı. Çünkü kimse onu savaş fikirlerine muhalif olacak kadar ciddiye almıyordu. Bilinç altları Hitler’den gelecek fikirlere karşı kendilerini savunmuyordu ve her darbeye açıktı. Stratejik olarak da tehlikeli görünen bir insanın yapacağı şeyleri herkes bekler. Ve olunca da şaşırmazlar. Oysaki zayıf görünen bir insanın yapacağı en ufak saldırgan hareket bile insanların şaşırmasına ve korkmasına neden olacaktır.

Başarısız manipülasyoncular ise karşı tarafa korku salarak etkileyecekleri insan sayısını minimuma düşürürler.

4. İnsanları İyi Gözlemleyin ve Onları Sınıflandırın

Etkili manipülasyonun en büyük örneği insanları sınıflara ayırmaktır. Günlük hayatta bu ayıp bir şey gibi gözükse de manipülatif liderlerin hepsinin bunu yaptığını görebilirsiniz. Örneğin, Steve Jobs insanları etrafında toplamak için onları teknoloji tutkunu vizyonist bireyler, ya da gelenekçiler olarak sınıflandırıyordu. Kendi ürünlerini kullananlar teknoloji vizyonu insanlar olarak görünürdü.

Toplumsal hayatta insanları sınıflandırmak ayıp karşılansa da manipülasyon sanatında usta kişiler bunu tarih boyunca her zaman yaptı. Günümüzde pazarlama ve markalaşma kavramının sınıflandırma üzerine kuruşu olduğunu unutmayın. İnsanları zevklerine, tavırlarına, giyinişlerine, sevdiklerine göre sınıflandırın. Böylece onlara daha iyi hitap ettiğinizi göreceksiniz. Çünkü herkes kendine yakın olan insanlara güvenmeyi seçer.

5. Bağımlılık Oluşturun

Önceki maddeleri doğru yerine getirirseniz zaten bunu yapmanız çok kolay olacak. Manipülasyonun en önemli kurallarından biri karşınızdakilerin size bağımlı hale gelmesidir. İş yerinizdeki insanlar, sevgiliniz, aileniz, arkadaş çevreniz eğer size bağımlı olurlarsa her istediğinizi yapmaya başladıklarını görürsünüz. Birini bağımlı hale getirmek için onun güvenini kazanmak onunla aynı dünyanın insanı gibi görünmek çok önemlidir. İnsanlara istediklerini verirken dozajı iyi ayarlayın. Bir anda her istediklerinizi verirseniz insanlar size ihtiyaç duymazlar. Stalin bu yöntemleri en iyi kullanan liderlerden biriydi. Sovytler Birliğindeki bürokrasiyi kendinde birleştirmişti. Stalin olmadan birlik hiçbir sorunu çözemiyordu. Böylece halk bir sıkıntı yaşandığında Yoldaş Stalin’in sorunlarını çözdüğünü görüyor, onu daha çok seviyordu.

6. Akıl Oyunları ve İllüzyonlar Oluşturun

Hasan Sabbah kadar bu yöntemi iyi kullanan bir örnek göstermek imkansızdır. Alamut Kalesi’ne giden Sabbah hazırladığı akıl oyunları ile ilk başta kalenin hükümdarını kendine bağladı. Sonra da kaleyi tek başına fethetti.

İnsan beyni gerçeklik algının ötesinde uzun detaylıca anlatılan hikayelere ve görselliğe karşı iki türlü tepki verir. Ya bunu kabul eder, ya da tamamen yok sayar. Bu yüzden birçok lider ve yönetici, kıyafetlerinden el hareketlerine kadar özenle seçerek konuşma sırasında dikkatinizi dağıtacak önlemler alır. Manipüle etmek istediğiniz insana inanması zor hedeflerinizi anlatın. Bir işi yapmak istemiyorsanız neden olarak uzun inanması zor akıl karıştırıcı bahaneler üretin. Ellerinizi sürekli kullanarak dikkati farklı yere çekin. Bu illüzyonlar sonucunda karşıdaki ya dediğiniz her şeyi kabul edecek ya da yarı dikkatli dinlediği için umursamayarak istediğinizi yapacaktır.

7. Tekrarcı Olun, Israrcı Değil

Örneğin bir yere ilk kez giderken yol size uzun gelecektir. Çünkü beyniniz etrafınızdaki her şeyi algılamaya çalışır. Ama aynı yolu her gün kullanırsanız geçen sürenin aslında daha kısa olduğunu görürsünüz. Yani beyniniz kendini otomatik pilota alır. Bu otomatik pilotu düzenli tekrarla ele geçirmek mümkündür. Başarısız manipülasyoncular ısrarcı olarak karşı tarafın kendini kapatmasını sağlar. Başarılı olan hemen her manipülatif kişilik ise kabul ettirmek istedikleri şeyleri sohbetler arasına sıkıştırdığı tekrarla karşı tarafın bilinç altına yükler. Suyu yavaş yavaş ısıtarak insanların dediklerinizi kabul etmesini sağlayabilirsiniz. Özel hayatınızda, iş dünyasında, hatta sürekli gittiğiniz mekanlarda bile işe yarayacaktır. Yeter ki sabırlı olun.

