Seyahat için en iyi sırt çantası nasıl seçilir?

Yabancı şehirlerde kaybolmak, farklı insanlarla tanışmak, çevrenizden uzaklaşmak, kendi kültürünüzden farklı kültürleri keşfetmek ve hayatınızı değiştirecek deneyimler kazanmak için taşıyacağınız sırt çantasının tabi ki iyi olmasını istersiniz. Yakın zamanda Türkiye’nin farklı bölgelerinde kamp kurmak istiyorsan veya yurt dışına çıkıp sırt çantanızla bir macera planlıyorsan ve tüm seyahat malzemelerin hepsi yanımda olsun diyorsan iyi bir seyahat sırt çantasına ihtiyacın var demektir.

Peki bir sonraki maceranda kullanabileceğin en iyi seyahat çantası nedir?

Bu sorunun kolay bir cevabı yok. Her gezginin kendine göre farklı zevkleri ve bütçeleri olacaktır.

Seyahat Sırt Çantası Nasıl Seçilir?

Ağırlık

Rahatça taşıyabileceğiniz en hafif seyahat sırt çantası işinize yarayacak, çünkü bir süre sonra çantadaki 500 gram bile fark edilir bir hale gelecek bu da vücudunuzun yorgun düşmesini sağlayacak. Sırt çantasının yapıldığı malzeme ağırlığı etkileyebilir onun için hafif kumaş olan çantalar tercih edilmelidir haliyle bunun fiyata yansıması olacak.

Boyut ve Kapasite

Sırt çantası boyutları genellikle litre cinsindendir. Götüreceğiniz eşyalara bağlı olarak 40-70 litre arası çantalar işinizi görür. 1-3 gün arası kamp için 40-60 litre çantalar idealdir. Daha uzun süreli kamplarda bu yeterli gelmeyebilir, aşya tercihinize göre 60-70 litrelik olmasında fayda var. Gündelik hayatta kullandığımız çantalar 15-30 litre arasıdır.

Dikkat etmeniz bir diğer hususta eşyalarınızın ıslanmaması için çantanızın yağmurluğu olması. Eğer çantayı alırken yanında bir yağmurluk yoksa uygun fiyata alınabilir. Bazı sırt çantaları özel bir yağmurluğa ihtiyaç duyarken, bazıları doğrudan yağmura karşı korumalıdır.

Yükleme

Yürüyüş sırt çantaları genellikle üstten yüklemelidir, yani eşyalarını bulmak için üst kısımları açmanız gerekir. Seyahat dostu sırt çantaları önden yüklemelidir, bu yüzden bavul gibi daha fazla açılırlar ve eşyaların hızlı bir şekilde konumlandırılması kolay olur.

Cepler

Alacağınız çantanın mümkün olduğu kadar fazla cepbinin olması işinizi daha kolaylaştıracaktır. Anahtarlar, pasaport, güneş gözlüğü vb. gibi şeyler için hızlı ulaşmanızı sağlar. Ayrıca dizüstü bilgisayar cebi ve su şişesi için bir cep olması çok işinize yarayacak.

Kayış Tipleri

Yastıklı bir bel kayışı, sırt çantanızın ağırlığını sadece omuzlarınız yerine göğsünüze de dağıtır. Bu özellikle çantanızı uzun süre taşırsınız böylece omuz ve sırt ağrısını önlemiş olursunuz. Bazı seyahat sırt çantalarında yastıklı tutma kolları veya spor çantası askısı bulunur.

Fermuar

Sırt çantasında kullanımı kolay fermuarları tercih etmelisin. Kilitlenebilir fermuarlar, özellikle küçük bir kilitle emniyetli olması artı bir puan getirir.

Yurtdışı Taşınabilirlik

Yurtdışına çıkmayı düşünüyorsanız çantanızın büyüklüğü ve ağırlığı konusunda havayolları şirketleri çok sert önlemler almaya başladı. Genel olarak, taşınan valizlerin ve çantaların güvenli olması için 45 litrelik seyahat çantasından büyük almamanızı tavsiye ederim.

Nasıl Bir Gezginsin?

Seyahat için sırt çantasını seçerken, nasıl kullanmayı planladığınız hakkında genel bir fikriniz olması önemlidir.

Hafta sonları bir kamp için, 40 litrelik bir sırt çantasına epeyce malzeme sığdırabilirsin. Ancak, çok sayıda kamera donanımı, kamp malzemesi veya giysin varsa bu yeterli olmayacaktır, daha büyük bir çanta tercih etmelisin.