Hitler’in propaganda bakanı Joseph Goebbels’in ustalaştığu bu teknik medya ile birleşince ikinci dünya savaşının temelleri de atılmış oldu. Bu yöntem soğuk savaş sırasında ABD ve Soyvetler Birliği Tarafından da çok kullanıldı. Günümüzdeki reklam stratejilerinin temeli de söylemlerin farklı farklı şekilde tekrar edilmesidir.

8. Duygu ve Düşüncelerin Ustası Olun

İnsan beyni duygular konusunda düşündüğünüzden daha da zayıftır. Başarılı bir manipülasyoncu ustası olmak için insan duygularının ustası olmanız lazım. Düşünceleri yönetmenin yolu duygulardan geçer. İnsanların yoğun olarak hissettiği duyguları anlayıp ona göre konuşmanız lazımdır. Acı ve mutsuzluk içinde olan birine siz de aynı şeyleri hissediyor gibi yaklaşırsanız karşınızdaki başarı ile manipüle etmiş olursunuz.

9. Üstünlük Değil Dostluk Teklif Edin

Birçok ünlünün, yöneticinin, siyasetçinin dostane tavırları hoşunuza gidiyordur. Bu aslında başarılı bir manipülasyon yöntemidir. Bir insan sizin üstünlüğünüzü gerçekten hissedene kadar onun seviyesinde gibi davranın. İnsanların üzerinde hemen üstünlük kurmaya çalışmak sadece zayıf karakterlerin sizden korkmasını sağlar. Korku duyan her varlık ise gördüğü en ufak zayıflıkta size karşı çıkacaktır. Fatih Sultan Mehmet ve Büyük İskender bu yöntemi hayat tarzı haline getirmiştir. Fethettikleri topraklardaki halkın dilini öğrenip onların adetlerine göre davranırlardı. Fatih Sultan Mehmet, Bizans ve Galatalılar ile kendi dilleri ile konuşarak kısa zamanda onların güvenini kazandı. İstanbul’u aldıktan sonra onların dostluklarını hedefleyip kıyafetlerine ve kültürlerine dokunmadı. Böylece İstanbul’daki gayrimüslim halk bile yöneticilerine ihanet etmeyi düşünmedi. Fatihlerine kucak açtıkları gibi dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı yeni devletlerini korumaya hazır hale geldiler.

10. Kendi İstediğinizi Karşı Tarafın İsteğiymiş Gibi Hissettirin

Sıra geldi manipülasyonun altın kuralına. Söylemesi basit, yapması ise uzmanlık isteyen bir tekniktir. İnsanlar, kibarlıktan yada sizi sevdiklerinden dolayı sizi kırmıyor olabilir. Onları kullandığınız yada manipüle ettiğinizi öğrendikleri zaman tavırları çok sert olacaktır. Tarihte manipülasyon ustası olan herkesin ve liderlerin bildiği tek bir şey varsa o da karşı tarafın isteklerini yönlendirme başarısıdır. Bu yöntem en basit istekten kitleleri yönetmeye kadar herkesin üzerinde işe yarar. Mesela canınız bir şeyler yapmak istiyor. Arkadaşınıza ne kadar çok canınızın sıkıldığını ve bir şeyler yapılmasının gerektiğini anlatın. O anda keyfine göre size evet yada hayır diyecektir. Manipülasyonun işe yaraması için yapmanız gereken onun çok stresli ve gergin göründüğünü birlikte bir şeyler içerek daha iyi hissedeceği konusunda telkinde bulunmaktır. Kendini ne kadar kötü hissediyor olsa da düşüncenizi sanki onun arzusu gibi sundunuz. Artık yüzde yüz sizinle gelecektir. Karşı tarafın kazançlı çıkacağını ya da onun yararına bir şey sunuyormuş gibi davranırsanız istediğinizi yaptırmanız çok kolay olacaktır. Binlerce yıllık Roma Cumhuriyetini kendi imparatorluğuna çevirirken Jül Sezar, halkın buna ihtiyaç duyduğunu söylüyordu. Kendisine verilen imparatorluk tacını herkesin gözü önünde üç kez reddederek, güç istemediğini, halka hizmet için görevi üstleneceğini belirtiyordu. İyi patronlar da çalışanların sırtlarına bir şeyler yüklemek isterse yaptıklarının çalışanlarının kariyerleri için olumlu sonuçlar getireceğini anlatırlar. Böylece sorun çıkmadan herkes ekstra işleri yüklenir.

Unutmayın bu 10 madde çok basit gibi gözükse de gerçek anlamda manipülasyonda ustalaşmak sabır gerektiren bir süreçtir.